POZOR: Nahajate se na arhivski strani spletne strani INŽENIRSKE ZBORNICE SLOVENIJE.
Za aktualne informacije obiščite www.izs.si

Priročniki Publikacije  


Pravkar sprejeta novela ZVO-1F podaljšuje in ne skrajšuje pridobivanje gradbenega dovoljenja

Zakon o varstvu okolja


mag. Bernardka Jurič, univ.dipl. gosp. inž.

Vodja delovne skupine za varstvo okolja




OBSEG OKOLJSKIH PREDPISO
Zakon o varstvu okolja (ZVO-1) je krovni zakon na področju varstva okolja v Sloveniji, ki skupaj z drugimi zakoni in številnimi podzakonskimi akti (več kot 700 predpisov) v slovenski pravni red prenaša obsežne evropske okoljske predpise. Največji del okoljske zakonodaje se nanaša na industrijsko onesnaževanje, ki posega na skoraj vsa področja varstva okolja (zrak, vode, odpadki, hrup, nevarne snovi).


BISTVENA NOVOST ZVO-1F JE “PREDHODNI POSTOPEK”

Že tako obsežnim okoljskim predpisom se je v času, ko obstaja prevladujoč interes za optimizacijo postopkov okoljskega in prostorskega umeščanja v prostor, pridružila že šesta novela Zakona o varstvu okolja (ZVO-1F), ki je bila objavljena v Uradnem listu RS št. 92/2013 in je začela veljati 23. 11. 2013. Le ta ne skrajšuje postopkov pridobivanja gradbenih dovoljenj temveč jih podaljšuje. Poglejmo zakaj!

Bistvena novost ZVO-1F je uvedba predhodnega postopka (angl. screening) v obstoječ postopek presoje vplivov na okolje (PVO) in izdaje okoljevarstvenega soglasja (OVS). Z njim se ugotovi, ali je zaradi značilnosti posega v okolje ali značilnosti območja posega mogoče pričakovati pomembne škodljive okoljske vplive, zaradi česar je treba izvesti postopek PVO in izdaje OVS v obsegu in vsebini, kot ga poznamo že sedaj.

Pogoj za izvajanje predhodnega postopka v skladu z novim 51.a členom ZVO-1F je nova Uredba o vrstah posegov v okolje, za katere je obvezna presoja vplivov na okolje, ki pa je še v pripravi.

Predhodno presojo bo na podlagi predpisanih meril izvajala Agencija RS za okolje (ARSO), ki bo o tem, ali je PGD skladen z izdanimi projektnimi pogoji iz OVS, izdala sklep.

Posledično sestavni del PGD ni več samo OVS, ampak tudi sklep ARSO, da je PGD usklajen s projektnimi pogoji iz OVS. In ker za izdajo sklepa ARSO ne veljajo roki po ZGO-1 in da je soglasje dano, v kolikor ni dano v roku 15 dni, to pomeni, da se bodo ob enakem številu zaposlenih na ARSO postopki pridobivanja GD podaljšali. Za koliko, je v tem trenutku nemogoče reči.


POOBLAŠČENI PROJEKTANT VARSTVA OKOLJA

Ker zaradi proračunskih omejitev država ne sme zaposlovati, vidimo rešitev v razbremenitvi ARSO na način, da se vzpostavi reguliran poklic “pooblaščeni projektant varstva okolja”, kar smo Ministrstvu za kmetijstvo in okolje že predlagali. Le ti bi lahko izdelovali ne le vso že poznano okoljsko dokumentacijo, temveč tudi pravkar uvedene predhodne presoje.

Menimo, da bi se s tem izboljšala tudi kakovost strokovnih ocen, elaboratov, poročil o vplivih na okolje, ki so potrebni za izdajo GD, OVS in drugih okoljevarstvenih dovoljenj. Posledično pomeni to tudi krajše postopke izdaje GD. Pooblaščeni projektanti s področja varstva okolja bi imeli opravljen strokovni izpit, vpisani bi bili v imenik pri poklicni zbornici (IZS), za škodo, ki bi jo lahko povzročili tretjim osebam bi morali biti zavarovani in s tem tudi odškodninsko odgovorni svojemu naročniku, disciplinsko bi bili odgovorni poklicni zbornici (IZS).


Pripravili smo podrobnejše pojasnilo novosti ZVO-1F in ga objavili na povezavi:

www.izs.si/novica/n/zvo-1f-bo-mocno-vplival-na-postopek-izdajanja-gradbenih-dovoljenj-1329/