Priročniki Publikacije
Stanje požarne varnosti v stavbah po ukinitvi revizij in soglasij
Požarna varnost
Valerija Skok, univ.dipl.inž.grad.
Članica SS MST
Matična sekcija inženirjev tehnologov in drugih inženirjev je organizirala okroglo mizo o stanju požarne varnosti v stavbah po ukinitvah revizij in požarnih soglasij. Na okrogli mizi so poleg predstavnikov IZS - odgovornih projektantov požarne varnosti sodelovali še člani Slovenskega združenja za požarno varstvo ter predstavniki Ministrstva za obrambo - Uprave RS za zaščito in reševanje, Inšpektorata za varstvo pred naravnimi in drugimi nesrečami, Gasilske zveze Slovenije in Gasilske brigade Ljubljana.
Državni uradniki so umaknjeni iz konkretnih postopkov odločanja. Zato je potrebno vzpostaviti nadomesten ukrep vzpostavitve kontrole oz. nadzora nad izvajanjem ukrepov požarne varnosti, tako v fazi načrtovanja, gradnje kot uporabe objekta. Podobna problematika je opažena tudi s strani ostalih odgovornih projektantov drugih strok.
Potrebno je:
- določiti celostno strategijo razvoja požarne varnosti v Sloveniji,
- uskladiti zakonodajo,
- vzpostaviti učinkovit nadzor nad izpolnjevanjem določil Zakona o varstvu pred požarom,
- in to čim prej, da ne zraste v Sloveniji preveliko število požarno nevarnih objektov!
Predlog rešitve - možno izvesti v relativno kratkem času:
- ponovna uvedba obveznih revizij v ZGO,
- imenovanje odgovornih projektantov požarne varnosti v ekipe izvedencev na tehničnih pregledih (možnost realizacije s priporočilom MzIP naslovljenim na UE, da v ekipe izvedencev na tehničnih pregledih imenujejo tudi odgovorne projektante požarne varnosti kot izvedence za požarno varnost),
- pooblastilo gasilcem za podajanje mnenj na elaborate požarne varnosti v fazi pridobitve gradbenega dovoljenja glede naprav za gašenje in dostop gasilcev (4. točka PPVS) oz. mnenja na celoten elaborat požarne varnosti (pri čemer je pogoj, da ima oseba opravljen strokovni izpit IZS-PV) ter mnenj v času uporabe objektov glede zagotavljanja požarne varnosti na objektu in ustreznih pogojev za gašenje in reševanje (možnost realizacije z izdajo dovoljenja ali pooblastila gasilcem za preglede objektov v gradnji in preglede pri sanaciji objektov na njihovem področju ter posredovanje poročil na MORS ali URSZR).
Predlog rešitve - dolgoročna rešitev:
- Ustanovitev strokovne agencije za izdajanje soglasij oz. mnenj v fazi pridobivanja gradbenega dovoljenja ter nadzor v fazi uporabe objekta - npr. v okviru gasilske službe - soglasje na projekt poda pristojna gasilska enota, ki ima usposobljen kader, kar pomeni, da na projekt podata soglasje gasilec in odgovorni projektant požarne varnosti.
Prisotni predstavniki MSG so poudarili, da je stanje na področju gradbenih konstrukcij podobo slabo. Deregulacija, ukinitev obveznih revizij in podrejanje ekonomski racionalizaciji so povzročili porast nepravilnosti tudi pri načrtovanju in izvedbi gradbenih konstrukcij. Pogoste so tudi napake zaradi nepravilnih posegov v objektih med uporabo in vzdrževanjem, kar je posledica pomanjkljivega nadzora v fazi eksploatacije objektov.
Potrebno je hitro ukrepati tudi na tem področju, da poleg požarno nevarnih objektov ne zraste tudi preveliko število konstrukcijsko nevarnih objektov! Saj v primeru človeških žrtev nobena projektantska odgovornost ne odtehta človeškega življenja!