POZOR: Nahajate se na arhivski strani spletne strani INŽENIRSKE ZBORNICE SLOVENIJE.
Za aktualne informacije obiščite www.izs.si

Priročniki Publikacije  


Novice ECEC

Mednarodno sodelovanje

 

mag. Barbara Škraba Flis, univ.dipl.inž.grad.

Generalna sekretarka IZS

 

 


GENERALNA SKUPŠČINA ECEC IN 2. EVROPSKI INŽENIRSKI DAN

 

Generalna skupščina ECEC bo potekala 19. novembra v Bruslju, tako da se bodo delegati lahko udeležili tudi 2. Evropskega inženirskega dne, ki bo potekal dan zatem.

 

 

EVROPSKA POKLICNA KARTICA ZA INŽENIRJE ŠELE LETA 2018

 

17. januarja letos je stopila v veljavo novela Direktive o priznavanju poklicnih kvalifikacij. Države članice EU jo morajo v svoje pravne rede prenesti v dveh letih, to je do januarja 2016.

 

Ključen element novele direktive je uvedba Evropske poklicne kartice (EPC), ki bo podprta z informacijskim sistemom za notranji trg (IMI). Z uporabo IMI bo posameznikom, ki bodo zainteresirani za delo v drugi državi EU, izdan elektronski dokument. O EPC smo pisali v junijski številki IZS.NOVO.

 

Evropska komisija (EK) je sprva nameravala do leta 2016 uvesti EPC za sedem reguliranih poklicev, med njimi tudi za poklic inženirja. Vendar so si letos junija, zaradi prejetih povratnih informacij s strani zainteresiranih deležnikov, premislili. ECEC je uvedbo EPC podprla in lani ter letos že sodelovala pri pripravi implementacijskega akta EU, medtem ko so nekatere francoske in nemške inženirske organizacije letos spomladi na EK naslovile pisma o nepotrebnosti EPC za inženirje. Zaradi teh zapletov je EK uvedbo EPC za inženirje prenesla v drugo fazo (kot tudi za zdravnike in specializirane medicinske sestre ter farmacevte), ko naj bi že razpolagala z izkušnjami o delovanju EPC za poklice gorski vodnik, nepremičninski posrednik, medicinska sestra splošne nege, farmacevt in fizioterapevt. EPC za inženirje naj bi bila tako uvedena do januarja 2018.

 

 

TRANSPARENTNOST IN/ALI DEREGULACIJA POKLICEV?

 

Nadaljnji zelo pomemben vidik Direktive o priznavanju poklicnih kvalifikacij je tako imenovano "preverjanje transparentnosti", ki poteka pravkar v vseh državah članicah EU. Namen preverjanja je ugotavljanje upravičenosti nacionalnih poklicnih regulacij in ponoven premislek o njih v smislu ali so res potrebne in ali bi regulacije lahko bile milejše. Pogovor predstavnikov Slovenije o tem, ali je regulacija inženirskih poklicev potrebna in proporcionalna z regulacijami v drugih državah EU, bo potekal pred EK 30. septembra v Bruslju.

 

Stranski element preverjanja je interaktiven zemljevid, ki za vsako državo vsebuje najpomembnejše podatke o reguliranih poklicih (glejte IZS.NOVO št. 70).

 

 

PRIPOROČILA EK ZA POSPEŠITEV RASTI V DRŽAVAH EU

 

Priporočila je EK izdala v začetku junija letos. Izdelana so na osnovi ocen načrtov za zdrave javne finance in političnih ukrepov za pospešitev rasti in nova delovna mesta, ki so jih pripravile države članice same. Za več držav je tudi tu podano priporočilo za zmanjšanje števila reguliranih poklicev, med njimi tudi za Avstrijo, Češko, Poljsko in Slovenijo.

 

 

PRENOS NOVELE DIREKTIVE O JAVNEM NAROČANJU

 

že poteka v nekaterih državah članicah EU. Zaključen mora biti do februarja 2016. Evropska zveza organizacij, ki združujejo svetovale inženirje (EFCA), je izdala dokument, ki lahko služi kot pripomoček v dialogu med inženirskimi organizacijami in pooblaščenimi nacionalnimi organi:  http://www.efcanet.org/Portals/EFCA/ELOKET/12866/Issues%20on%20implementation_Directive%202014-24_May%202014.pdf