Priročniki Publikacije
Hrvaški poblaščeni inežnirji elektrotehnike si želijo poglobiti sodelovanje z nami
Mednarodno sodelovanje
Kraj srečanja: Zadar, Hrvaška
Čas srečanja: 29. 9. – 1. 10. 2011
Udeleženec: predsednik UO MSE, g. Ivan Leban.
Konec septembra so hrvaški pooblaščeni inženirji elektrotehnike (Komora inženjera elektrotehnike) organizirali v Zadru svoje že tradicionalno posvetovanje. Ti trije dnevi so namenjeni predvsem izobraževanju in tudi druženju. Potrebno je pojasniti, da se je hrvaška zbornica inženirjev in arhitektov pred leti razdružila na dokaj avtonomne zbornice, organizirane po strokovni pripadnosti.
Na samem odlično organiziranem posvetu je bilo kar okoli štiristo udeležencev, kar je pripisati tudi dejstvu, da je izobraževanje v njihovi zbornici obvezno (doseg določenega števila točk v petletnem obdobju in sankcioniranje neizpolnjevanja). Seminar je zajel vrsto aktualnih elektrotehniških tematik kot so “pametna omrežja” tudi v povezavi z razvojem električnega avtomobila, sodobna hotelska razsvetljava, telekomunikacijska omrežja, sistemi ozemljevanja in še kaj. Seveda so bila zanimiva tudi splošnejša predavanja. Naj omenim le zelo zanimivo predavanje z naslovom “Etika v inženirski stroki”, pa predavanje na temo upoštevanja predpisov za gradbene proizvode. Pri slednjem se je opazilo, da so pri tehnični regulativi, predvsem zaradi izpolnjevanja pogojev za vstop v EU, zelo natančni in poznajo ter pripravljajo regulativo že v skladu z evropskimi smernicami, ki bodo v veljavi šele leta 2012. Sami referati so objavljeni tudi v obseženem Zborniku.
Ob dogodku so izdali tudi za nas zanimiv Priročnik za projektiranje elektronskega infrastrukturnega omrežja v stavbah, ki ga bo mogoče kupiti tudi pri nas na Inženirski zbornici Slovenije, ko bo opravljen ponatis.
Zelo zanimiva je bila okrogla miza, ki je bila pripravljena posebej za tuje predstavnike. Te smo se udeležili predstavniki Avstrije, Črne gore, Makedonije, Bosne in Slovenije. Tematika je bila posvečena delovanju in organiziranju zbornic. Ugotovili smo, da so organiziranosti zelo različne in da ima vsaka izmed njih svojo dobro in slabo plat. Tako Hrvati kot Avstrijci niso zadovoljni z razdrobljenostjo (Hrvati strokovno, Avstrijci regionalno) in s tem zmanjševanjem moči pri skupnem nastopanju (zakonodaja). Prevladalo je mišljenje, da je enotna zbornica, ki nujno vključuje tudi arhitekte, najboljša rešitev, pri tem pa je potrebno pustiti določeno avtonomnost strokam, ki se odraža predvsem v bolj intenzivnem strokovnem izobraževanju (Hrvati). Tudi pristop, kdo je lahko član zbornice so različni; pri Hrvatih in tudi Avstrijcih izvajalci ne morejo biti člani zbornice.
Skoraj vse zbornice ugotavljajo preslabo sodelovanje z ministrstvi (z izjemo Črne gore, ki se je pohvalila, da gre presoja vseh nacionalnih projektov preko Zbornice) in preveliko birokratizacijo v postopkih javnega naročanja.
Hrvaški elektro inženirji so izrazili veliko željo po sodelovanju z nami, ki je v letih po njihovi reorganizaciji nekoliko opešalo. To sodelovanje se je manifestiralo že z njihovo udeležbo na našem dnevu inženirjev v Mariboru. Njihovi strokovni dnevi so pri nas vzpodbudili razmislek tudi o marsikateri strokovni temi, ki bi jo lahko reševali skupaj.