Priročniki Publikacije
Energetska učinkovitost
Pravilnik o izdelavi in izdaji energetskih izkaznic in Akcijski načrt sNES
Mitja Lenassi, univ.dipl.inž.str.
Predsednik UO MSS
11. novembra 2014 je potekala okrogla miza, na kateri smo udeleženci obravnavali osnutka dveh dokumentov, ki jih je v javno obravnavo posredovalo Ministrstvo za infrastrukturo, Direktorat za energijo: Pravilnik o metodologiji izdelave in izdaje energetskih izkaznic stavb in Akcijski načrt za skoraj-nič energijske stavbe. Okrogle mize so se poleg članov IZS udeležili tudi izdelovalci energetskih izkaznic ter upravniki stavb.
Izhodiščne predstavitve obeh dokumentov smo izvedli Mitja Lenassi, predsednik UO MSS, Žiga Lebar, član UO MSS, Matjaž Valenčič, predstavnik Združenja izdelovalcev energetskih izkaznic in Helena Kovač, predstavnica ZAPS. Po predstavitvenem delu je potekala razprava, ki je pokazala, da so interesi in tako tudi mnenja udeležencev različna.
Mnenje članov IZS
Člani IZS se pretežno zavzemamo za celovito ureditev in poenotenje metodologije energetskega ocenjevanja stavb, kar pomeni povzeto dvoje:
· Sočasno obravnavo obeh dokumentov vključno z “novim” PURES, saj so medsebojno premočno povezani in soodvisni, da bi jih bilo strokovno mogoče obravnavati ločeno.
· Vzpostavitev poenotenega ocenjevanja učinkovitosti stavb za vse namene, tako pri podeljevanju subvencij graditeljem hiš, kjer se sedaj uporablja program PHPP, pri projektiranju klimatizacijskih sistemov, kjer se še vedno izdeluje tudi Izkaz energijskih karakteristik prezračevanja, pri projektiranju stavb Izkaz po PURES… in pri izračunavanju lastnosti predpisati obvezno uporabo s strani ministrstva določeno programsko opremo, ki je preverjena na pravilnost delovanja.
Mnenje izdelovalcev energetskih izkaznic in upravnikov stavb
Izdelovalci energetskih izkaznic (EI) in upravniki stavb pa precej močno podpirajo predlog osnutka pravilnika iz drugega odstavka 8. člena, s katerim bi se vpeljala možnost izdelave EI za stanovanje ob uporabi t. i. “poenostavljenega izračuna” z opombo s tem v zvezi v “komentarju in posebnih pogojih”. Po njihovem mnenju bi bila to precejšnja vzpodbuda naročanja EI v zasebnem sektorju. Kaj pomeni dejansko “poenostavljeno upoštevanje vpliva vgrajenih elementov” ni znal razložiti noben od udeležencev.
Glede Akcijskega načrta sNES se je med redkimi razpravljavci porajal dvom o njegovi uresničljivosti, saj je poleg “nizke” številčne vrednosti dovoljene primarne energije na enoto kondicionirane površine na leto (kWh/m2a) predpisana še obvezna zagotovitev potrebnega 50 % deleža iz obnovljivih virov energije (OVE). Ob tem je v dokumentu izpostavljeno, da bo potrebno tudi znova preučiti uporabljene nacionalne faktorje pretvorbe! Slednje pa privede na začetek, kjer na IZS ugotavljamo, da dokumentov ni mogoče obravnavati med seboj ločeno.
Uradno podane pripombe IZS na oba dokumenta, ki smo jih poslali na Ministrstvo za infrastrukturo RS so objavljene tukaj.
Na spletni strani IZS so objavljene tudi uvodne predstavitve ter komentar Mitje Lenassija v zvezi s “poenostavljeno EI”, ki glede na svojo izhodiščno nestrokovnost tako ali tako ne more biti predmet strokovne obravnave IZS, podobno tudi ne “stroškovna optimalna raven energetske učinkovitosti” stavb, ki glede na zapisano v Akcijskem načrtu sNES, tako ali tako ni stroškovno optimalna. n
Več si lahko preberete tukaj.