POZOR: Nahajate se na arhivski strani spletne strani INŽENIRSKE ZBORNICE SLOVENIJE.
Za aktualne informacije obiščite www.izs.si

Priročniki Publikacije  


Trajnostna infrastruktura/Sustainable infrastructure

Adj. prof. David Hood med govorom

V sekciji "Trajnostna infarstruktura" je razmere v hitro razvijajočem se svetu trajnostnih gradenj predstavilo sedem predavateljev. Posvetili so se vse večjim energetskim potrebam moderne dobe in odkrivanju ter izkoriščanju energije, pridobljene iz obnovljivih virov, v kar nas prisiljujeta tako zavedanje za ohranitev okolja in omejenost fosilnih goriv. Zanimiv projekt predstavlja načrt gradnje elektrarne, ki bi izkoriščala plimovanje v Santa Clari, saj je morje neusahljiv in ogromen vir energije. Trajnostne gradnje igrajo pri omejevanju porabe energije ključno vlogo. Kombinacija ohranjanja energije in izkoriščanja obnovljivih virov bi pomenila velik premik k manjšim izpustom ogljikovega dioksida in večji energetski neodvisnosti. Na koncu lahko povzamemo, da je povečana proizvodnja "zelene" energije in energetska varčnost trajnostnih gradenj edini način, da zadostimo energetskim potrebam 21. stoletja, hkrati pa ohranjamo okolje za naše zanamce.

 


MICHAEL R. SANIO, Direktor Ameriškega združenja gradbenih inženirjev

 

"Pomembnosti trajnostnih gradenj se zelo zavedamo tudi v Združenih državah Amerike (ZDA). Prebivalci ZDA predstavljajo le slabih dvajset odstotkov populacije, porabijo pa skoraj osemdeset odstotkov vse svetovne energije. Manjša poraba energije in s tem izboljšanje kakovosti življenja je zato nujna. Naša zveza si je zadala tri osnovne cilje za prihodnost: boljšo izobrazbo inženirjev, večjo kvaliteto gradbenih/inženirskih storitev in skrb za trajne in okolju prijazne nove stavbe in infrastrukturo. Z izpolnitvijo teh ciljev bomo naredili pomemben korak k novi, "zeleni" Ameriki."

 


Prof. Dr. CARSTEN D. AHRENS, Svetovna zveza gradbenih inženirjev

 

"Eden največjih obnovljivih virov energije je veter. Do sedaj vetra ni bilo mogoče izkoriščati tam, kjer ga je največ, torej na morju. Nova tehnologija postavitve temeljev v morsko dno, ki ne škoduje živim organizmom, pa nam odpira ogromno novo nišo pridobivanja "zelene" energije. V povezavi z enotnim zbiralnim centrom pridobljene energije, ki bi na učinkovit način hranil odvečno energijo in jo sproščal ob pomanjkanju vetra, bi lahko z veternicami na morju dobili ogromno nove energije, ki bi bila zelo ekološka in poceni."