POZOR: Nahajate se na arhivski strani spletne strani INŽENIRSKE ZBORNICE SLOVENIJE.
Za aktualne informacije obiščite www.izs.si

Priročniki Publikacije  


Dan, ko so praznovali geodeti …

1. evropski dan geodetov in geoinformatikov

Matjaž GRILC, univ.dipl.inž.geod.

Član UO MSGeo



Predsednik države dr. Danilo Türk, med pozdravnim govorom.

5. marec je bil določen kot evropski dan geodetov in geoinformatikov. Letošnji je bil prvi in zato še toliko bolj pomemben. In zakaj ravno 5. marec? Na ta dan, se je pred pol tisočletja, rodil Gerardus Mercator, utemeljitelj sodobne kartografije, katerega največji prispevek je bil definiranje matematične projekcije, ki je zemeljsko površje preslikala na valj tako, da so se poldnevniki in vzporedniki preslikali kot ravne črte in s tem poenostavil vrisovanje kurzov plovbe z ravnimi črtami. S tem je povzročil razvoj in razmah navtičnem kartografije in posledično omogočil nov gospodarski zagon in celo odkrivanje novih svetov. Projekcijo, ki je še danes osnova tudi slovenski državni kartografski projekciji, so poimenovali Mercatorjeva projekcija.


Gerardusa Mercatorja pa geodeti nismo vzeli za svojega zaščitnika zgolj zaradi njegove genialne projekcije in kart, ki jih je izdeloval. Njegov pomen je bil mnogo večji, saj je takratna kartografska stroka, na krilih njegovih rešitev, dala zagon novemu razvoju celotne družbe in odkrivanju novih svetov. In s tem se njegovi sodobniki – geodeti in geoinformatiki, z lahkoto poistovetimo, saj vemo da je geodezija tudi danes, osnova mnogih prostorskih ved, ki usmerjajo gospodarski razvoj in so na poti odkrivanja boljšega življenja. Več o tej pomembni vlogi geodezije in njenih prostorskih in nepremičninskih podatkih si lahko preberete na naslednji strani, kjer objavljamo zanimiv intervju z mag. Jurijem Režkom, predsednikom Zveze geodetov Slovenije.


Slovenski geodeti se svojega poslanstva zavedamo, zato smo z veseljem podprli iniciativo evropske zveze pooblaščenih inženirjev geodezije (CLGE), po aktivni obeležitvi 1. evropskega dneva geodetov in geoinformatikov in 500. letnice rojstva Gerardusa Mercatorja. Osrednja prireditev je potekala v Bruslju (flamski kartograf Mercator je bil rojen na območju današnje Belgije) v prisotnosti visokih predstavnikov evropske komisije, države Belgije in vseh pomembnih geodetskih združenj, ki permanentno delujejo na evropski in svetovni ravni.


Inženirska zbornica Slovenije (IZS) je aktivna članica združenja CLGE. Poleg članstva v tem evropskem geodetskem združenju, pa je IZS aktivna članica tudi v ostalih panožnih združenjih v okviru EU. Zato se je sodelovanje pri organizaciji prireditve ob 1. evropskem dnevu geodetov in geoinformatikov zdelo logična izbira, saj predstavlja del permanentnih aktivnosti IZS na mednarodnem področju, ki se bodo v jeseni 2012 zaključile z organizacijo največjega dogodka v zgodovini IZS – v Ljubljani bomo namreč gostili Svetovni inženirski forum – WEF 2012, s pomenljivim naslovom "Trajnostna gradnja za ljudi", na katerem pričakujemo več kot 500 gostov s celotnega sveta.


Pomen prireditev, ki smo jih organizirali 5. marca 2012, pa nismo prepoznali zgolj geodeti. Pokroviteljstvo nad prireditvami je prevzel predsednik države dr. Danilo Türk in s to gesto dal geodeziji kot stroki dodatno veljavo. V svojem pozdravnem govoru na večerni slavnostni akademiji je izpostavil razvoj stroke skozi stoletja, ki je prešla razvojno pot od izdelave zemljevidov do dandanašnjih dni, ko zagotavlja prostorske podatke o naravnih in ustvarjenih oziroma grajenih topografskih značilnostih državnega prostora. Poudaril je, da je tehnološki napredek na tem področju v zadnjih desetletjih močno preoblikoval delokrog geodetov, ki so se razvili in izobrazili v visokotehnološke strokovnjake.


V okviru praznovanja sta bila organizirana še dva dogodka v Narodni in univerzitetni knjižnici. Kartografska razstava z naslovom "Svet kartografov preteklosti – navdih sedanjosti" in strokovni simpozij o pomenu in razvoju kartografije skozi stoletja.


Prvi evropski dan geodetov in geoinformatikov je torej za nami. Po mnenju prisotnih smo ga uspeli lepo obeležiti, kar lahko preberete tudi iz nekaterih izjav na naslednji strani. Pa vendar čas, ki ga živimo, ne dovoljuje spanja na lovorikah. Začeto pot uveljavljanja geodezije moramo že jutri nadaljevati. Zato ohrabreni z uspešno izpeljanim dogodkom, geodeti že razmišljamo o naslednjem. Morda ob letu, ko bomo praznovali drugi (tradicionalni) evropski dan geodetov in geoinformatikov. Naj zaključim z motom praznovanja, ki je obeleževal vse prireditve po različnih državah Evrope:


"Vivat the great master work of Gerardus Mercator, vivat surveyors, his descendents!"