Priročniki Publikacije
Kultura prostora in graditve zdaj!
Spremembe prostorske in gradbene zakonodaje
Matjaž Grilc, univ.dipl.inž.geod.
Predsednik projektne skupine IZS za prostor
Cel kup dobrih rešitev je stroka, združena v iniciativi Odgovorno do prostora!, "natresla" v publikaciji Kultura prostora in graditve zdaj! Z njo je nakazala smer, v katero bi moralo resorno ministrstvo zapeljati rešitve v novi gradbeni in prostorski zakonodaji.
Izdajatelj publikacije je Zbornica za arhitekturo in prostor, soizdajatelj pa Inženirska zbornica Slovenije. Člani IZS smo sodelovali pri nastajanju vsebine publikacije kot avtorji prispevkov, z aktivnim delom v uredniškem odboru pa smo dosegli, da je področje graditve enakovredno obravnavano s prostorom. Publikacija je izšla v 1.200 tiskanih izvodih, v e-obliki je brezplačno dostopna tudi na spletni strani IZS in na spletnih straneh ostalih partnerjev iniciative Odgovorno do prostora! (OdP!).
Dogodke, povezane s publikacijo Kultura prostora in graditve zdaj!, je s častnim pokroviteljstvom podprl tudi predsednik Republike Slovenije Borut Pahor.
Izid pričujoče publikacije je velika zmaga stroke, ki se je uspela poenotiti in s skupnimi močmi oblikovati rešitve za pereče probleme v prostoru in graditvi. Inženirji, arhitekti, krajinski načrtovalci, prostorski načrtovalci, geodeti in geografi so s to publikacijo zaokrožili svoje več kot petletno delovanje v okviru iniciative Odgovorno do prostora!, ki je svoje aktivno poslanstvo začela z znamenitim Pozivom za spremembe v urejanju prostora. Ta je ob izidu povzel vsesplošno nestrinjanje stroke z nekritičnimi posegi v prostorsko in gradbeno zakonodajo.
V letih delovanja iniciative se je skupina institucij in posameznikov odzvala praktično na vse posege v zakonodajo, povezano z urejanjem prostora, ter dosledno javno in ciljno (posredovanje stališč, pobud in drugih sporočil pristojnim na vladi in ministrstvih) opozarjala na potrebo po pravočasnem vključevanju strokovne in zainteresirane civilne družbe v pripravo programov, projektov, zakonov ter drugih rešitev in sprememb, ki posegajo v sistem urejanja prostora. Takšno sistematično delo je prispevalo k postopni spremembi družbene zavesti o graditvi in prostoru, v katerem živimo. Ozaveščanje o pomembnosti urejenega prostora prispeva k zagotavljanju večje kakovosti bivanja na vseh ravneh. Delno se pomembnosti predlogov OdP! zaveda tudi resorno ministrstvo, saj je v predlogih nove gradbene in prostorske zakonodaje upoštevalo priporočila in vpeljalo nekatere dobre rešitve v zakonska besedila.
Publikacija je sestavljena iz treh delov: v začetku so jasno opredeljena temeljna izhodišča urejanja prostora in graditve, v drugem delu je opisana ocena stanja v prostoru, v zadnjem delu pa so obdelani cilji, usmeritve in predlogi ukrepov za izboljšanje stanja v prostoru.
Osnovni namen publikacije je bil oblikovanje predlogov in ukrepov, ki bi prostorskemu načrtovanju vrnili nekdanji sloves interdisciplinarnega procesa, v katerem sodelujejo številne stroke in strokovnjaki. Zato potrebujemo posodobljeno politiko urejanja prostora, ki bo prostorskemu načrtovanju dodelila nadsektorski značaj, uveljavila regionalno raven načrtovanja in si prizadevala za vzdržen prostorski razvoj. Predstavljen je bil predlog, da se to področje prenese iz resornega Ministrstva za okolje in prostor v posebno koordinacijsko službo za prostor in graditev objektov pri Vladi RS. To bo zagotavljalo nadsektorsko obravnavo te problematike in preprečevalo konflikte v prostoru, ki jih danes povzročajo nekatera zakonska določila v sektorskih zakonodajah, ki izvorno niso pristojne za urejanje prostora.
V publikaciji so jasno izpostavljene rešitve za učvrstitev sistema prostorskih aktov, ponovno oživitev aktivne zemljiške politike, na operativni ravni pa spremembe postopka oz. sistema pridobivanja gradbenih dovoljenj, poimenovanega ZGOdba. Ta sistem je bil razvit v partnerstvu OdP! in predstavljen javnosti v letih 2013 in 2014. Če želimo vzpostaviti instrumente in ukrepe zemljiške politike, potrebujemo dobre vhodne podatke. Zato tudi predlog za ponovno uvedbo gradbene parcele kot osnovne celice pozidanega prostora in posledična uvedba Centralne evidence stavbnih zemljišč, ki bi občinam služila kot primarna podatkovna osnova za načrtovanje ukrepov zemljiške politike in usmerjanje prostorskega razvoja z instrumenti prostorskega načrtovanja.
Publikacija je bila predstavljena javnosti na novinarski konferenci, ki se je 16. marca odvijala na Fakulteti za gradbeništvo in geodezijo. Na njej sem kot član uredniškega odbora publikacije in predstavnik IZS sodeloval tudi avtor tega prispevka.