Priročniki Publikacije
Inženirji poganjamo svet – soočenje z globalnimi energetskimi izzivi
INŽENIRJI POGANJAMO SVET – SOOČENJE Z GLOBALNIMI ENERGETSKIMI IZZIVI
Svetovna inženirska konvencija 2011, Ženeva, 4.– 9. september 2011
Matjaž Grilc, univ.dipl.inž.geod.
Predsednik komisije za informiranje
V začetku septembra se je v Ženevi odvijala Svetovna inženirska konvencija (World Engineers Convention – WEC2011), ki se praviloma organizira na vsake štiri leta. To eminentno srečanje skoraj 2000 inženirjev s celega sveta je organizirala švicarska Zveza inženirjev in arhitektov (SIA) v sodelovanju s Svetovno zvezo inženirskih organizacij (WFEO), Evropsko zvezo nacionalnih inženirskih organizacij (FEANI) in združenjem Evropskih mladih inženirjev (EYE) in sicer z odliko.
Tokratna nosilna tema konvencije je bila “Engineers Power the World – Facing the Global Energy Challenge” in glavnina predstavljenih referatov je sledila tematiki obnovljivih virov energije, alternativnih virov energije in trajnostni gradnji, vse s ciljem ohraniti planet zemljo tudi našim zanamcem. V uvodnem govoru je švicarska ministrica za okolje, transport, energijo in komunikacije, Doris Leuthard, poudarila bistvo tovrstnih srečanj s tem, ko je izrazila pričakovanja, da bo konvencija dala več kot le odgovore na z energijo povezana vprašanja. Pričakovanja so mnogo večja. Kreativno in smelo razmišljanje preko meja posameznih držav in razumevanje različnih pristopov za rešitve, ki so multidisciplinarne in pomenijo globalno izboljšanje trenutne situacije. V tem kontekstu so se odvijala predavanja na plenarnem zasedanju, kakor tudi po ločenih delovnih telesih. Slovenci se lahko pohvalimo, da smo bili prisotni tudi v strokovnem delu. V delovni skupini “Stavbe in Mega mesta” je imel mag. Aleš Kralj odmeven referat na temo novih materialov za trajnostno gradnjo 21. stoletja.
Ob koncu tridnevne konvencije, po predstavljenih skoraj 200 referatih, je strokovni del zaokrožilo zaključno plenarno zasedanje, na katerem je bila predstavljena in sprejeta “Ženevska deklaracija” s pomenljivim naslovom za te krizne čase: Call for action! – Poziv na akcijo! Deklaracija je v celoti dostopna na spletni strani IZS in pomeni pomemben okvir delovanja inženirjev v časih, ki jih zaznamuje recesija, pomanjkanje investicij in ekonomska kriza.
Svetovna Inženirska konvencija pa ni samo izmenjava strokovnih izkušenj in pregled najmodernejših svetovnih inženirskih dosežkov. Je še mnogo več. Je mreženje strokovnjakov s celega sveta, ki na teh srečanjih vzpostavijo kontakte in začrtajo nove poti sodelovanja na skupnih projektih, ki sežejo preko meja posamezne države. Posebno mesto na konvenciji so imeli tudi mladi inženirji, združeni v organizaciji Young Engineers – Future leaders, ki so bili v Ženevi še posebej aktivni in so s predstavitvami svojih aktivnosti opozarjali starejše kolege, naj jih vključujejo v svoje projekte.
Pomemben del tega celotedenskega dogodka pa so bila tudi zasedanja komitejev WFEO, ki so pregledali opravljeno enoletno delo in sprejeli proračun in program dela do naslednjega srečanja. Slovenija aktivno sodeluje v odboru za inženirstvo in okolje, kjer je dr. Vukelić predstavnik IZS. Po zaključku konvencije je potekalo še volilno zasedanje generalne skupščine WFEO, na katerem je sodeloval predsednik IZS, mag. Črtomir Remec. Vodenje WFEO je za naslednji dve leti prevzel Adel M.M.J. Al-Kharafi iz Kuvajta.