POZOR: Nahajate se na arhivski strani spletne strani INŽENIRSKE ZBORNICE SLOVENIJE.
Za aktualne informacije obiščite www.izs.si

Priročniki Publikacije  


9. dan inženirjev: Energetsko učinkovita gradnja

9. DAN INŽENIRJEV: ENERGETSKO UČINKOVITA GRADNJA

 


Na okrogli mizi so sodelovali predstavniki štirih inženirskih zbornic.
Župan MO Maribor, g. Franc Kangler, in predsednik IZS, mag. Črtomir Remec.
Od leve: Dr.-Ing. Heinrich Schroeter, g. Franc Pečovnik, mag. Črtomir
Remec, prof.dr. Ivan Rozman, g. Franc Avšič in prof.dr. Peter Glavič.
Rektor, prof.dr. Ivan Rozman.

9. Dan inženirjev je potekal 14. oktobra 2009 in sicer ponovno v Kongresnem centru hotela Habakuk v Mariboru. Glede na aktualno temo se ga je letos udeležilo blizu 300 inženirjev. Pred srečanjem smo organizirali okroglo mizo. Udeležili so se je predsednik Bavarske inženirske zbornice, predstavniki Madžarske regionalne inženirske zbornice iz Zale, predstavniki Štajersko – koroške inženirske zbornice in predstavniki naše zbornice. Izmenjali smo si informacije o postopkih vpisa tujih inženirjev v zbornice, oblikah obveznih in neobveznih izobraževanj, ki jih organizirajo zbornice, in merilih za vrednotenje inženirskih storitev.

 

Sledila je novinarska konferenca na kateri sta na vprašanja novinarjev odgovarjala predsednik IZS, mag.Črtomir Remec, in župan MO Maribor, g. Franc Kangler.

 

9. Dan inženirjev je z uvodnim pozdravom odprl predsednik IZS, mag. Črtomir Remec. Poudaril je, da si v Inženirski zbornici Slovenije nenehno prizadevamo za dvigovanje gradbene kulture, zato nadaljujemo z obravnavanjem aktualne problematike vezane na bistvene zahteve za kakovostno gradnjo. »V Sloveniji se je do nedavnega zelo malo govorilo o energetsko učinkoviti gradnji, čeprav je večina obstoječih stavb energetsko potratnih, varčevanje z energijo in ohranjanje toplote pa je za vsako stavbo in gospodinjstvo izredno pomembno. Če želimo bistveno zmanjšati porabo energije in povečati delež uporabe obnovljivih virov energije, so stavbe z več kot 40 % deležem skupne porabe energije velik izziv in priložnost. Zato smo prav energetsko učinkovito gradnjo v okviru letošnjega dne inženirjev postavili v ospredje,« je dejal predsednik Remec. Letos je vsaka stroka vključena v

IZS dobila priložnost, da s tipičnim primerom pokaže svoj prispevek k energetsko učinkoviti gradnji in razširi razpravo o pomenu in koristih energetsko učinkovite gradnje. Sledil je pozdrav predsednika Odbora regijske pisarne Maribor, g. Franca Avšiča.

 

V uvodnem predavanju je rektor Univerze v Mariboru prof.dr. Ivan Rozman predstavil vlogo univerze pri doseganju ciljev podnebno energetskega paketa v Sloveniji.

 

Vlogo energetsko učinkovitega ovoja je predstavila dr. Marjana Šijanec Zavrl iz Gradbenega inštituta ZRMK. Sledilo je predavanje g. Miha Erklavca iz podjetja Silon d.o.o., o integriranih sistemih za vodenje in upravljanje stavb z vidika evropske direktive za učinkovito rabo energije v stavbah. Predavanje Do katere meje je energetsko učinkovita gradnja še smiselna, je pripravil g. Bojan Grobovšek, zaradi bolezni pa je njegov del predstavil g. Marjan Strnad iz podjetja Robotina. Razvoj materialov pod sol-gel postopkih in njihovo uporabo v sistemih za izkoriščanje nekonvencionalnih virov energije je predstavila soavtorica prispevka dr. Lidija Slemenik Perše iz Kemijskega inštituta Ljubljana. Predavanje o Lendavi kot prvem geotermalnem mestu v Sloveniji sta pripravila dr. Željko Vukelić iz Naravoslovnotehniške fakultete UL in g. Marijan Kraljič iz podjetja Nafta – Geoterm. Zadnje predavanje o prostorskih podatkih kot podpori energetsko učinkoviti gradnji sta pripravila g. Jure Gnilšek iz Geodetskega zavoda Celje in g. Matjaž Grilc iz podjetja Digi Data.

 

Po končanem strokovnem delu srečanja so bile že osmič zapored podeljene nagrade IZS za izjemne inženirske dosežke oziroma več izjemnih dosežkov v nekem časovnem obdobju. Nagrade so prejeli g. Angelo Žigon, univ.dipl.inž.grad., za enkraten inženirski dosežek, za projektiranje celotnega kompleksa Predora Šentvid, g. Robert Turkalj, univ.dipl.inž.kem.tehnol., za enkraten inženirski dosežek, za načrtovanje in vodenje projekta izgradnje objekta Razvojni center biofarmacevtike, g. Milivoj Kodrič, univ. dipl.inž.kem.tehnol., za več inženirskih dosežkov v določenem časovnem obdobju, za delovanje na področju procesne industrije, energetike, infrastrukturnih in javnih objektov v obdobju 1999 – 2009, Iztok Slatinšek, univ.dipl.inž.geod., za več inženirskih dosežkov v določenem časovnem obdobju, za razvoj in uvajanje novih tehnologij pri izvajanju hidrografskih meritev na rekah in inženirskih objektih in Jurij Božič, univ. dipl.inž.el., za več inženirskih dosežkov v določenem časovnem obdobju, za razvoj in uvajanje sodobne inženirske prakse elektro instalacij v eksplozijsko ogrožena okolja. Nagrajenci so prejeli plakete IZS in skulpture, ki jih je oblikovala akademska kiparka Mojca Smerdu.

 

9. Dan inženirjev smo izkoristili tudi za predstavitev Priročnika o projektiranju gradbenih konstrukcij po Evrokod standardih. »Priročnik podaja pregled ključnih pravil projektiranja po prvih osmih Evrokodih, podkrepljenih z ustreznimi komentarji. Vsakemu komentarju so podani tudi računski primeri, ki nazorno ilustrirajo praktično uporabo teh pravil,« je ob predstavitvi povedal predsednik IZS. IZS je prva inženirska zbornica v EU, ki je izdala priročnik o uporabi standardov Evrokod.

 

Ob dogodku je bil izdan tudi zbornik 9. Dneva inženirjev, v katerem so zajeta vsa strokovna predavanja. Zbornik lahko naročite na IZS, Jarška cesta 10/b, Ljubljana.

 

Zbornik 9. Dneva inženirjev je objavljen na tej strani.