POZOR: Nahajate se na arhivski strani spletne strani INŽENIRSKE ZBORNICE SLOVENIJE.
Za aktualne informacije obiščite www.izs.si

Priročniki Publikacije  


Želeli ste izvedeti

Na vprašanja odgovarjajo strokovne službe in funkcionarji IZS

 

Ali so zakonske omejitve, če nekdo projektira PGD in PZI, da ne bi smel izvajati del pri javnem razpisu? Ali to še vedno velja? Kolegi me strašijo, da ne bomo smeli izvajati oz. sodelovati na JN, če bomo navedeni na projektih. Prosim za informacijo. Po drugi strani pa investitorji zahtevajo reference za PGD in PZI projektiranje za iste objekte!

 

Zakon o javnem naročanju (v resnici sta to dva paralelna zakona) se je glede tega vprašanja spreminjal. Tako je osnovni ZJN (Ur.l. RS 128/2006) v tretji alineji devetega člena izrecno prepovedoval sodelovanje projektantov pri nudenju izvedbe (če so sodelovali v prejšnjih fazah projektiranja, ki je bilo osnova za razpis). Njegova dopolnitev iz leta 2010 (Ur.l. RS 19/2010) je v četrtem členu tretjo alinejo devetega člena popravila na način (opomba: zelo nerodno je bilo zapisano!!), da je projektant lahko sodeloval, če je razpis vključeval projektiranje. Končno je ZJN – 2C (Ur.l. RS 18/2011 ) v svojem četrtem členu preklical tretjo alinejo devetega člena. To pomeni, da ni nobene omejitve pri sodelovanju projektanta (prejšnjih faz) pri razpisu.

 

 

Na vas se obračam zaradi strokovne jezikovne pomoči glede besede humus oz. njenega glagolnika humus(z)iranje. Gradbeniki namreč v popisih pogosto uporabljamo izraz humus(z)iranje kot opis za razstiranje humusa na nasip v debelini npr. 20 cm (ki ga naknadno zatravimo, da dobimo čez nekaj časa travnato površino, odporno na erozijo). Z internetom si ne moremo pomagati, ker so po brskalniku Najdi.si v uporabi tri variante (humusirati, humuzirati, humizirati), od katerih pa mi je tista iz SSKJ (humizirati) neznana in tudi nelogična, ker pri naših popisih ne gre za dodajanje organske snovi v tla ali tvorbo novega humusa (npr. iz listja), ampak za vnos že formirane prsti z deponije ali od drugod (npr. njiv) na tla. Prosim za strokovno pedološko pojasnilo, navedbo literature ali pa stik s primernim slavistom.

 

Spoštovani, gre za tehnično skovanko, ki je verjetno slavistično problematična. Dejansko pri vaših posegih ne gre za tvorbo humusne plasti, temveč, kot pišete, za vnos s humusom bogate prsti na površino, ki jo želite rekultivirati. V naših okoljskih uredbah je definiran izraz rekultivacija tal (npr. Uredba o obremenjevanju tal z vnašanjem odpadkov; Uradni list RS, št. 34/2008 in 61/2011). Analogno bi lahko rekli in pisali v načrtih, da gradite rekultivacijsko plast npr. brežine. Izraz: "humusirati" in izpeljani glagolnik "humusiranje" se mi ne zdita ustrezna, saj ne dodajate zgolj humusa, temveč prst ali humozno zemljo. Že izraz "humus" gradbeniki napačno uporabljate. Dejansko govorite o prsti (SSKJ: pŕst -í ž (r?) vrhnja plast tal, ki vsebuje razkrojene organske snovi). Se pravi, nekje ostranite prst, drugje pa jo navozite.

 

Vprašanje bi lahko obravnavala terminološka komisija pedološkega društva.

 

Odgovor je pripravil doc.dr. Rok Mihelič, Biotehnična fakulteta Univerze v Ljubljani

 

Zaključek:

 

Problem je bil posredovan predsedniku pedološkega društva dr. Borutu Vrščaju s prošnjo, da se pri reševanju problema poveže z IZS in slavistom.

 

Če v gradbeniških popisih obstaja postavka odriv humusa (prsti) za odstranitev vrhnje (plodne) plasti travnika ali njive, potem namesto spornega glagolnika humusiranje raje uporabite "nanos humusa (prsti)".