POZOR: Nahajate se na arhivski strani spletne strani INŽENIRSKE ZBORNICE SLOVENIJE.
Za aktualne informacije obiščite www.izs.si

Priročniki Publikacije  


Kako je inženirski poklic reguliran v Avstraliji in Kanadi?

Pogoji za delo pooblaščenih inženirjev

 

Renata Gomboc, inž.mat.

Vodja javnih pooblastil IZS

 

 


Renata Gomboc

V zadnjem obdobju smo na zbornico prejeli kar nekaj vprašanj glede ureditve inženirskih poklicev in podeljevanja pooblatil v Avstraliji in Kanadi. V nadaljevanju vam zato na kratko predstavljamo ureditev regulacije inženirskih poklicev in podeljevanja pooblastil v omenjenih dveh državah.

 

 

AVSTRALIJA

 

V Avstraliji inženirski poklici na področju graditve objektov niso regulirani (izjema je država Queensland), kar pa še ne pomeni, da je dostop do opravljanja inženirskih poklicev lažji kot v državah, kjer je poklic reguliran. Namreč, že v postopku migracije mora posameznik, ki želi opravljati inženirski poklic v Avstraliji, dokazati ustrezno strokovno usposobljenost za opravljanje inženirskih storitev.

 

Na področju inženirstva poznajo tri poklicne skupine in sicer:

 

  • strokovni inženir,
  • inženir tehnolog in
  • inženir sodelavec.

 

Strokovni inženir mora imeti zaključen najmanj štiriletni univerzitetni študij tehnične smeri. Njegove naloge so osredotočanje na celoten inženirski proces, razvijanje in uporabljanje novih inženirskih praks, vodenje in upravljanje inženirskega procesa, izboljševanje kakovosti inženirskih storitev, upoštevajoč okolje in ljudi, ter reševanje tehničnih problemov.

 

Inženir tehnolog mora imeti zaključen triletni visoki strokovni študij tehnične smeri. Njegove naloge so osredotočanje na interakcije znotraj inženirskega procesa, modificiranje in prilagajanje uveljavljeni inženirski praksi in iskanje napredka v inženirski tehnologiji.

 

Inženir sodelavec mora imeti zaključen dvoletni višji strokovni študij tehnične smeri. Njegove naloge so opravljanje specifičnih del znotraj inženirskega procesa in opravljanje inženirskega dela v skladu s predpisi in dobro inženirsko prakso.

 

V postopku migracije mora posameznik predložiti dokazilo o pridobljeni izobrazbi – diplomo in dokazilo o vsebini in poteku usposabljanja. V slednjem mora biti navedeno trajanje študijskega programa in predmetnik študija z urami oz. kreditnimi točkami po posameznih predmetih. Poleg tega mora posameznik predložiti podroben kronološki opis pridobljene izobrazbe in delovnih izkušenj ter potrdilo delodajalca o delovnih izkušnjah. Predložiti mora še potrdila o udeležbi na seminarjih in delavnicah kot slušatelj ali predavatelj, seznam objavljenih člankov v strokovnih revijah in knjigah, opis mentorstva, dokazila o prostovoljnem delu, - Posameznik mora predstaviti tudi svoje dosežke v inženirstvu in poglede na inženirstvo. Poleg vsega navedenega mora posameznik opraviti tudi jezikovni test IEL TES. Šele ko posameznik izpolni vse zahteve migracijskega postopka, si pravno formalno pridobi pravico do opravljana inženirskega poklica v Avstraliji.

 

Vendar pa posameznik praviloma ne bo dobil naročila za delo, če se ne včlani v avstralsko združenje inženirjev in se registrira v nacionalnem registru inženirjev. Članstvo je sicer v združenju neobvezno, vendar v Avstraliji velja načelo, da šele članstvo predstavlja zagotovilo za kakovost opravljenih storitev. Združenje inženirjev ima več kot 100.000 članov, inženirjev vseh strok, in je največja strokovna organizacija inženirjev v Avstraliji. Združenje si prizadeva za napredek v inženirstvu, izboljšanje inženirske prakse, zagotavlja vseživljenjsko učenje svojim članom, spodbuja strokovno in etično delovanje članov, spodbuja inovacije, se ukvarja s kulturno dediščino, vzdržuje celovitost poklica in prevzema vodilno vlogo pri uveljavljanju inženirskega poklica. Poleg tega zagotavlja akreditacijo študijskih programov, sodeluje v migracijskih postopkih, ki se nanašajo na strokovnost inženirjev in skrbi za strokovni razvoj. Podeljuje pa tudi statuse pooblaščeni inženir, pooblaščeni inženir tehnolog in pooblaščeni inženir sodelavec, in sicer glede na področje dela. Poznajo od devet do trinajst področij znotraj posameznega statusa. Ta so gradbeništvo, elektro, strojništvo, rudarstvo, metalurgija, … Več o združenju in pogojih najdete na spletni strani  http://www.engineersaustralia.org.au/.

 

Kot je že navedeno, pa je v Queenslandu vpis v Združenje pooblaščenih inženirjev obvezno. V to združenje se vpisujejo vsi inženirji in ne samo inženirji s področja gradbeništva. Poznajo 25 inženirskih področij od gradbeništva, strojništva, elektro, rudarstva, letalstva, gozdarstva, …. Zakon eksplicitno prepoveduje inženirjem, ki niso vključeni v združenje, opravljati inženirske storitve na območju Queenslanda. Vlogi za vpis mora posameznik predložiti dokazilo o strokovni usposobljenosti, delovnih izkušnjah in dokazilo, da ima v svoji matični državi pravico opravljati inženirski poklic. Več o združenju najdete na spletni strani  www.bpeq.qld.gov.au.

 

 

KANADA

 

Na področju graditve v Kanadi obstaja en sam reguliran poklic – "pooblaščeni inženir", medtem ko področje inženirstva ne urejajo le državni predpisi temveč tudi provincialni. Nacionalni kodeks v gradbeništvu je npr. državni predpis, ki zahteva od pooblaščenih inženirjev prevzem odgovornosti za kakovost svojih strokovnih storitev, hkrati pa dopušča možnost, da v posamezni provinci sprejmejo še provincialni kodeks v gradbeništvu, ki lahko določi višje kriterije, kot so določeni na državni ravni. Zaradi navedenega se pogoji za pridobitev pooblastila "pooblaščeni inženir" razlikujejo po provincah.

 

Na državni ravni deluje Združenje inženirjev Kanade, v katerega je vključenih dvanajst provincialnih združenj inženirjev. Združenje skrbi za strokovni razvoj inženirstva in varuje javni interes na področju inženirstva v Kanadi, poleg tega usklajuje razvoj nacionalne politike, določa strokovna načela in usmeritve pooblaščenih inženirjev, sodeluje z vlado pri pripravi državnih predpisov, povezuje in usklajuje delo provincialnih združenj, - Provincialna združenja imajo javno pooblastilo za izdajo pooblastila "pooblaščeni inženir" ter skrbijo za razvoj stroke v provincah in si prizadevajo za višjo kakovost opravljenih storitev. Vključujejo več kot 260.000 pooblaščenih inženirjev.

 

Vsi posamezniki, ki želijo opravljati delo pooblaščenega inženirja v Kanadi, se morajo registrirati v provincialnem združenju inženirjev tiste province, v kateri želijo delati. Imeti morajo ustrezno tehnično izobrazbo, ustrezne delovne izkušnje, opravljen strokovni izpit, visoka etična načela in morajo aktivno obvladati angleški oz. francoski jezik.

 

Ustrezno tehnično izobrazbo posameznik dokazuje z diplomo in dokazilom o vsebini ter poteku usposabljanja. V slednjem mora biti navedeno trajanje študijskega programa in predmetnik študija z urami oz. kreditnimi točkami po posameznih predmetih. Če posameznik nima pridobljene diplome iz vsaj triletnega tehničnega študija ali triletnega univerzitetnega študija, mora opraviti dodatne dopolnilne izpite. Na podlagi predloženih dokazil o izobrazbi, pristojni organ provincialnega združenja ali potrdi pridobljeno izobrazbo kot ustrezno ali pa od posameznika zahteva, da opravi tehnični izpit. Vsebina tehničnega izpita je odvisna od tega, ali so v postopku primerjave študijskega programa ugotovili ekvivalentnost ali podobnost. S tehničnim izpitom mora posameznik dokazati, da je njegova izobrazba ekvivalentna tehnični izobrazbi pridobljeni v Kanadi. Glede na smer tehnične izobrazbe si posameznik pridobi pooblastilo za določeno področja dela. Poznajo 30 različnih inženirskih področij: gradbeništvo, strojništvo, elektro, rudarstvo, geotehnologija, gozdarstvo, arhitekturo, računalništvo, prostor, kemijska, …

 

Strokovni izpit, ki ga mora posameznik opraviti pred izdajo pooblastila, zajema področje inženirske prakse, zakonodaje, etike in poklicne odgovornosti. K izpitu lahko posameznik pristopi šele, ko mu pristojni organ potrdi ustreznost izobrazbe.

 

Kot ustrezne delovne izkušnje se štejejo izkušnje pridobljene v inženirskem podjetju. Izkazati je potrebno najmanj štiri leta delovnih izkušenj, od katerih je eno leto potrebno opraviti v kanadskem okolju pod nadzorom njihovih strokovnih inženirjev. V primeru izdaje začasnega pooblastila, posamezniku ni potrebno opraviti enoletne prakse v kanadskem okolju. Imeti mora najmanj deset let delovnih izkušenj. Združenje pa lahko od posameznika zahteva tudi več delovnih izkušenj v primeru študija, ki je krajši od treh let.

 

Visoka etična načela provincialno združenje ugotavlja na podlagi vprašalnika, ki ga je potrebno izpolniti pred izdajo pooblastila. V okviru tega preverjajo, kje in koliko časa je imel posameznik pooblastilo, zakaj ga je izgubil, morebitne disciplinske prekrške, morebitne kriminalne prekrške, morebitno zasvojenost, zdravstveno stanje, …. Posameznik mora predložiti tudi priporočilno pismo zbornice oz. strokovnega združenja, v katerega je vpisan v svoji matični državi.

 

V vseh provincah, z izjemo Quebeca, je uradni jezik angleščina. V Quebecu je uradni jezik francoščina, medtem ko sta v New Brunswicku uradna jezika tako angleščina kot francoščina. Vsako združenje ima drugačno metodo preverjanja znanja jezika, ki je pogoj za pridobitev reguliranega poklica.

 

Seznam provinc in povezave na združenja po provincah je objavljen na spletni strani  http://www.engineerscanada.ca/e/co_cms.cfm. V posameznih provincialnih združenjih pa najdete več informacij o pogojih za pridobitev pooblastila "pooblaščeni inženir".