Priročniki Publikacije
Beseda predsednika Inženirske zbornice Slovenije
PRIPRAVLJAMO DOLGOROČNI PROGRAM PRENOVE SLOVENSKEGA GRADBENIŠTVA
Predsednik Inženirske zbornice Slovenije
mag. Črtomir Remec
Gradbeništvo je v globoki krizi in vsak dan zvemo iz medijev še kakšno šokantno novico. Žal smo tudi pooblaščeni inženirji del te krute zgodbe. Lahko bi začel naštevati napake ključnih akterjev v velikem poosamosvojitvenem investicijskem ciklu, ki nas je s polepšano makroekonomsko sliko pripeljal v Evropsko skupnost, potem pa ob prvih znakih finančne in gospodarske krize pokazal pravi obraz, vendar raje razmišljam o ukrepih za izhod iz nastale situacije. Tudi o zgrešenih potezah zdaj že padle vlade ne gre zgubljati časa, ker do sedaj še nobena vladajoča politična elita ni prisluhnila predlogom in nasvetom inženirjev. Mogoče pa me bo naslednja oblast demantirala?
Ne glede na realno grožnjo ponovne recesije, moramo računati na energetsko krizo, ki bo igrala ključno vlogo v dolgoročnem razvoju gradbeništva. Energija je bila letos glavna tema na Svetovni inženirski konvenciji v Ženevi, kjer je z manjšo delegacijo sodelovala tudi naša zbornica, ki bo naslednje leto organizator Svetovnega inženirskega foruma v Ljubljani. Ključna ugotovitev več kot 1500 strokovnjakov, podjetnikov in politikov iz več kot 90 držav je bila, da bo fokus v naslednjih letih na energetsko samozadostnih zgradbah, ki pa bodo morale zagotavljati maksimalno udobno, zdravo in varno bivanje.
Takoj po objavi in predstavitvah Smernice za naročila javnih gradenj, smo na zbornici začeli aktivnosti za pripravo dolgoročnega programa prenove slovenskega gradbeništva. Poleg obstoječih partnerjev smo k sodelovanju povabili še Obrtno zbornico Slovenije in Kompetenčni center za trajnostno in inovativno gradbeništvo. Želimo si ambiciozen, vendar realno izvedljiv program, ki bo temeljil na strokovni analizi stanja celotnega gradbenega sektorja, oceni razvojnega potenciala gradbenih in projektivnih podjetij, družbenem konsenzu postavitve prioritete področij javnih investicij in zagotavljanju aktualnih referenc za vstop na perspektivne tuje trge.
Pomanjkanje novih gradbenih projektov pa strahotno pritiska na cene inženirskih storitev, zato je še toliko bolj pomembno, da stopimo skupaj in spoštujemo dogovor glede uporabe IMVIS (Indikativna merila za vrednotenje inženirskih storitev). Strokovne službe zbornice v sodelovanju z zunanjim izvajalcem in Projektno skupino za tarifne pogoje pripravljajo še računalniški program, ki bo dostopen na naši spletni strani. Nekaj upanja prinaša tudi Navodilo vlade za naročanje gradenj in storitev povezanih z gradnjami, ki sicer ni najbolj razumljivo, vpeljuje pa prvič oceno stroškov v celotni življenjski dobi zgradbe in pričakujemo, da bo s pozitivno uporabo omejevalo dumpinške ponudbe.
Vidimo se kmalu na Dnevu inženirjev v Mariboru, kjer bomo s predstavniki zbornic sosednjih držav Avstrije, Hrvaške in Srbije razpravljali o dobrih in slabih praksah javnega naročanja in oblikovali skupno pobudo za hitrejšo oživitev gradbeništva v regiji.