POZOR: Nahajate se na arhivski strani spletne strani INŽENIRSKE ZBORNICE SLOVENIJE.
Za aktualne informacije obiščite www.izs.si

Priročniki Publikacije  


Država naj v nove koncepte zakonodaje in organiziranosti za učinkovitejše izvajanje javnih investicij in graditve vključi stroko

DRŽAVA NAJ V NOVE KONCEPTE ZAKONODAJE IN ORGANIZIRANOSTI ZA UČINKOVITEJŠE IZVAJANJE JAVNIH INVESTICIJ IN GRADITVE VKLJUČI STROKO

 

Okrogla miza Megra, 31. 3. 2009


Predsednik IZS, mag. Črtomir Remec.
Predsednik UO MSG, dr. Branko Zadnik.

Inženirska zbornica Slovenije se je letos že šestič predstavila na mednarodnem sejmu gradbeništva in gradbenih materialov Megra v Gornji Radgoni.

 

V okviru sejma je IZS skupaj z GZS dne 31. 3. 2009 organizirala okroglo miza z naslovom »Kako do učinkovite (javne) gradnje?«, ki se jo je udeležilo več kot 70 udeležencev, predstavnikov gradbene in inženirske dejavnosti ter vrsta pooblaščenih inženirjev. Pozornost je bila namenjena razpravi o slabi praksi načrtovanja in izgradnje javnih objektov ter o ovirah in nedopustnih praksah, ki jih je v graditeljstvu preveč. Udeleženci so opozorili na posledice pomanjkljive zakonodaje in organiziranosti za načrtovanje, gradnjo in kompetenten nadzor nad gradnjo objektov, še posebej javnih stavb in infrastrukture in s tem povezano neoptimalno financiranje javnih gradenj, ki nedopustno škodujejo gospodarstvu in stroki ter resno ovirajo bodoči razvoj.

 

Udeleženci so na državo naslovili apel, da naj področje graditve urediti celovito. Potrebno je vzpostaviti Direktorat za graditev, ki bi združeval sistemsko ureditev področja graditve s področji javnega naročanja, izdajanja tehnične zakonodaje in gradbenih dovoljenj ter skrbel za skladnost gradbenih proizvodov in učinkovito rabo energije. Nujno je preučiti izvajanje vseh državnih javnih investicij v eni organizacijski enoti (npr. Agencija za javne gradnje). Podobne rešitve v organizaciji v državni upravi imajo skoraj vse države EU.

 

Udeležence okrogle mize sta uvodoma pozdravila predsednik IZS mag. Črtomir Remec, in generalni direktor GZS mag. Samo Hribar Milič, ki je poudaril, da je v času krize posebej pomembno, da država zagotovi jasno strategijo razvoja, ki bo smernica za gospodarstvo, tudi graditev, za naložbe v nove tehnologije in nova znanja, za razvoj. Povabilu na okroglo mizo sta se odzvala v.d. generalnega direktorja za železnice in žičnice mag. Ljubo Žerak in v.d. generalnega direktorja za ceste dr. Peter Gašperšič, oba z Ministrstva za promet, ki sta se aktivno vključila v razpravo. Na okrogli mizi so sodelovali tudi predstavniki IZS dr. Branko Zadnik in g. Mirt Martelanc in predstavniki GZS g. Borut Gržinič in mag. Vekoslav Korošec. Na koncu so se v žal prekratko razpravo vključili še g. Metod Di Batista, g. Franc Avšič, g. Danijel Magajne in g. Peter Frelih.

 

Mag. Črtomir Remec, predsednik IZS, je izpostavil, da je pomanjkljiva gradbena zakonodaja bolj namenjena upravnemu postopku kot gradnji in uporabi objekta, ter da ni povezave z zakonodajo o javnem naročanju. »Država mora sprejeti koncept učinkovitega izvajanja javnih investicij, ki mora temeljiti na projektni nalogi, na odgovornemu vodji investicije, na učinkovitem nadzoru. Gradnja mora biti okolju prijazna in energetsko učinkovita«, je dodal Remec in opozoril na posledice stanja, ko za investicije ni celovitih programskih zasnov, ko so merila za izbor rešitev in izvajalcev neustrezna, organizacija in vodenje projektov slaba, za posledice napak pa nihče ne odgovarja.

 

Dr. Branko Zadnik, predsednik IZS - UO MSG, je predstavil sestavo in pomanjkljivosti projektne dokumentacije, ki jo danes predpisuje ZGO in Pravilnik o projektni dokumentaciji. »Slabe predpriprave za gradnjo (premalo ali nestrokovno premišljena in še neobvezna projektna naloga), naknadna spreminjanja obsega in kvalitete objekta med gradnjo zaradi slabe razpisne dokumentacije, so do sedaj v Sloveniji po nepotrebnem zahtevale že zelo velike vsote davkoplačevalskega denarja. Z relativno enostavnimi organizacijskimi potezami angažiranja “pooblaščenih investitorjev” s primernimi pooblastili na strani investitorja bi se dosegla popolnoma druga (višja) kvaliteta dela«, je zaključil.

 

Mirt Martelanc je kot predsednik Komisije IZS za dobro prakso opredelil pojem dobre prakse: “Daljši čas načrtovati, kratek čas graditi in ne prekoračiti investicijskih stroškov. Investirani čas za pripravo in projektiranje, kakor tudi stroški za strokovnjake se v praksi vedno izplačajo”. Izpostavil je nujnost, da investitor pred pričetkom projekta imenuje vodjo projekta z ustrezno izobrazbo, delovnimi izkušnjami in referencami, ter pomen izdelave in spremljanja finančnega in terminskega plana. Vse pogodbe v vseh fazah priprave in izvedbe projekta morajo biti popolne in natančne, še posebno, če so sestavni del razpisne dokumentacije javnih natečajev za oddajo del. To omogoča efektivne in kakovostne odločitve, prinaša konkurenčne prednosti in primerljivost ponudbenih cen in zahteva visok nivo angažiranja vseh udeležencev pri organizaciji in koordinaciji izvedbe projekta.

 

V.d. generalnega direktorja direktorata za ceste na Ministrstvu za promet, dr. Peter Gašperšič, se je strinjal s potrebo po vzpostavitvi učinkovitega sistema vodenja javnih investicij, s poudarkom na stroki in osebni odgovornosti. Stroko, zbornice, je pozval, da pripravijo usklajene predloge za spremembo zakonodaje. Za pripravo sprememb si je treba vzeti potreben čas, izdelati analize in vnaprej oceniti učinke, torej po principih dobre projektne prakse v graditeljstvu.

 

Ob zaključku je bilo vsem posredovano vabilo na širši posvet, ki ga bosta GZS in IZS organizirali skupaj, k sodelovanju pa povabili tudi Zbornico za arhitekturo in prostor Slovenije.

 

Več na: www.izs.si