Priročniki Publikacije
Projekt gradnje in njegova knjiga
Recenzija knjige
Gorazd Humar, univ. dipl. inž. grad.
Član MSG
Na zboru Matične sekcije gradbenih inženirjev je bila pod točko razno predstavljena za inženirje in investitorje zanimiva knjiga z naslovom Projekt gradnje in njegova knjiga (v originalu Graditeljski projekt i njegova knjiga), ki je izšla pri založbi Hrvatska sveučilišna naklada leta 2011. Predstavitve se je udeležil tudi avtor knjige, dr. Mirko Orešković.
Knjiga je sad Oreškovićeve bogate profesionalne kariere, polne izkušenj in želja po izboljšavah pri projektnem vodenju gradbenih projektov. Njegova knjiga je hkrati sistematično urejen koncentrat vzorcev in napotkov za zares profesionalno delo gradbenih inženirjev v vseh fazah nastanka in poteka gradbenega projekta.
Knjiga ni lahko berljiv tekst. To je prej kompliment knjigi kot ne. Snov, ki jo knjiga obravnava, je resna materija in zahteva kar veliko predznanja. Vendar se tako obsežna in zahtevna materija o zares profesionalnem vodenju gradbenih projektov ne da obdelati drugače. Metodičnost in temeljitost sta osnovni karakteristiki knjige Mirka Oreškovića in prav to je prednost te knjige.
Vsebina knjige
Knjiga vsebuje osem poglavij, ki poleg teoretičnih osnov vsebujejo tudi niz praktičnih primerov aplikacije Knjige projekta pri izvedbi nekaterih večjih in kompleksnih gradbenih projektov. Knjiga vsebuje poleg uvoda sledeča poglavja: Uporabljeni model upravljanja projekta, Komunikacijski kanal projekta, Knjiga projekta, Izkušnje pridobljene pri aplikaciji Knjige projekta, Popis primerov, Indeks pojmov, Konzultirana literatura.
Kar dve tretjini knjige sta posvečeni četrtemu poglavju, v katerem je podrobno opisana vsebina Knjige projekta dopolnjena z nizom praktičnih obrazcev, ki so njen sestavni del.
Knjigo v poglavju pet Izkušnje pridobljene pri aplikaciji Knjige projekta dragoceno dopolnjujeta dva članka, ki sta ju napisala strokovna sodelavca Mirka Oreškovića. Oba članka opisujeta izkušnje pridobljene pri uporabi Knjige projekta pri izvedbi dveh večjih in strukturno kompleksnih gradbenih projektih na Hrvaškem. Prav v tem poglavju avtor posebej poudarja, da je bilo v hrvaški gradbeni praksi premalo primerov pravega sistematičnega in preglednega vodenja in organiziranja velikih gradbenih projektov, kjer je bila improvizacija prevečkrat uporabljena metoda dela. Ob tem avtor dodaja, da je treba tako (neurejeno) stanje menjati in da je prav v ta namen napisal to knjigo.
Dosledna vpeljava in aplikacija knjige projekta po trditvi avtorja bistveno zmanjša rizičnost (tveganje) vsakega projekta. Možen je večji kontroling projekta, kar lahko pravočasno pripelje do korektivnih posegov v investicijskem ciklusu projekta.
Sam bi Oreškovićevi knjigi, čeprav temu ni bila vsebinsko posvečena, a je vseskozi skozi tekst nakazovala, dodal še pripravo Študije izvedljivosti (Feasibility Study), ki jo je treba izdelati pred pričetkom vsakega projekta. V študiji se morajo izkristalizirati osnovne konture in upravičenost predvidenega investicijskega podviga. Študija mora biti izdelana z realnimi parametri in pričakovanji, da ne bi bila kasneje investicija presežena z mnogokratniki.
Za konec izpostavljam še problem nepravočasnega plačevanja naročnikov v procesu javnega naročanja. To je slikovito prikazano v več primerih v Oreškovićevi knjigi. Ali kdaj niste pravočasno poravnali kakšne davčne obveznosti? Davčne oblasti (beri država) ti takoj izstavijo opomin in kmalu mu sledi izvršba z zamudnimi obrestmi in stroški postopka vred. Zakaj ni tako tudi v obratnem procesu, ko javni naročnik (spet država) nepravočasno in z dolgimi zamiki plačuje gradbene izvajalce, pri tem pa ni možnosti pritožbe, na zamudne obresti zaradi nepravočasnih plačil pa vsi pozabijo. Še slabše je z zahtevki za dodatna dela in več dela ter za spremenjene pogoje dela. Naročniki jih v bojazni za prekoračenje planiranih investicijskih sredstev s pomočjo Inženirja na vso moč zavračajo in krivdo praviloma valijo na izvajalca. Postopki priznavanja zahtevkov se tako vlečejo tudi leta in za to nihče ne odgovarja, izvajalec pa največkrat ostane brez pokritja stroškov.
Prav zaradi tega je Oreškovićevo delo o Knjigi projekta univerzalno orodje, ki ga toplo priporočam vsem, ki želijo gradbeništvu dati bolj profesionalen okvir dela, hkrati pa je napotek, kako se izogniti vsem težavam in njihovim vzrokom, ki jih knjiga slikovito opisuje.
Predstavljamo avtorja knjige
Dr. Mirko Orešković je eden vodilnih strokovnjakov s področja managementa gradbeništva na Hrvaškem. Diplomiral je na zagrebški gradbeni fakulteti, kjer je opravil tudi magisterij in doktorat s področja upravljanja gradbenih projektov. Je solastnik in direktor mednarodno priznane konzultantske firme Investinženjering, Zagreb, ki je sodelovala pri vodenju nekaterih največjih gradbenih projektov na Hrvaškem, tako pri izvedbi avtocestnega programa kot pri gradnji novih velikih jadranskih pristanišč. Bil je pomočnik ministra na Ministrstvu za obnovo Republike Hrvaške. Aktivno je vključen v inženirske organizacije. Bil je predsednik Evropskega sveta inženirskih zbornic in je hrvaški predstavnik v Evropskem svetu gradbenih inženirjev. Za dolgoletno strokovno delo v Hrvaški zbornici gradbenih inženirjev, ki ji je tudi predsedoval, je leta 2011 prejel nagrado za življenjsko delo.
Recenzija je v celoti objavljena na: