Priročniki Publikacije
2. Evropski inženirski dan: mobilni inženirji gradimo inovativno Evropo
mag. Barbara Škraba Flis, univ.dipl.inž.grad.
Generalna sekretarka IZS
20. novembra je v Bruslju potekal 2. Evropski inženirski dan, ki so ga organizirali Evropski svet inženirskih zbornic (ECEC), Evropska zveza nacionalnih inženirskih organizacij (FEANI) in Evropski svet gradbenih inženirjev (ECCE) v sodelovanju z EFCA, ENAEE, CLGE in CLAIU*.
Glavna tema dogodka, ki se ga je udeležilo 150 udeležencev iz industrije, akademskih krogov in strokovnih organizacij, se je glasila “Mobilni inženirji gradimo inovativno Evropo”, beseda pa je tekla o izzivih inženirskega poklica pri izpolnjevanju pričakovanj družbe in o tem, kako lahko politike EU pomagajo inženirskemu poklicu, da izpolni ta pričakovanja.
Zaključki:
· Inženirske rešitve so vedno zasnovane ob upoštevanju gospodarskih, varnostnih in funkcionalnih vidikov. Veliko današnjih družbenih izzivov, kot so okoljska trajnost, staranje infrastrukture, uvajanje inovativnih obnovljivih virov energije in gospodarska rast, ima mednarodni značaj. Zato sta internacionalizacija in čezmejno priznavanje inženirskih kvalifikacij bistvenega in življenjskega pomena za ustvarjanje boljše prihodnosti družbe. Mednarodna mobilnost je danes običajen del inženirske kariere: inženirske organizacije so razvile orodja, ki mobilnost olajšujejo in pospešujejo ter bodo tudi v bodoče s čezmejnim delovanjem spodbujale odličnost inženirske izobrazbe in prakse v korist družbe.
· Zaradi narave svojega poklica in etičnih zavez strokovno usposobljeni inženirji zagotavljajo zaščito javnosti pred škodo. Da to lahko storijo, morajo imeti pooblaščeni inženirji ustrezno osnovno strokovno znanje redno nadgrajevano s tehničnimi in vodstvenimi kompetencami za uresničitev pričakovanj strank na izbranem področju dela. Ritem novitet razvoja v znanosti in tehnologiji pomeni za inženirje potrebo po stalnem vseživljenjskem učenju iz razloga pridobivanju novega tehnološkega znanja in veščin s ciljem ohranjanja visokih strokovnih standardov. Prepoznati je treba pomembnost ocenjevanja kakovosti njihovega začetnega in nadaljnjega stalnega poklicnega izobraževanja.
· Inženirji s kombinacijo intelekta, veščin in iznajdljivosti zagotavljajo primerne in trajnostne rešitve največjih svetovnih izzivov. Družbo danes obkrožajo inženirski izdelki in izumi, ki omogočajo blaginjo in razcvet sedanjim in prihodnjim generacijam. Poklicna regulacija v svojih različnih oblikah [bodisi prostovoljnih ali predpisanih] je instrument, ki v javnosti pomeni neodvisno zagotovilo, da je posamezni inženir poklicno usposobljen in pri svojem delu osebno zavezan k spoštovanju poklicnih kodeksov ravnanja.
· Razvoj inženirstva je bil vedno povezan z “investicijo, inovacijo in internacionalizacijo”. Javne in zasebne investicije so potrebne za razvoj infrastrukture in stavb. Inovacija, povezana z razvojem novih materialov in tehnologij, je najpomembnejša za uspeh gradbenih podjetij. Zaradi velike zahtevnosti inženirskih storitev in tehnologij (javni) naročniki zelo težko primerjajo vsebino ponudb, kar lahko vodi do odločitev, ki temeljijo zgolj na najnižji ceni. Takšna odločitev je lahko v nasprotju z interesi in nameni kupca/uporabnika in posledično pomeni slabšo kakovost projekta, neizpolnjena pričakovanja pri načrtovanju in pretirane nepredvidene stroške. Za naročilo inženirskih storitev je zato bistvenega pomena, da je odločitev o oddaji ponudbe sprejeta na osnovi kakovosti ponudnika (ekonomsko najugodnejša ponudba).
· Mikro, majhna in srednja podjetja, ki zaposlujejo večino evropskih inženirjev, vključno z inženirji gradbeništva, predstavljajo jedro evropskega gospodarstva. Uspeh evropskega gospodarstva bo odvisen od naših sposobnosti sprostitve potenciala v sektorju malih in srednjih podjetij in naših prizadevanj podpreti inženirsko podjetništvo v svojih državah. Samo visoko kakovostne inženirske storitve lahko jamčijo, da stroški projekta ne “eksplodirajo” zaradi slabih načrtov. To je v interesu vsakega kupca/uporabnika in pri javnem naročanju tudi v javnem interesu. n
Zbornik 2. Evropskega inženirskega dne in ppt-predstavitve so objavljene na povezavi: http://www.izs.si/izpostavljena-novica/n/aktualno-1601/
Posnetek dogodka si lahko ogledate na našem spletnem portalu E-izobraževanje, na povezavi: http://izs.mitv.si/asset/epw7YhPsReEqnPRZj
(*)
ECEC: European Council of Engineering Chambers (www.ecec.net)
FEANI: European Federation of National Engineering Associations (www.feani.org)
ECCE: European Council of Civil Engineers (www.ecceengineers.eu)
EFCA: European Federation of Engineering Consultancy Associations (www.efcanet.org)
ENAEE: European Network for the Accreditation of the Engineering Education (www.enaee.eu)
CLGE: Council of European Geodetic Surveyors (www.clge.eu)
CLAIU: Comité de Liaison des Associations d’Ingénieurs Universitaires (www.claiu.org)
Udeleženci dogodka.
Udeležence dogodka sta v uvodu pozdravila predsednik Svetovne zveze inženirskih organizacij (WFEO), g. Marwan Abdelhamid (levo) in predsednik Evropskega sveta inženirskih zbornic (ECEC), mag. Črtomir Remec (desno).