Priročniki Publikacije
Zaupnica uredniški politiki IZS.NOVO
Informiranje in komuniciranje
Matjaž Grilc, univ.dipl.inž.geod.
Predsednik komisije za informiranje
Vsakih nekaj let vodstvo Inženirske zbornice Slovenije in njena komisija za informiranje z anketo poizvedujeta, če sta usmeritev uredniške politike in struktura revije še vedno takšna, kot si to želite bralci. Glede na rezultate zadnje ankete ugotavljamo, da je uredništvo na zelo dobri poti.
Jeseni letos – anketa je trajala od 16. do 27. septembra – ste člani zbornice odgovarjali na vprašanja v povezavi z vsebino revije IZS. NOVO. Anketo je izpolnilo 169 članov, kar je manj kot tri odstotke vseh članov zbornice. Vse ankete niso bile izpolnjene digitalno, nekaj udeležencev zborov matičnih sekcij je izpolnilo tudi analogno verzijo ankete. Številka je nekoliko nižja od pričakovanj, a smo vendarle v anketo uspeli zajeti reprezentativen vzorec, ki marsikaj razkriva tudi o strukturi bralcev revije. Večina anketirancev je namreč starejša od štiridesetih let in moškega spola, kar procentualno ustreza celotni sestavi članstva zbornice. Vzrok za nekoliko manjši odziv je bil prekratek čas trajanja ankete, kar nam je poduk za v bodoče.
Že v začetku letošnjega leta ste bralci v ločeni anketi izrazili jasno zahtevo, da se revija ohrani v tiskani obliki in da preoblikovanje v digitalno verzijo ni prava rešitev. Poleg tega revija doseže s tiskano verzijo večji odstotek ciljne publike.
Različne matične sekcije zbornice pogosto med seboj niso kompatibilne, saj so njihovi interesi in posledično tematike, ki bi jih radi obravnavali v člankih, tako specifične, da jim v reviji težko sledimo in hkrati še vedno ohranimo informativni značaj. Revija IZS.NOVO namreč že sedaj združuje širok nabor piscev, ki so strokovnjaki na svojih specifičnih področjih, v prihodnje pa želimo to mrežo še razširiti in posledično omogočiti vsem članom, da v reviji najdete nekaj zase.
Zato so tovrstne ankete zelo koristne za uredniški odbor, saj lahko služijo kot opomnik, da se kakšno od matičnih sekcij upošteva premalo oziroma se strokovni članki iz njihovega polja v reviji pojavljajo preveč redko. Tako ste bralci v anketi na primer opozorili na premalo člankov s "strojniško" vsebino, a to je bila le ena od redkih kritik v primerjavi s celo vrsto pozitivnih komentarjev.
Anketa je pokazala, da revijo redno prebira polovica anketirancev, ostali pa jo v roke vzamejo občasno. Še bolj fascinantno pa je dejstvo, da skoraj polovica bralcev revijo dejansko prebere, ostali pa jo vsaj prelistajo. To je, če vzamemo v obzir današnji slog življenja in bralne navade, izjemen uspeh za uredništvo in nazorno kaže na koristnost revije IZS. NOVO in njeno priljubljenost pri bralcih.
Pri vsebinskih vprašanjih so bili odgovori pričakovani – bralce najbolj zanimajo prispevki na temo predpisov in dobrih praks v slovenski stroki, hkrati imate radi tudi novice v rubriki Aktualno. Po odgovorih sodeč niste najbolj navdušeni nad zgodovinskimi članki, pritegnile vas niso niti reportaže, ste pa precej jasno pokazali, da bi si v reviji želeli enega ali dva strokovna članka več. Zato bo potrebno najti pravo razmerje med strokovnimi članki iz različnih strok, da bo revija potešila apetite vseh bralcev.
Anketirani bralci si ne želite večjih sprememb pri strukturi revije, kar pomeni, da uredniški odbor že sedaj izvaja ustrezno in kvalitetno uredniško politiko, s pomočjo izsledkov ankete pa bomo lahko vsebino v prihodnje še nekoliko prilagodili. Bralci namreč še vedno želite revijo, ki je predvsem informativnega značaja, a bi si hkrati želeli za odtenek bolj strokovne in poglobljene vsebine.
Prav tako si moramo še naprej prizadevati za pravično in enakomerno predstavljanje matičnih sekcij, kar pa pogosto ni enostavno. Na splošno pa se je revija IZS.NOVO pri bralcih ohranila v lepi luči, predvsem pa člani znate ceniti strokovno pomoč, ki jo revija ponuja. A časa za spanje na lovorikah ni, v vse bolj digitalnem svetu tudi revijo IZS.NOVO čakajo v prihodnje težke preizkušnje, ki pa jih bo nedvomno prebrodila in ostala smerokaz in centralno mesto informacij za matične sekcije, kakor tudi Inženirsko zbornico Slovenije v celoti.