POZOR: Nahajate se na arhivski strani spletne strani INŽENIRSKE ZBORNICE SLOVENIJE.
Za aktualne informacije obiščite www.izs.si

Priročniki Publikacije  


Gostili smo Evropski svet gradbenih inženirjev

GOSTILI SMO EVROPSKI SVET GRADBENIH INŽENIRJEV

 

 

 


Pozdravni nagovor, predsednik UO MSG IZS, dr. Branko Zadnik.
Pozdravni nagovor, akademik, prof.dr. Peter Fajfar.
Skupinski posnetek udeležencev 49. sreaanja ECCE v Ljubljani.
Delovno predsedstvo med zasedanjem. Od leve proti desni: podpredsednik g. Gorazd Humar, predsednik Vassilis Economopoulos, bivši predsednik Richard Coackley, član izvršnega odbora Fernando Branco.

 

V času od 22. do 23. maja 2009 smo v Ljubljani gostili 49. srečanje ECCE (European Council of Civil Engineers). Tradicionalno delovno srečanje predstavnikov organizacij gradbenih inženirjev iz 22 evropskih držav se sicer organizira dvakrat letno, vsakič v drugi državi. Organizator tokratnega srečanja je bila Matična sekcija gradbenih inženirjev ob pomoči strokovnih služb zbornice. Devetinštiridesetega zbora so se udeležili predstavniki devetnajstih držav, predstavniki treh držav pa so se opravičili. Po lanskih volitvah na Cipru in menjavi vodstva ECCE je bilo uvedenih kar nekaj novosti v načinu dela. Tako se je pri vodenju organizacije poudaril princip delovanja »trojke «, kar pomeni, da pri vodenju poleg aktualnega predsednika ECCE sodelujeta tudi aktualni podpredsednik in bivši predsednik ECCE. Samo plenarno delo zbora se je skoncentriralo iz treh na dva dni, kar je zahtevalo tudi spremembo sicer ustaljenega dnevnega reda srečanj. V Ljubljani smo delo zbora organizirali v petek in v soboto, kar nam je, kot lokalnim organizatorjem in gostiteljem, omogočilo tudi lažjo kontrolo stroškov.

 

Tokratno srečanje bo ostalo v posebnem spominu kolegom iz Črne gore in Bolgarije, katerih stanovski organizaciji sta bili sprejeti v polnopravno članstvo ECCE ter Yrju Matikainenu iz Finske, kateremu je bil za dolgoletno uspešno delo in vodenje organizacije podeljen naziv častnega predsednika ECCE.

 

Delo zbora je odprl g. Vassilis Economopoulos, novi predsednik ECCE. Sam sem pozdravil prisotne v imenu gostitelja (IZSMSG) ter predstavil organizacijo in poslanstvo naše zbornice. V imenu Akademije znanosti in umetnosti pa je zbor, kot stanovski kolega, nagovoril akademik, prof. dr. Peter Fajfar.

 

Zbor je potekal kot običajno v obliki plenarnih srečanj vseh udeležencev ter v sklopu dela ožjih skupin, organiziranih v obliki stalnih tematskih komitejev (SC), kjer se je predvsem preverilo delo v preteklem obdobju ter sprejelo smernice za nadaljevanje. Sestalo se je pet stalnih komitejev in ena delovna skupina:

1. SC Education & Training (šolanje in izobraževanje)

2. SC Environment & Sustainability (okolje in trajnost)

3. SC Professional Recognition & Mobility (priznavanje poklica in mobilnost)

4. SC Knowledge & Technology (znanje in tehnologija)

5. SC Development & Busines Environment (razvoj in poslovno okolje)

6. TF Civil Engineering Heritage. (grajena dediščina)

 

Nekateri poudarki oziroma najzanimivejše teme, ki so bile obravnavane:

 

V sklopu dela stalnega komiteja Education & Trainig je prof. Miroslav Premrov iz FG UM predstavil organizacijo bolonjskega študija gradbeništva v Sloveniji. Predstavitev je imela precejšen odmev in je vzpodbudila živahno diskusijo o kompetencah diplomantov, ki bodo končali ta študij. To je očitno zelo aktualna tematika tudi drugod v EU. Komisija za določitev kompetenc diplomantov po Bolonjskih študijih, ki smo jo ustanovili pred kratkim v sklopu MSG, je glede na diskusijo v sklopu tega stalnega komiteja, zelo aktualna. Nekatere države bodo sledile našemu zgledu ter analizirale razmere pri sebi doma.

 

V sklopu delovne skupine CE Heritage, kjer je tik pred izidom knjiga »Civil Engineering Heritage in EU«, je bilo pod vodstvom in z velikim osebnim angažmajem kolega Gorazda Humarja, opravljeno zelo obsežno delo pri pripravi in oblikovanju knjige, ki bo prinesla informacije o skoraj 500 objektih, ki so bili zgrajeni v zadnjih 250 letih v Evropi. Material za knjigo pripravljajo posamezne države same, kar povzroča zelo veliko dela pri usklajevanju obsega in kvalitete predlaganih prispevkov. Pri tem smo naleteli na nepričakovane zaplete, ki so sicer v zgodovini Evrope poznani. Gre namreč za mednacionalne in očitno še vedno odprte zamere (npr.: problem Cipra (turški oz. grški del), tudi Irci in Angleži imajo določene stvari nerazčiščene, itd…. Čigava je Civil Engineering Heritage?...) Vsekakor bo uredniški odbor knjige moral uporabiti določeno mero modrosti pri uvrščanju spornih objektov v knjigo.

 

ECCE (European Council of Civil Engineers) in ECEC (European Council of Engineers Chambers) sta pričeli na pobudo Evropske komisije pripravljati skupek priporočil, principov in pravnih podlog na osnovi katerih se bo razvil »Small Business Act – SBA«, torej regulativa, ki bo uravnavala delovanje malih podjetij s področja svetovanja v Evropi. Ugotavlja se namreč, da ima 96% svetovalnih podjetij v Evropi le do 20 zaposlenih ter da bo potrebno razviti posebno regulativo za ta segment trga s katero se bo zavarovalo tako javni interes in naročnike ter tudi izvajalce svetovanj. Kot izhodišče za delo je postavljeno pet osnovnih principov s katerim se želi ustvariti malim podjetjem prijazno delovno okolje:

1. Ustvariti okolje, v katerem bodo podjetništvo in družinska podjetja lahko rasla in imela od tega tudi korist.

2. Zagotoviti, da bodo pošteni podjetniki, ki so bili soočeni z bankrotom, dobili hitro drugo priložnost.

3. Uvesti projektna pravila glede na princip »Think small first« (»prednost majhnim «).

4. Zagotoviti odzivnost javne administracije na potrebe malih podjetnikov.

5. Prilagoditi orodja državnih politik potrebam malih podjetnikov, olajšati njihov nastop pri javnih naročilih in jim zagotoviti možnosti koriščenja državne pomoči.

6. Olajšati malim podjetnikom dostop do virov financiranja in razviti takšno zakonsko in poslovno okolje, ki bo podpiralo pravočasna plačila in komercialne transakcije.

 

V sklopu dela ECCE je bila organizirana tudi predstavitvena delavnica na temo »Bridges connect people and nations«, torej »Mostovi povezujejo ljudi in narode (države) «. Slovenijo je zelo uspešno predstavil kolega Viktor Markelj s prikazom nekaterih izvedenih projektov mostov, ki so prejeli odmevne strokovne nagrade, in ki se lahko po tehnično – tehnoloških in oblikovnih rešitvah kosajo s projekti po svetu.

 

Pri obravnavi tematike uvajanja novih standardov (»Eurocodes«) v vsakodnevno prakso projektiranja konstrukcij je bil zanimiv in nam zelo blizu enoten odziv prisotne strokovne javnosti. Ocena je, da so standardi zelo zahtevni ter da se pričakuje sprejem določenih poenostavitev, ki bi omogočile efektno praktično uporabo. Problemi s prevajanjem se pojavljajo pri vseh manjših jezikih, kritiko na račun previsokih nabavnih cen pa delijo z manjšimi tudi predstavniki velikih nacij.

 

Naslednji, jubilejni 50. sestanek ECCE bo v mesecu oktobru 2009 v Helsinkih, Finska.