Priročniki Publikacije
Iskalec po glasilu
Trenutni projekti ECEC
TRENUTNI PROJEKTI ECEC
Generalna sekretarka IZS
mag. Barbara Škraba, univ.dipl.inž.grad.
Novi izvršni odbor je svoje aktivnosti usmeril v številne projekte 26.maja je na Dunaju potekal 15. sestanek Izvršnega odbora Evropskega sveta inženirskih zbornic (ECEC), ki od lanskega novembra deluje v novi sestavi. Sestanka se je kot član Izvršnega odbora udeležil predsednik IZS mag. Remec.
Novi izvršni odbor je svoje aktivnosti v času od izvolitve usmeril v naslednje projekte:
• pridobivanje novih članov,
• izdelavo predstavitvene publikacije ECEC,
• pripravo in izdajanje glasila ECEC,
• tesnejše sodelovanje z organizacijama ECCE (Evropski svet gradbenih inženirjev) in CEPLIS (Evropski svet svobodnih
poklicev),
• implementacijo Direktive o storitvah na notranjem trgu,
• implementacijo Direktive o priznavanju poklicnih kvalifikacij,
• pripravo stališča o povezanosti med kvaliteto in ceno inženirskih storitev.
Predsednik ECEC g. OreškoviČ je na sestanku predstavil svoja prizadevanja za pridobitev novih članic. K vključitvi je bilo pozvanih 14 inženirskih organizacij iz držav EU. Finska, Turčija in Španija so nakazale pripravljenost na vključitev v ECEC, zato bodo kot opazovalke povabljene na naslednjo, četrto skupščino ECEC, ki bo novembra letos v Zagrebu.
Izvršnemu odboru sta bila predložena osnutek predstavitvene publikacije ECEC, ki je bil potrjen z manjšimi korekcijami, in glasilo ECEC, ki ga je pripravila avstrijska Zvezna inženirska zbornica.
Sodelovanje s CEPLIS je tesno, saj je bivši predsednik ECEC g. Kolbe kot predstavnik ECEC v CEPLIS trenutno v funkciji člana izvršnega odbora CEPLIS in predsednika delovne skupine CEPLIS za storitve in regulacijo, ki se ukvarja s pripravo etičnega kodeksa svobodnih poklicev. Prvi skupni sestanek z ECCE bo v Bruslju meseca septembra.
Izvršni odbor ECEC se je v okviru obravnave implementacije Direktive o storitvah na notranjem trgu (2006/123/ES z dne 12. 12. 2006) tokrat seznanil z analizo vzpostavljenosti enotnih kontaktnih točk v članicah EU in z aktivnostmi EU komisije vezanimi na pripravo kodeksov ravnanja poklicnih teles.
Analiza vzpostavljenosti enotnih kontaktnih točk je zajela 9 držav. V večini držav sistem še ni vzpostavljen in je predmet razprav, tudi v Sloveniji. Predmet le teh so odločitve med centralno ustanovo ali več razpršenimi ustanovami, ustanovitvijo novih organizacij ali uporabo obstoječih, pooblaščanjem poklicnih organizacij ali gospodarskih zbornic. V nekaterih državah povezujejo kontaktne točke po tej direktivi s kontaktnimi točkami po direktivi o priznavanju poklicnih kvalifikacij, kar je po mnenju ECEC vsekakor primerno in praktično.
V okviru delovne skupine CEPLIS za storitve in regulacijo, katere član je tudi ECEC, je letos spomladi nastal dokument z naslovom Skupne vrednote svobodnih poklicev EU, ki ga je potrdila skupščina CEPLIS v juniju letos. Izvršni svet ECEC je CEPLISov dokument podprl in pozval svoje članice, da ga upoštevajo pri izpolnjevanju vprašalnika o etičnem kodeksu, ki ga je letos poleti na podlagi Direktive o storitvah poklicnim organizacijam razposlala Evropska komisija.
V povezavi z implementacijo Direktive o priznavanju poklicnih kvalifikacij (2005 / 36 /ES) je bil s strani Slovenije pripravljen nov vprašalnik. Članice so bile pozvane k podaji pripomb in predlogov.
Pred časom je ECEC že pripravila prvi osnutek dokumenta o povezanosti med kvaliteto in ceno inženirskih storitev. Delovna komisija ECEC se je sestala in dokument obravnavala, a dokončnega stališča/dokumenta še ni sprejela.
ECEC se je spomladi aktivno vključil v projekt priprave tako imenovane inženirske kartice »ENGcard«, ki ga ob močni podpori Evropske komisije in Evropskega sveta vodi Evropska federacija inženirskih organizacij (FEANI). Projekt se nahaja v najzgodnejši fazi, t.j. fazi upravičenosti. Svoje stališče do
namena kartice in njene potrebne vsebine z vidika uporabnosti za pooblaščene inženirje je ECEC javno predstavil na okrogli mizi maja v Bruslju. Izvršni odbor ECEC kartice v trenutni obliki in vsebini ne podpira. Več o ENGcard pišemo v prispevku v rubriki Aktualno.
CEPLISov dokument je objavljen tudi na spletni strani
http://www.izs.si/index.php?id=260.