POZOR: Nahajate se na arhivski strani spletne strani INŽENIRSKE ZBORNICE SLOVENIJE.
Za aktualne informacije obiščite www.izs.si

Priročniki Publikacije  


Kako do učinkovite gradnje?

KAKO DO UČINKOVITE GRADNJE?

 

Član MSG

Danijel Magajne, univ.dipl.inž.grad.

 


Prav nobene potrebe ni, da bi bil kak objekt bistveno bolj varen, kot je potrebno (predpisano), in imel večjo trajnost, kot je dogovorjeno in glede na stroške vzdrževanja ter na realno pričakovano dobo uporabe (funkcioniranja) potrebno.

 

Vsako gradnjo je potrebno najprej skrbno načrtovati. Načrtovanje mora praviloma trajati več časa kot sama izvedba. Potrebno je obdelati več različic! S premišljenim načrtovanjem dosežemo, da bo izvedba potekala hitreje in bo zato celotna gradnja klub daljšemu načrtovanju lahko dokončana prej in da bo bolj racionalna. Skratka bolj učinkovita!

 

Ali lahko stroški načrtovanja presežejo stroške izvedbe? Seveda lahko. Včasih je s tem možno izvedbo tako poceniti, da so skupni stroški gradnje bistveno nižji. To je utemeljeno takrat, ko je projekt zelo zahteven (zelo unikaten) predvsem pa, če je možno pričakovati, da bo intenzivno razmišljanje pri nekem projektu poplačano pri naslednjih podobnih projektih! Pri načrtovanju je zelo pomembna inovativnost!

 

Večje hitrosti izvedbe in manjših stroškov ne dosežemo samo z dobro organizacijo gradnje temveč tudi ali včasih celo predvsem z ustrezno zasnovo objekta. V enako varen objekt je lahko vgrajenega več ali manj materiala. Enako funkcionalen objekt je lahko zgrajen bolj ali manj standardno. Če je vgrajeno manj (ravno prava količina) ustreznega materiala in če so elementi gradnje bolj standardni, bo gradnja praviloma hitrejša, cenejša in okolju prijaznejša. Je pa za tako snovanje objektov potrebnega bistveno več znanja, mnogo razmišljanja ter veliko poguma in prizadevnosti.

 

Vidimo torej, da delamo največjo napako, če je cena glavni ali celo edini pogoj za izbiro projektanta.

 

Vsega načrtovanja investitor pravzaprav ne sme plačati neposredno. Investitor mora praviloma najeti samo uglednega samostojnega pooblaščenega inženirja, ki zna skupaj z njegovimi tehnologi definirati bistvene pogoje za ustrezno funkcionalnost objekta in za pravilno (neproblematično) umestitev v prostor ter zna suvereno kontrolirati izdelavo izvedbenih projektov. Zelo pomembno je dobro sodelovanje med projektantom, ki mora vedeti, kaj je potrebno zgraditi in izvajalcem, ki ve, kako se da učinkovito graditi. Zato je pomembno, da projekte za izvedbo priskrbi izvajalec. Koliko materiala (več manj kvalitetnega ali manj boljše kakovosti) bo vgradil v predpisano varen in ustrezno funkcionalen objekt je stvar izvajalca, ki mora objekt ponuditi na ključ. Posebni specializirani projektanti, ki poznajo obstoječo in znajo razvijati nove tehnologije gradnje, bodo za izvajalca objekt do konca načrtovali tako, da bosta investitor in zgoraj omenjeni pooblaščeni inženir zadovoljna in da bo izvajalec pri gradnji zaslužil.

 

Vsak objekt, ki ga postavimo v prostor (stavba, jez, most, podporni zid,…) je unikat. Objekti so si med seboj lahko podobni glede na dizajn, glede na tehnologijo gradnje,… Ne morejo pa biti identični. Vsak je v drugačnem okolju in na drugačnih temeljnih tleh. Vsak je bil projektiran in grajen nekoliko drugače. Vsak naslednji objekt pri istem projektantu in pri istem izvajalcu pa mora biti grajen učinkoviteje kot prejšnji.