POZOR: Nahajate se na arhivski strani spletne strani INŽENIRSKE ZBORNICE SLOVENIJE.
Za aktualne informacije obiščite www.izs.si

Priročniki Publikacije  


Pooblaščeni inženirji in eksplozijsko ogroženo okolje

Joško Rosina

V Elektrotehniški zvezi Slovenije (EZS), ustanovljena je bila leta 1923, že od samega začetka posvečajo veliko pozornost izobraževanju svojih članov. Strokovne storitve na področju izobraževanja pa nudijo tudi raznim podjetjem in organizacijam ter posameznikom, ki to potrebujejo. Za izobraževanja na področju protieksplozijske zaščite so se odločili že v sedemdesetih letih prejšnjega stoletja. Po vstopu Slovenije v EU leta 2004 so skladno z zahtevami evropskih smernic pristopili še k posodobitvi in uskladitvi programov usposabljanja z evropskimi normami, izvajanje tega pa poverili Odboru za protieksplozijsko zaščito pri EZS.


O izobraževanju na področju protieksplozijske zaščite s posebnim poudarkom na izobraževanju projektantov, smo se pogovarjali s predsednikom Odbora za protieksplozijsko zaščito pri EZS, Joškom Rosino.


Dopolnitve Pravilnika o protieksplozijski zaščiti, sprejete v lanskem letu, priporočajo usposabljanja tudi pooblaščenim inženirjem.

V Sloveniji urejuje področje protieksplozijske zaščite in usposabljanje delavcev za varno delo v eksplozijsko ogroženih prostorih Pravilnik o protieksplozijski zaščiti (Uradni list RS št. 102/2000, 91/2002 in 16/2008). Ta od delodajalca zahteva, da za vse delavce, ki delajo ali se lahko pojavijo v eksplozijsko ogroženem okolju, zagotovi varnost in varovanje zdravja, ki je lahko ogroženo zaradi eksplozivnih atmosfer. Pravilnik v dopolnitvah z dne 7.1.2011 (Uradni list RS št. 1/2011) tovrstna usposabljanja priporoča tudi izdelovalcem tehnične dokumentacije (projektantom) ter vodjem del in nadzornikom del pri graditvi objektov ter naprav in postrojev v eksplozijsko ogroženem okolju. Tudi ti so pomemben dejavnik za pravilno obvladovanje tveganj na tem področju. Pri tem ne gre samo za uvajanje novih tehnologij, ampak tudi za spoznavanje in preprečevanje nevarnosti pri uvajanju novih postopkov ali posodobitev.


Eden izmed štirih programov izobraževanj, ki jih izvajate, je namenjen prav pooblaščenim inženirjem.

Odbor za protieksplozijsko zaščito je na osnovi dolgoletnih izkušenj z različnimi uporabniki naših storitev pripravil štiri po vsebini in obsegu različne programe usposabljanja: (i) za delavce, ki delajo ali se občasno nahajajo v eksplozijsko ogroženem okolju, (ii) za sektorske in vodstvene kadre, (iii) za delavce, ki vgrajujejo, vzdržujejo in servisirajo opremo v eksplozijsko ogroženem okolju ter tehnologe in izdelovalce elaboratov o eksplozijski ogroženosti in (iv) za projektante, vodje del in nadzornike del graditve naprav in postrojev v eksplozijsko ogroženem okolju.


Kdo so člani in izvajalci programa izobraževanja, kako pripravite program?

Člani in izvajalci programa so priznani slovenski strokovnjaki, ki se pri svojem delu vsakodnevno srečujejo s problematiko protieksplozijske zaščite. Pri oblikovanju programov se občasno posvetujemo tudi s pristojnimi inšpekcijskimi službami. Sodelujemo in usklajujemo pa se tudi z inštitucijami, ki so v Sloveniji akreditirane za nadzor in podeljevanje certifikatov za Ex področje.


Kako in kje izvajate usposabljanja?

Usposabljanja izvajamo v treh med seboj povezanih sklopih (i) teoretični del, (ii) praktični del (po možnosti v referenčnem eksplozijsko ogroženem okolju) in (iii) preizkus usposobljenosti kandidata. Za udeležence iz Štajerske in Koroške regije ter Prekmurja izvajamo usposabljanje v prostorih Štajerske gospodarske zbornice v Mariboru, za ostale pa v podjetju METREL v Horjulu. Po dogovoru, in če je zadostno število kandidatov, ga lahko organiziramo tudi na drugih lokacijah ali v zainteresiranem podjetju.


Program usposabljanja za projektante, vodje del in nadzornike del graditve naprav in postrojev v eksplozijsko ogroženem okolju:

  1. Pogostost in pričakovane posledice možnih eksplozij ter stopnja njihovega tveganja.
  2. Pravna ureditev protieksplozijske zaščite v državah Evropske unije in specifikacija predpisov za protieksplozijsko zaščito v Sloveniji.
  3. Fizikalno kemijske osnove in pogoji za nastanek eksplozivnih atmosfer, viri vžigov in tehnološki ter organizacijski ukrepi za njihovo preprečevanje.
  4. Elektrostatika kot vir vžiga eksplozivnih atmosfer.
  5. Oprema za vgraditev v Ex conah.
  6. Električne instalacije v Ex okolju (splošno o električnih inštalacijah in varnosti, katodna zaščita, strelovodna zaščita, lastnovarne Ex i inštalacije).
  7. Nelektrične naprave in inštalacije v Ex okolju.
  8. Vgradnja, vzdrževanje in servisiranje Ex naprav ter projektiranje za Ex okolje.
  9. Zagotavljanje električne varnosti inštalacij, opreme, strojev in naprav v Ex okolju.


Več informacij o tem lahko najdete na spletni strani Elektrotehniške zveze Slovenije:

 www.ezs-zveza.si