POZOR: Nahajate se na arhivski strani spletne strani INŽENIRSKE ZBORNICE SLOVENIJE.
Za aktualne informacije obiščite www.izs.si

Priročniki Publikacije  


Iskalec po glasilu

Aktivnosti Evropskega sveta inženirskih zbornic

Aktivnosti evropskega sveta inženirskih zbornic


Stališča ECEC o EU direktivi o storitvah so bila podprta tudi s strani Evropskega sveta gradbenih inženirjev ECCE in Evropskega sveta svobodnih poklicev CEPLIS

 

Konec lanskega novembra je v Rimu potekala 3. skupščina Evropskega sveta inženirskih zbornic (ECEC). Na skupščini je bilo sprejetih več pomembnih dokumentov, povezanih z inženirskim poklicem, poleg tega je bilo po treh letih od ustanovitve, izvoljeno novo vodstvo ECEC.

Predsednik ECEC v odhajanju, g. Kolbe, je podal poročilo o delu ECEC v njegovem triletnem mandatu. Na začetku je poudaril, da je ECEC mlada organizacija, ki je v času od ustanovitve navezala precej stikov, in z namenom lažjega lobiranja, odprla svojo pisarno v Bruslju. Iz vršni odbor se je sestal 12 krat, izvedene so bile 3 skupščine, postavljena je bila spletna stran, izšlo je prvo glasilo.

ECEC se je v treh letih udeležila več sestankov in konferenc s področja priprave EU direktive o storitvah in EU direktive o priznavanju poklicnih kvalifikacij ter opravila več osebnih razgovorov s predstavniki EU komisije in EU poslanci, na katerih je predstavila stališča in cilje ECEC.

Stališča ECEC o EU direktivi o storitvah so bila podprta tudi s strani Evropskega sveta gradbenih inženirjev ECCE in Evropskega sveta svobodnih poklicev CEPLIS, pri čemer je slednji stališče ECEC uporabil tudi kot osnovo za svoje stališče pri nadaljnjih razgovorih z delovno skupino EU, ki je pripravljala EU direktivo o storitvah. Končno besedilo EU direktive o storitvah je odraz učinkovitega in konstruktivnega sodelovanja med vsemi tremi organizacijami in predstavlja kompromis, ki ima široko podporo in je prijazen do inženirskega poklica.

Na področju priznavanja poklicnih kvalifikacij je bila podobno kot za arhitekte, tudi za inženirje najprej predvidena posebna, sektorska direktiva. Ambiciozno idejo je v EU parlamentu zastopal italijanski poslanec g. Zappala. Sprejetje sektorske direktive za inženirje je preprečila Evropska federacija nacionalnih inženirskih zvez FEANI, ki je predstavnica vseh inženirjev (ne le pooblaščenih na področju graditve objektov). FEANI je kot "stara" organizacija v postopku sprejemanja te direktive uspela s svojim prizadevanjem za možnost vzpostavitve skupne EU inženirske platforme, ki je predvideno v členu 15 EU direktive o priznavanju poklicnih kvalifikacij, sprejete septembra 2005. FEANI se trenutno ukvarja s projektom vzpostavitve "poklicne kartice". Pravila v direktivi izhajajo iz pravil držav članic, implementacija direktive v nacionalno zakonodajo mora biti izvedena do 20.10.2007. ECEC je na osnovi dokumenta Zvezne avstrijske zbornice arhitektov in inženirjev pripravila priporočilo o prenosu direktive v nacionalne zakonodaje držav članic in dokument o razumevanju kompenzacijskih ukrepov, ki izhajajo iz direktive.

ECEC kot članica CEPLIS sodeluje na projektu priprave enotnega kodeksa poklicne etike svobodnih poklicev. Skupščina je ustanovila delovno skupino, ki se bo ukvarjala z odnosom med inženirskimi storitvami, kvaliteto in ceno, ter odločila, da bo naslednja skupščina leta 2007 v Zagrebu.

Določila EU direktive o priznavanju poklicnih kvalifikacij, zahteve ECEC za izvrševanje direktive Evropskega parlamenta in sveta št. 2005/36/EV o priznavanju poklicnih kvalifikacij in ECECjevo razumevanje kompenzacijskih ukrepov bomo podrobneje predstavili v naslednji številki glasila.

 

ZAKLJUČKI

Skupščina ECEC je sprejela naslednje dokumente:

Zahteve ECEC za izvrševanje direktive Evropskega parlamenta in sveta št. 2005/36/EV o priznavanju poklicnih kvalifikacij (A)

Razumevanje kompenzacijskih ukrepov (A)

 

Popravljen Statut ECEC (B)

Finančno poročilo za 2006 in finančni načrt za 2007

 

Na volitvah so bili za triletni mandat izvoljeni:

Za predsednika: g. Mirko OkreškoviČ (Hrvaška),

Za podpredsednike: g. Alcide Gava (Italija), g. Karl Heinrich Schwinn (Nemčija) in g. Jiri Plicka (Češka),

Za generalnega sekretarja: g. Sepp Robl (Avstrija),

Za finance: g. Črtomir Remec (Slovenija),

Za nadzornika: g. Wojciech Radomski (Poljska) in g. Mladen UliceviČ (Črna gora).

 

Dokumenti in statut so objavljeni pod:

(A) http://www.izs.si/index.php?id=260

(B) http://www.izs.si/index.php?id=261.