Priročniki Publikacije
WFEO – Svetovna zveza inženirskih organizacij
Svetovna zveza inženirskih organizacij (WFEO) je neprofitna mednarodna organizacija, ki zastopa in predstavlja inženirje in njihovo delo po vsem svetu. Leta 1968 jo je ustanovila skupina regionalnih inženirskih in sorodnih organizacij v Parizu, sedaj pa pod okriljem UNESCA in Združenih narodov predstavlja največjo nevladno mednarodno organizacijo, ki povezuje inženirske zveze iz več kot 90 držav in ima preko 15 milijonov članov. WFEO je mednarodno priznana vodilna organizacija na področju inženirstva, ki s sodelovanjem z regionalnimi in nacionalnimi inženirskimi organizacijami skrbi za učinkovito reševanje problemov na vseh ravneh. Njeni cilji so jasni: združevati znanje in izkušnje, pridobljene v posameznih državah in jih organizirano posredovati ostalim članom ter tako poskrbeti za vzajemno napredovanje inženirske stroke po svetu, hkrati pa nuditi pomoč lokalnim organizacijam pri reševanju kritičnih situacij. S širjenjem inženirske stroke v manj razvitih državah zagotavljati bolj učinkovito spopadanje z revščino ter tako ključno prispevati k izboljšanju življenjskega standarda v državah tretjega sveta. WFEO stremi k temu, da bi čimbolj pripomogla družbi kot priznan in spoštovan vir znanja, informacij in izkušenj, ki povezuje inženirstvo z življenjskim okoljem.
WFEO prireja redna letna srečanja inženirjev na različnih nivojih. Vsake štiri leta prireja Svetovno inženirsko konvencijo, vsako drugo leto prireja Svetovni inženirski vrh, med njima pa potekajo Svetovni inženirski forumi, ki so običajno ožje specializirani. Tak Svetovni inženirski forum je v organizaciji naše zbornice letos septembra potekal v Ljubljani. Nosilna tema je bila Trajnostna gradnja za ljudi.
MARIA PRIETO-LAFFARGUE, Članica Izvršnega odbora in bivša predsednica WFEO
"V času svojega predsedovanja sem poudarek namenila socialnemu vidiku inženirskega dela. V zadnjih desetih letih, še posebej pa sedaj, ko se vse več svetovnih držav spopada s hudo gospodarsko in socialno krizo, na plečih inženirjev leži velika odgovornost, saj smo prav mi odgovorni za gradnjo infrastrukture in ustvarjanje novih delovnih mest. Tega dejstva se zaveda vedno več ljudi na vodilnih položajih, zato se inženirjem odpira veliko priložnosti za doprinos k blaginji v svetu. Odločilnega pomena je, da razširimo obzorja, zaznamo te priložnosti in jih s skupnimi močmi izkoristimo, zato je ključno, da temu vidiku inženirskega poklica posvetimo vse razpoložljive vire in nadaljujemo po začrtani poti."
ADEL AL-KHARAFI, Predsednik WFEO
"Naš glavni cilj v prihodnosti je, da vključimo inženirje s celega sveta in vsem ponudimo priložnost, da prispevajo svoj delež k razvoju dogajanja v svetu, saj so ob naraščajočem številu prebivalstva prav znanje in izkušnje inženirjev ključne za zagotavljanje življenjskega prostora vsem. Prav tako je naša vizija, da v prihodnje v večji meri vključimo mlade inženirje, saj imajo odlično izobrazbo, so mobilni, predvsem pa imajo nov, modern pogled na svet. Zato je izrednega pomena, da njihove izkušnje in znanje uporabimo in tako povečamo njihov prispevek k razvoju inženirske stroke."
MARWAN ABDELHAMID, Član Izvršnega odbora in bodoči predsednik WFEO
"Moj mandat predsednika se bo začel naslednje leto septembra v Singapurju. Vsak predsednik se ob nastopu funkcije najprej sooči s problemom zagotavljanja sredstev za delovanje Svetovne inženirske organizacije. Moja ideja, ki jo želim uresničiti za čas mojega mandata je, da bi začel z organizacijo vsakoletnega foruma – Svetovnega inženirskega foruma, na katerem bi sodelovala podjetja, predstavniki vladnih institucij, razvojnih bank, institucij Združenih narodov, civilnih združenj in inženirjev iz javnega in privatnega sektorja. Na takšnih forumih bi lahko združili moči in skupaj iskali poti za uresničevanje ciljev, ki jih pred nas postavlja trajnostna graditev. Osnovni moto teh vsakoletnih srečanj pa bo ustvarjanje pogojev in povezav za nove posle, kar bo posledično prineslo tudi svež denar za delovanje Svetovne inženirske zveze."