POZOR: Nahajate se na arhivski strani spletne strani INŽENIRSKE ZBORNICE SLOVENIJE.
Za aktualne informacije obiščite www.izs.si

Priročniki Publikacije  


Iskalec po glasilu

Trenutni projekti ECEC

TRENUTNI PROJEKTI ECEC

15. seja izvršnega odbora ECEC na Dunaju

 

Generalna sekretarka IZS

mag. Barbara Škraba, univ.dipl.inž.grad.


Novi izvršni odbor je svoje aktivnosti usmeril v številne projekte 26.maja je na Dunaju potekal 15. sestanek Izvršnega odbora Evropskega sveta inženirskih zbornic (ECEC), ki od lanskega novembra deluje v novi sestavi. Sestanka se je kot član Izvršnega odbora udeležil predsednik IZS mag. Remec.

Novi izvršni odbor je svoje aktivnosti v času od izvolitve usmeril v naslednje projekte:

• pridobivanje novih članov,

• izdelavo predstavitvene publikacije ECEC,

• pripravo in izdajanje glasila ECEC,

• tesnejše sodelovanje z organizacijama ECCE (Evropski svet gradbenih inženirjev) in CEPLIS (Evropski svet svobodnih

poklicev),

• implementacijo Direktive o storitvah na notranjem trgu,

• implementacijo Direktive o priznavanju poklicnih kvalifikacij,

• pripravo stališča o povezanosti med kvaliteto in ceno inženirskih storitev.


Člani izvršnega odbora ECEC v novi sestavi

Predsednik ECEC g. OreškoviČ je na sestanku predstavil svoja prizadevanja za pridobitev novih članic. K vključitvi je bilo pozvanih 14 inženirskih organizacij iz držav EU. Finska, Turčija in Španija so nakazale pripravljenost na vključitev v ECEC, zato bodo kot opazovalke povabljene na naslednjo, četrto skupščino ECEC, ki bo novembra letos v Zagrebu.

Izvršnemu odboru sta bila predložena osnutek predstavitvene publikacije ECEC, ki je bil potrjen z manjšimi korekcijami, in glasilo ECEC, ki ga je pripravila avstrijska Zvezna inženirska zbornica.

Sodelovanje s CEPLIS je tesno, saj je bivši predsednik ECEC g. Kolbe kot predstavnik ECEC v CEPLIS trenutno v funkciji člana izvršnega odbora CEPLIS in predsednika delovne skupine CEPLIS za storitve in regulacijo, ki se ukvarja s pripravo etičnega kodeksa svobodnih poklicev. Prvi skupni sestanek z ECCE bo v Bruslju meseca septembra.

Izvršni odbor ECEC se je v okviru obravnave implementacije Direktive o storitvah na notranjem trgu (2006/123/ES z dne 12. 12. 2006) tokrat seznanil z analizo vzpostavljenosti enotnih kontaktnih točk v članicah EU in z aktivnostmi EU komisije vezanimi na pripravo kodeksov ravnanja poklicnih teles.

Analiza vzpostavljenosti enotnih kontaktnih točk je zajela 9 držav. V večini držav sistem še ni vzpostavljen in je predmet razprav, tudi v Sloveniji. Predmet le teh so odločitve med centralno ustanovo ali več razpršenimi ustanovami, ustanovitvijo novih organizacij ali uporabo obstoječih, pooblaščanjem poklicnih organizacij ali gospodarskih zbornic. V nekaterih državah povezujejo kontaktne točke po tej direktivi s kontaktnimi točkami po direktivi o priznavanju poklicnih kvalifikacij, kar je po mnenju ECEC vsekakor primerno in praktično.

V okviru delovne skupine CEPLIS za storitve in regulacijo, katere član je tudi ECEC, je letos spomladi nastal dokument z naslovom Skupne vrednote svobodnih poklicev EU, ki ga je potrdila skupščina CEPLIS v juniju letos. Izvršni svet ECEC je CEPLISov dokument podprl in pozval svoje članice, da ga upoštevajo pri izpolnjevanju vprašalnika o etičnem kodeksu, ki ga je letos poleti na podlagi Direktive o storitvah poklicnim organizacijam razposlala Evropska komisija.

V povezavi z implementacijo Direktive o priznavanju poklicnih kvalifikacij (2005 / 36 /ES) je bil s strani Slovenije pripravljen nov vprašalnik. Članice so bile pozvane k podaji pripomb in predlogov.

Pred časom je ECEC že pripravila prvi osnutek dokumenta o povezanosti med kvaliteto in ceno inženirskih storitev. Delovna komisija ECEC se je sestala in dokument obravnavala, a dokončnega stališča/dokumenta še ni sprejela.

ECEC se je spomladi aktivno vključil v projekt priprave tako imenovane inženirske kartice »ENGcard«, ki ga ob močni podpori Evropske komisije in Evropskega sveta vodi Evropska federacija inženirskih organizacij (FEANI). Projekt se nahaja v najzgodnejši fazi, t.j. fazi upravičenosti. Svoje stališče do

namena kartice in njene potrebne vsebine z vidika uporabnosti za pooblaščene inženirje je ECEC javno predstavil na okrogli mizi maja v Bruslju. Izvršni odbor ECEC kartice v trenutni obliki in vsebini ne podpira. Več o ENGcard pišemo v prispevku v rubriki Aktualno.

 

CEPLISov dokument je objavljen tudi na spletni strani

http://www.izs.si/index.php?id=260.