POZOR: Nahajate se na arhivski strani spletne strani INŽENIRSKE ZBORNICE SLOVENIJE.
Za aktualne informacije obiščite www.izs.si

Priročniki Publikacije  


Predsednikom političnih strank smo ponudili sodelovanje pri ponovnem zagonu slovenskega gradbenega sektorja

Pričakovanja do nove vlade

mag. Barbara Škraba Flis, univ.dipl.inž.grad.
Generalna sekretarka IZS


Predsednik Inženirske zbornice Slovenije, mag. Črtomir Remec, je na predsednike osmih političnih strank pred volitvami naslovil pismo, v katerem jim je ponudil možnost tvornega sodelovanja pri ponovnem zagonu slovenskega gradbenega sektorja. Odzvali sta se Slovenska demokratska stranka in Lista Zorana Jankovića - Pozitivna Slovenija.

Remec je v pismu poudaril, da je domače gradbeništvo odigralo pomembno vlogo v po osamosvojitvenem investicijskem ciklu, ki nas je z ugodno makroekonomsko sliko pripeljal v Evropsko skupnost in na konkretnih primerih izpostavil ustvarjalnost in potrebnost inženirskih znanj za razvoj družbe. Predsednike političnih strank je opozoril na dejstvo, da so v zadnjem obdobju propadla skoraj vsa velika izvajalska gradbena podjetja, da je zmanjšanje obsega gradnje posledično prizadelo tudi projektivna in svetovalna inženirska podjetja, ki so že začela odpuščati strokovnjake in so ustavila razvojne projekte ter da bo nadaljevanje stanja brez večjih novih investicij povzročilo odhod najboljših kadrov in njihovo zaposlitev v tujih gradbenih podjetjih.

“Zavedamo se, da bodo v prihodnjem obdobju javni viri financiranja zelo omejeni, zato bo nujno potrebno izkoristiti vse možnosti sofinanciranja iz EU skladov in javno – privatna partnerstva ter izbrati samo ekonomsko upravičene, okolju prijazne in družbeno sprejemljive naložbe na področju energetike, prometa, logistike in druge javne infrastrukture. Pri tem lahko strokovno izkušeni inženirji odigramo zelo pomembno vlogo. Strošek kakovostnega projektiranja je namreč zelo majhen v primerjavi s stroški gradnje, prinese pa izjemne prihranke v celotni življenjski dobi zgradbe.”, je v pismu še zapisal Remec.

Predsednikom strank je nadalje predstavil deset pričakovanj od nove vlade ( povezava (115 KB)), ki jih je Inženirska zbornica Slovenije objavila na Regionalnem dnevu inženirjev v Mariboru oktobra letos. Le ta temeljijo na reorganizaciji področja graditve v okviru enega ministrstva, zagotavljanju odgovornega vodenja javnih investicij, izboru izvajalcev na osnovi kakovosti in cene, energijsko učinkoviti gradnji, specializaciji projektivnih, inženiring in izvajalskih gradbenih podjetij ter večji internacionalizaciji celotnega gradbenega sektorja. Za zaključek je napovedal je predstavitev dolgoročnega programa prenove slovenskega gradbeništva na sejmu MEGRA 2012 v Gornji Radgoni.

Na pismo smo prejeli pisni odgovor službe za odnose z javnostmi SDS in povabilo na sestanek s predsednikom Liste Zorana Jankovića – Pozitivna Slovenija.

SDS se je zahvalila za ponudbo tvornega sodelovanja pri ponovnem zagonu slovenskega gradbenega sektorja in jo z veseljem sprejela. Sporočila nam je, da je naše predloge posredovala Odboru za gospodarstvo, Odboru za finance in Odboru za okolje in prostor v Strokovnem svetu SDS ter nas povabila k branju svojega programa “10+100 rešitev za pravičnost, delovna mesta in razvoj”.

Z Zoranom Jankovićem smo so se pogovarjali o graditvi, prostoru, projektiranju in gradbeništvu. V Pozitivni Sloveniji se zavedajo pomena področja za zagon okrevanja gospodarstva, predvsem gradbeništva v povezavi z izgradnjo infrastrukturnih objektov prioritetne narave za prihodnji razvoj države. Njihov trden namen je povečati učinkovitost sistema. Kot mandatar bi Zoran Janković zagotovil finančne vire za realizacijo državnih investicij (železnice, ceste, Luka Koper, protipoplavna varnost, …), na katerih bi domača projektantska, inženiring in gradbena podjetja dobivala reference zadelo v tujini ter poskrbel za rešitev enega ali dveh velikih gradbenih podjetij, ki bi prevzela v tujini že pridobljene projekte propadlih slovenskih gradbenih podjetij. Predstavniki civilne družbe smo izpostavili tudi pričakovanja glede strokovnosti konkretnega ministra. Na vprašanje ali bomo, v kolikor bo postal predsednik vlade, v Sloveniji končno dobili ministrstvo oz. direktorat za graditev s kompetentnim ministrom oz. direktorjem, je Zoran Janković odgovoril pritrdilno, pri čemer je poudaril, da tega resorja ne bo prepustil koalicijskim partnerjem. G. Janković podpira davčno olajšavo za investicije, a ne za vse. Ceniku inženirskih storitev ni naklonjen in ga, v kolikor bo postal predsednik vlade, ne bo podprl. Meni,da so cene inženirskih storitev stvar pogajanj med naročnikom in ponudnikom ter da je izbrani ponudnik upravičen do primernega plačila za svojo storitev.