POZOR: Nahajate se na arhivski strani spletne strani INŽENIRSKE ZBORNICE SLOVENIJE.
Za aktualne informacije obiščite www.izs.si

Priročniki Publikacije  


Izpeljali smo 1. mini referendum IZS

IZPELJALI SMO 1. MINI REFERENDUM IZS

Večinska volja stroke

 


V poletnem času smo se na zbornici odločili za vzpostavitev stalnega mini referenduma. Zakaj prav mini referendum? Zato, ker želimo z njim razbrati večinsko voljo inženirske stroke in ker želimo z njo na način neposredne demokracije vplivati na organe odločanja pri sprejemanju zakonodaje, tehničnih predpisov in standardov s področja urejanja prostora in graditve objektov, oz. delovanja naših članov v najširšem smislu.

 

Dobro vemo, da ko hočemo v določeni zadevi, za katero imamo svoj poseben interes, izraziti svoje mnenje, predloge ali zahteve, nastanejo težave že, ko jih želimo posredovati izvoljenim in imenovanim organom odločanja, kaj šele, ko želimo njihovo sprejetje in uveljavitev. Verjamemo, da bomo s stalnimi mini referendumi, ki udeležencem referenduma ne vzame veliko časa, ustvarili dovolj močan pritisk na sistem predstavniške demokracije, za katero je referendum kot oblika direktne demokracije, sicer večinoma še vedno moteč in nezaželen, a ravno ključni element stalnega mini referenduma, t.j. stalnost in gradacija pritiska, lahko povzročita približek ali celo sprejetje v smeri, kot kaže večinsko odločanje udeležencev mini referenduma.

 

Graditev je z več kot 10 % BDP v Sloveniji pomembna gospodarska dejavnost, a je na nivoju države izrazito podcenjena. Včasih je imela graditev svoj resor, danes jo predstavlja le močno podhranjen sektor v okviru Direktorata za prostor Ministrstva za okolje in prostor. Posledica tega stanja so neprimerna in neusklajena zakonodaja, zastareli tehnični predpisi, obvezna uporaba standardov, ki v maternem jeziku sploh niso dostopni, slaba organiziranost države na področju vodenja investicij in še bi lahko naštevali. Zato smo kot zahtevo 1. mini referenduma postavili celovito ureditev področja graditve.

 

Prva zahteva 1. mini referenduma se je glasila:

»Inženirska stroka zahteva, da se v zakonodaji s področja javnega naročanja predvidi ustanovitev Agencije za javne investicije pod okriljem Vlade RS.« (zapisali smo tudi temeljne naloge agencije)

 

Druga zahteva 1. mini referenduma se je glasila:

»Inženirska stroka zahteva, da se zaradi potrebe po združitvi celotnega postopka graditve v enoten proces, na enem ministrstvu (predlagamo Ministrstvo za okolje, prostor in graditev) ustanovi Direktorat za graditev, ki bo pristojen za urejanje kompletne zakonodaje, vezane na celoten postopek graditve.« (zapisali smo tudi pristojnosti Direktorata).

 

Vaš odziv na povabilo k sodelovanju nas je izredno prijetno presenetil. V treh tednih je bilo registriranih 427 glasovanj in zabeleženih preko 80 komentarjev. Na prvo zahtevo je bilo ZA: 392 glasov in PROTI: 35, na drugo zahtevo je bilo ZA: 404 glasov in PROTI: 23.

Vsem, ki ste se udeležili glasovanja, še posebej pa vsem, ki ste napisali komentar, se zahvaljujemo. S svojim oddanim glasom in napisanim komentarjem ste pomagali oblikovati večinsko voljo inženirske stroke.

 

V komentarjih prevladuje pohvala zastavljeni akciji in tudi upanje, da bo kaj iz tega, čeprav je v nekaterih komentarjih čutiti tudi dvom. Lahko rečemo, da najbolj izstopa nekakšen strah pred še enim »birokratskim« oddelkom, zato se pojavlja kar nekaj predlogov v smislu, »to narediti le v okviru obstoječih kapacitet«. Izrazito je razpoznavna želja oz. zahteva po prevladi stroke nad »uradništvom«, ki kulminira do predloga samostojnega ministrstva za gradnjo ali vsaj vladne službe neposredno podrejene vladi. Verjetno pa je ta želja po večji veljavi stroke najbolj plastično opisana prav v zadnjem komentarju, ki smo ga dobili pred zaključkom 1. Mini referenduma: »Predlagam, da se v bodoči novi predlagani instituciji vključi

predvsem strokovnjake, ki imajo ustrezno znanje in izkušnje, da ne bomo še naprej producirali predpise, ki nam bodo vsem bolj ovira pri izvedbi projektov, kot pa pomoč in neka boljša kvaliteta proti temu, kar imamo. Včasih imam občutek, da snovalci obstoječe zakonodaje živijo v oblakih in predpise delajo bolj zase, da pokažejo, da nekaj delajo (kvantiteta), kot da bi poskušali zadeve izdelati bolj uporabno za uporabnike.«

 

Na našem spletnem forumu smo odprli rubriko MINI REFERENDUMI. V rubriki so objavljeni vsi komentarji 1. mini referenduma in analiza. Na forumu je odprta tudi možnost dodatnega komentiranja in argumentiranja. V rubriki vas bomo tudi obveščali o nadaljnjih aktivnostih.

 

Vabimo vas k ogledu in nadaljnji razpravi, komentiranju in argumentiranju na forumu.

Prvi naš naslednji korak je, da bomo z ugotovljeno večinsko voljo inženirske stroke seznanili Ministrstva za okolje in prostor.