POZOR: Nahajate se na arhivski strani spletne strani INŽENIRSKE ZBORNICE SLOVENIJE.
Za aktualne informacije obiščite www.izs.si

Priročniki Publikacije  


Jubilejno 30. zborovanje gradbenih konstruktorjev Slovenije

JUBILEJNO 30. ZBOROVANJE GRADBENIH KONSTRUKTORJEV SLOVENIJE SDGK

 

Slovensko društvo gradbenih konstruktorjev

predsednik Viktor Markelj, univ. dipl. inž. grad.

 


Na Bledu bo 9. in 10. oktobra 2008 že trideseto zborovanje gradbenih konstruktorjev (GK) Slovenije. Zborovanje organizira Slovensko društvo GK ( www.sdgk.si), katerega osnovni namen je napredek znanosti in prakse na področju gradbenih konstrukcij, osrednja letna prireditev pa je prav vsakoletno jesensko zborovanje strokovnjakov s tega področja.

 

Prvo zborovanje gradbenih konstruktorjev Slovenije je bilo leta 1979 organizirano na Fakulteti za arhitekturo, gradbeništvo in geodezijo v Ljubljani in je do danes potekalo prav vsako leto. Sprva je društvo delovalo kot Sekcija gradbenih konstruktorjev Slovenije pri Društvu gradbenih konstruktorjev Jugoslavije. Leta 1985 je bila sekcija uradno registrirana kot sedanje društvo. Predsedniki društva so bili naši priznani strokovnjaki, profesorji in konstruktorji: prof.dr. Miloš Marinček, prof. Vukašin Ačanski, prof.dr. Franci Kržič, Miro Zule in prof.dr. Franc Saje, ki edini nastopa tudi kot sourednik vseh izdanih zbornikov.

V tem času je gradbeništvo doživelo tako recesije kot obdobja konjukture. To je mogoče videti tudi iz prispevkov v tej obsežni zbirki zbornikov. Razvidna so tako znanstvena in strokovna področja, s katerimi so se ukvarjali na obeh naših gradbenih fakultetah kakor tudi dosežki inštitutov, projektantov in izvajalskih podjetij. V zadnjem desetletju je bil opazen močan vpliv povečanih investicij v cestno infrastrukturo na hitrejši razvoj stroke. V tem času so nastale največje gradbene konstrukcije kot so viadukt Črni Kal, viadukti preko Trojan, viadukt preko Rebernic, na gorenjskem in drugih težkih AC odsekih ter mostovi preko Mure, Drave, Ljubljanice in Save, če omenimo samo najbolj izpostavljene. Nastalo je tudi nekaj novih hidroenergetskih objektov ter mnogo težavnih geotehničnih konstrukcij in predorov. Žal so postale najbolj odmevne novice o težavah z ometom v galeriji pri predoru Šentvid, kjer so debate s strokovnega nivoja pobegnile na politični nivo. Mediji, za katere vemo, da je običajno »edina dobra novica – slaba novica«, pa so skoraj popolnoma spregledali vse uspešne gradbene realizacije doma in v tujini, zmage na mednarodnih projektnih natečajih ter svetovne nagrade, ki jih je prejela stroka. Čeprav poznamo pregovor »kdor dela tudi greši«, nas napake opozarjajo, da je nujno konstantno delovanje in trud za dvig kvalitete na vseh področjih izgradnje, od vodenja investicij, projektiranja, izvedbe, zagotavljanja kvalitete gradnje in vsa ostala spremljajoča področja kot so izobraževanje, raziskave in razvoj, kakor tudi vsa pripadajoča industrija materialov in opreme. Ker imamo v Sloveniji glede na velikost gradenj relativno omejeno število strokovnjakov, za vsa vedno nova in nova področja ki nastajajo, je nujno mednarodno povezovanje na nivoju stroke, tako tujih strokovnjakov pri nas kot naših v tujini. EU bo to vsekakor olajšala. Predvidena tematika zborovanja tudi letos obsega celotno področje dejavnosti gradbenih konstruktorjev. Poleg prispevkov s področja raziskovanja, snovanja in graditve objektov, bi kazalo prediskutirati tudi razloge za poškodbe

strešnih konstrukcij ob zadnjih neurjih. Država z deregulacijo prostorske in gradbene zakonodaje (projekt gradbenih konstrukcij za enodružinsko stanovanjsko gradnjo za gradbeno dovoljenje ni potreben?) posredno spodbuja nekvalitetno gradnjo konstrukcij, istočasno pa z davkoplačevalskim denarjem solidarnostno plačuje škodo tudi ob neurjih, ki jih je po hitrostih vetra težko klasificirati kot katastrofalne. Če ne države, pa bi kvalitetna gradnja morala zanimati vsaj zavarovalnice. Med letošnjimi eminentnimi tujimi gosti se bosta z vabljenimi predavanji predstavila dr. Michel Virlogeux, glavni projektant objektov kot sta viadukt »Millau« in »Pont de Normandie« ter profesor s tehnične univerze v Brnu dr. Jiri Strasky, ki predava tudi na drugih univerzah po vsem svetu in je projektant številnih nagrajenih mostov. Vidimo se na jubilejnem30. zborovanju gradbenih konstruktorjev. Povabite tudi vaše spremljevalce, ki bodo lahko uživali na jesenskem Bledu, skupaj pa bomo zaplesali na družabnem srečanju v četrtek zvečer. Vabljeni!