POZOR: Nahajate se na arhivski strani spletne strani INŽENIRSKE ZBORNICE SLOVENIJE.
Za aktualne informacije obiščite www.izs.si

Priročniki Publikacije  


Določitev “prave” velikosti inštalacijske opreme in sistemov

Energetsko učinkovito projektiranje stavb

 

Mitja Lenassi, univ.dipl.inž.str.

Predsednik MSS

 

 


Matična sekcija strojnih inženirjev je pripravila prevod ASHRAE Standarda 90.1, ki podaja minimalne zahteve za energetsko učinkovito projektiranje stavb in stavbnih sistemov, kjer se uporabljajo fosilna goriva in električna energija. Velja za vse vrste stavb razen za nižje stanovanjske objekte, ki jih opredeljuje kot “eno in več družinske stavbe z največ tremi nivoji nad okolico, montažne in mobilne hiše”. Določa ustrezne prakse in tehnike projektiranja pri gradnji novih stavb ter pri posegih v obstoječe, s katerimi se zmanjša poraba energije, ne da bi se pri tem odpovedali udobju ali storilnosti uporabnikov. Ker je napisan v jeziku gradbenega predpisa in navedena merila veljajo za vse lokacije in podnebja zemeljske oble, je standard namenjen internacionalni rabi. Predviden je za sprejetje v zakonodajo državne oz. regijske in lokalne pristojnosti. Danes je že preveden v mnoge svetovne jezike, poleg v ZDA in Kanade ga uporabljajo inženirji še predvsem tam, kjer veliko gradijo: Argentini, Braziliji, Kuvajtu, Katarju, Singapurju, Hong Kongu …, v Evropi pa v vseh tistih primerih, ko stavbo želijo certificirati po najbolj uveljavljenem sistemu trajnostnega certificiranja stavb v svetu – LEED, saj izpolnitev zahtev standarda predstavlja nujno izhodišče, poleg tega pa uporablja tudi metodo ocenjevanja energetske učinkovitosti stavbe, postavljeno v njegovem informativnem dodatku “G”. 


Standard je po obsegu širok, v njem navedene zahteve pa so primerne za različne vrste stavb in podnebne cone ter za različne pogoje posameznih geografskih območij. V osnovi se sestoji iz 12-ih poglavij in 7-ih dodatkov. V matični sekciji strojnih inženirjev (MSS) smo se odločili prevesti poglavji 6 in 7. Prvo se nanaša na sisteme ogrevanja, prezračevanja in klimatizacije, drugo na pripravo tople sanitarne vode. Končnemu dokumentu sta dodana še uvod in klimatski podatki. Poleg tega smo prenesli tudi potrebna merila za določitev podnebnih con iz informativnega dodatka “B” ter podnebne projektne pogoje za tista slovenska mesta in kraje, ki so na razpolago v 2013 ASHRAE Handbook “Fundamentals”. Na ta način smo v MSS poskrbeli, da imamo v Sloveniji prvič dejansko osnovo za energetsko učinkovito projektiranje stavb, saj se to začne z določitvijo “prave” velikosti inštalacijske opreme in sistemov. S prevodom poglavij 6 in 7 v MSS želimo predvsem strojnim inženirjem približati način razmišljanja o energetski učinkovitosti stavb v svetu vodilne inženirske organizacije in jim tako tudi olajšati strokovno vključevanje preko meja. 


V MSS ocenjujemo primernost uporabe prevedenih delov predvsem pri načrtovanju sodobnih in zahtevnejših strojno inštalacijskih sistemov, za katere zahteve v PURES in TSG niso predpisane, ali pa niso predpisane celovito. Z uporabo standarda se bodo inženirji zavedli pomena projektiranja energetsko učinkovitih sistemov, ne samo izbire energetsko učinkovite opreme. 


V obeh prevedenih delih bodo inženirji našli med drugim tudi odgovor na pogosto vprašanje, kdaj in v kakšni meri je zaradi zagotavljanja energetske učinkovitosti pri načrtovanju tehničnih sistemov potrebno vključiti neposredno digitalno krmiljenje (DDC). Na tega sicer opozarja in njegovo uporabo priporoča tudi drugi odstavek 8. člena prenovljene Evropske direktive o energetski učinkovitosti stavb. Pa tudi glede potrebnih preverjanj in preizkušanj tehničnih sistemov pred in med gradnjo, da se zagotovi njihova energetska učinkovitost, kot to sicer zahteva direktiva v prvem odstavku istega člena. Kakorkoli, standard podaja odgovore na različna tehnična vprašanja, med njimi tudi na tista, ki se nanašajo na zahteve glede prostega hlajenja, na sisteme s spremenljivim pretokom hladiva (VRF – Variable Refrigerant Flow), na toplotne črpalke, na sisteme hlajenja računskih centrov, na licu mesta zgrajene ali sestavljene zamrzovalnike in hladilnike … 


Prvi standard ASHRAE 90 je bil objavljen leta 1975 in je imel več izdaj v naslednjih letih. Uprava ASHRAE je leta 1999 glasovala in uvrstila standard v program neprestanega posodabljanja, kar omogoča njegovo posodobitev tudi večkrat letno. To pa zaradi odzivnosti na hitre spremembe tehnologij in tudi cen energentov. Standard ASHRAE 90.1 v takšni obliki je bil prvič izdan v letu 2001, od takrat pa zaradi novih in učinkovitejših tehnologij posodobljen v letih 2004, 2007, 2010 in nazadnje v oktobru 2013. Osnovna struktura standarda ostaja nespremenjena, po potrebi se spreminjajo le posamezni deli. Zahteve glede ovoja stavbe, razsvetljave in sistemov ogrevanja, prezračevanja in klimatizacije so samostojne in neodvisne druga od druge, razen če se uporablja metodologija proračuna energetskih stroškov. 


V MSS se bomo trudili, da bomo uporabnikom standarda nudili tehnično podporo v smislu podajanja potrebnih tolmačenj, ki so sicer na razpolago v uradnem priročniku za njegovo uporabo (90.1 User‘s Guide), oziroma s predajanjem vprašanj in dilem neposredno avtorju, inženirskemu združenju ASHRAE. Prav tako bomo sprotno prevajali in objavljali vse njegove popravke, spremembe in dopolnitve. Želimo si, da bi se oba prevedena dela standarda med slovenskimi inženirji “prijela”, in bi nam s prevajanjem pripadajočih delov standarda sledili še v MSE in MSG. V primeru pozitivnega odziva strojnih inženirjev se bomo v MSS potrudili in prevedli še ustrezne dele ASHRAE/USGBC/IESNA Standarda 189.1, ki pomaga tistim, ki si prizadevajo za načrtovanje, izgradnjo in upravljanje trajnostno grajenih zgradb. Vezano na energetsko učinkovitost in obnovljive vire energije, ta standard postavlja zahteve, ki presegajo tiste v standardu 90.1, s tem pa potiska gradbeno industrijo k cilju prihodnosti – gradnji “skoraj nič-energijskih stavb”. 

Še predstavitev inženirskega združenja ASHRAE, American Society of Heating, Refrigerating and Air-Conditioning Engineers, Inc. (Ameriško združenje inženirjev ogrevanja, hlajenja in klimatizacije). Ustanovljeno je bilo leta 1894 in je danes mednarodna ustanova s preko 50.000 člani. ASHRAE izpolnjuje svoje poslanstvo neprestanega približevanja ogrevanja, hlajenja in klimatizacije človekovim potrebam in pospeševanja trajnostne gradnje skozi raziskovanja, izdajo standardov, objavami in neprestanim izobraževanjem. 

 

Pri pripravi končnega dokumenta sta s strani IZS sodelovala g. Mitja Lenassi in g. Mitja Drašler. Prevod standarda je opravila ga. Katarina Benigar.

V MSS smo poskrbeli, da imamo v Sloveniji prvič dejansko osnovo za energetsko učinkovito projektiranje stavb, saj se to začne z določitvijo “prave” velikosti inštalacijske opreme in sistemov.


Z avtorjem, ameriškim inženirskim združenjem ASHRAE, je IZS sklenila pisni dogovor o prevodu in objavi na spletni strani IZS. Prevod je dostopnem članom IZS z uporabniškim imenom in geslom.