POZOR: Nahajate se na arhivski strani spletne strani INŽENIRSKE ZBORNICE SLOVENIJE.
Za aktualne informacije obiščite www.izs.si

Priročniki Publikacije  


Beseda predsednika Inženirske zbornice Slovenije

Spoštovani!

Predsednik Inženirske zbornice Slovenije

mag. Črtomir Remec

 


Lahko bi začel, da se še eno leto počasi približuje koncu, vendar ne morem mimo dejstva, da je bilo zadnje eno najslabših za slovensko gradbeništvo. Propadla so številna izvajalska gradbena podjetja, posledice pomanjkanja novih investicij zdaj čutijo tudi projektivna in inženiring podjetja, ki zmanjšujejo število zaposlenih, nekatera pa že zapirajo vrata. Brez novega investicijskega cikla nas čaka nadaljevanje stečajev in beg najboljših strokovnjakov ter dolgoročna odvisnost od tujih gradbenih izvajalcev. Kljub trenutni politični negotovosti moramo s partnerji nadaljevati pripravo dolgoročnega programa prenove slovenskega gradbeništva.

Tako smo se sredi decembra na pobudo celjskih kolegov srečali v kamnolomu Pirešica predstavniki preživelih gradbenih podjetij, lokalne skupnosti, fakultete, združenja za projektno vodenje ter arhitekturne in inženirske zbornice. Po predstavitvah težavne situacije in predlogih za reševanje smo sprejeli odločitev, da objavimo memorandum za ponovni zagon gradbenega sektorja. Imenovana je bila delovna skupina, ki bo pripravila vsebinska izhodišča za nadaljnjo obravnavo in sprejem na širšem forumu. Zavedamo se omejenih javnih finančnih virov, zato bo potrebno izkoristiti vsa razpoložljiva EU sredstva sofinanciranja in možnosti javno – privatnega partnerstva.

Zlato obdobje gradbeništva vezano na izgradnjo avtocestnega križa se zagotovo ne more ponoviti, kakorkoli pa za dolgoročni trajnostni razvoj Slovenije potrebujemo bolj celovito infrastrukturo: 2. tir železnice do Luke Koper, dokončanje 6. bloka Termoelektrarne Šoštanj, zeleno elektriko iz hidroelektrarn na spodnji in srednji Savi, redno vzdrževanje in dograditve protipoplavnih objektov, energetsko učinkovite gradnje in obnove stavb, širitev pristanišča v Kopru, letališča v Ljubljani in Mariboru in druge potrebne javne objekte. Kakorkoli pa nas bo splošna kriza prisilila, da bodo izvedene javne gradnje bolj ekonomične, kakovostne in funkcionalne.

Slovensko gradbeništvo ima spoštljivo tradicijo in ravno v tem mesecu se spominjamo 110. letnice rojstva stavbenika Josipa Slavca, ki je med obema svetovnima vojnama zgradil številne mostove, ceste in stavbe, ki so večinoma še danes v uporabi. Upravni odbor naše zbornice je podprl izdajo znanstvene monografije o izjemnem gradbenem mojstru in uspešnem podjetniku Josipu Slavcu in odkritje njegovega doprsnega kipa na stavbi Stare pošte v Kranju. Uspešna poklicna in podjetniška zgodba družine Slavec nam je lahko v veliko spodbudo pri reševanju današnjih težav gradbeništva.

V prihajajočem letu nas čaka veliko izzivov pa tudi priložnosti, da voz slovenskega gradbeništva obrnemo navzgor. Med drugim bomo gostili Svetovni inženirski forum, na katerem pričakujemo številne goste iz vseh celin, posebej velike delegacije pa so napovedane iz Amerike, Brazilije, Arabskih držav, Indije, Kitajske in Singapura, ki bo organiziral naslednje srečanje na temo klimatskih sprememb. Letošnje sporočilo iz Ženeve “Inženirji poganjamo svet” bomo nadgradili z vidika trajnostne gradnje za ljudi.

Želim vam Vesele praznike in SREČNO 2012!