POZOR: Nahajate se na arhivski strani spletne strani INŽENIRSKE ZBORNICE SLOVENIJE.
Za aktualne informacije obiščite www.izs.si

Priročniki Publikacije  


Okrogla miza "Zeleno gospodarstvo"

Svetovni inženirski forum v Ljubljani je bil še po nečem prvi. Prvič smo organizirali okroglo mizo, na kateri so sodelovali direktorji gradbenih in inženirskih podjetij. To naj bi po besedah bodočega predsednika WFEO, Marvana Abdelhamida, postala stalnica vseh prihodnjih forumov. Najpomembnejše misli posameznih sodelujočih smo povzeli v nadaljevanju.

 


MARKO UMBERGER – predsednik Slovenskega društva za sončno energijo

 

"Potencial za uporabo obnovljivih virov energije je povsod po svetu, problem se pojavi pri zagotavljanju ustrezne tehnologije za njihovo izkoriščanje. Zato je pomembno, da obliko izkoriščanja prilagodimo sposobnostim države. V manj razvitih državah je ključnega pomena, da je uporaba enostavna in poceni, le tako bodo lahko države kar najbolj učinkovito pridobivale energijo iz obnovljivih virov, s katerimi razpolagajo. Prav tako je zelo pomembno, da v državah v razvoju gradnjo prilagodimo lokalnim pogojem in materialom, ki so na voljo in tako gradnjo naredimo cenejšo. Le na ta način se bo lahko odstotek energije, pridobljene iz obnovljivih virov, povečal."

 


TATJANA FINK – direktorica podjetja Trimo Trebnje

 

"S spodbujanjem trajnostne gradnje prevzemamo odgovornost, ki jo nosimo do mlajših generacij danes in predvsem v prihodnosti. S trajnostno gradnjo močno prispevamo k zmanjševanju količine odpadkov, k manjši porabi energije in predvsem k okolju bolj prijaznim načinom življenja. Ključni del trajnostnega razvoja je njegov socialni vidik, s tem mislim na osveščanje mladih, kako naj živijo v skladu z miselnostjo trajnostnega razvoja, na povezovanje različnih generacij med seboj in na izmenjavo znanja in izkušenj. Predvsem pa je pomembno, da se stopnja ozaveščenosti in okolju prijaznega načina življenja v svetu dvigne na precej višjo raven."

 


GREGOR BENČINA – direktor podjetja Jelovica

 

"Potrebno je stremeti k zmanjšanju količine porabljene energije, vendar moramo hkrati ohranjati tudi raven kvalitete naših izdelkov. Naše podjetje prispeva k temu s proizvajanjem energetsko varčnih produktov, hkrati pa investiramo v čim manjšo porabo energije med samo proizvodnjo. Podjetje Jelovica sedaj proizvede več lastne energije izključno iz obnovljivih virov, kot pa jo porabi med samo proizvodnjo. S tem si naše podjetje prizadeva za čim bolj "zeleno" poslovanje v vseh pogledih."

 


TADEJ RUŽIČ – direktor podjetja SGP Pomgrad

 

"Morda najbolj pomemben faktor pri skrbi za okolje je biti "zelen" v srcu in ne zgolj zato, ker se "zeleno" bolje prodaja. Okolju prijazno se je potrebno obnašati z zavedanjem, da uporabimo samo toliko, kolikor potrebujemo in ne toliko kot želimo. V skladu s tem se moramo obnašati ves čas, ne samo, ko to od nas zahteva stranka ali razmere na trgu. Zato se je potrebno vprašati, kolikšen delež "zelenih" podjetij ravna tako zato, ker je bolj donosno, in ne zaradi skrbi za okolje. Žal se "biti zelen" že samo po sebi prodaja bolje, kar ni pravi motiv za okolju prijazno poslovanje. Cilj bi morala biti predvsem gradnja manjših hiš."

 


SUHEIL H. SABBAGH – Član uprave podjetja CCC (Consolidated Contractors Company)

MICHEL SAAD - Podpredsednik Electro-Mechanical Department, CCC

 

"Vedno razmišljajte zeleno in na veliko. Razmere se spreminjajo iz dneva v dan, smer pa je gotova. Zeleno ni bahanje, zeleno je prihranek. Veliko naših gradbišč je v puščavi. Naš trenutno največji "zeleni" projekt je zagotavljanje energije iz obnovljivih virov za delavski kamp v puščavi, v katerem med trajanjem projekta živi tudi do 30.000 delavcev. Izvedba je prinesla še boljše rezultate, kot smo sprva pričakovali, tako da bomo v prihodnje vso energijo, potrebno za obratovanje kampov, pridobivali izključno s sončnimi celicami."

 


GORAZD KLEMENČIČ – podpredsednik Oddelka za gradnjo, Schneider Electric

 

"Ne gre samo za vprašanje proizvesti več energije ali porabiti manj, naše podjetje se trudi z obstoječo količino energije opraviti več dela. Zelo pomembno pri zmanjševanju porabe energije je natančno merjenje količine energije, ki jo določen objekt potrebuje. Najprej je potrebno imeti podatke, nato pa postaviti sistem z manjšo in učinkovitejšo porabo in ga nadzorovati. Le na ta način lahko uspešno zmanjšamo porabo energije. Vse se začne s pravilnim načrtovanjem in trajnostno gradnjo objekta, s pravilnim sistemom nadzora pa lahko dosežemo minimalno stopnjo porabljene energije in optimiziramo stroške."

 


ŠPELA VIDEČNIK – OFIS Arhitekti

 

"Dizajn trajnostnih zgradb po mojem mnenju igra ključno vlogo pri tem, v kolikšnem obsegu bo stavba energetsko varčna in okolju prijazna, zato je vloga arhitektov pri trajnostni gradnji zelo pomembna. Že v začetnem načrtovanju stavbe je pomembno ugotoviti, kako je z osnovnimi elementi, kot so lega hiše, orientacija, izbira materiala ipd., s katerimi čim bolj omejimo porabo energije. Z ekonomsko varčnim dizajnom lahko stroške, kot je postavitev sončnih celic, minimiziramo, in tako trajnostno gradnjo naredimo dostopno vsem."