POZOR: Nahajate se na arhivski strani spletne strani INŽENIRSKE ZBORNICE SLOVENIJE.
Za aktualne informacije obiščite www.izs.si

Priročniki Publikacije  


Pregled električnih inštalacij kot ga zahtevajo predpisi

Pravilnik o zahtevah za nizkonapetostne električne inštalacije v stavbah in Pravilnik o zaščiti stavb pred delovanjem strele

 

mag. Vinko Volčanjk, univ.dipl.inž.el.

 

 


Pregled, meritve in preskus izvedenih ali rekonstruiranih električnih inštalacij ter kasnejši redni ali izredni pregledi so pomemben dejavnik pri zagotavljanju varnega in zanesljivega delovanja instalacij. S sprejetjem Pravilnika o zahtevah za NN električne inštalacije v stavbah (Ur.l. RS 41/09) in Pravilnika o zaščiti stavb pred delovanjem strele (Ur.l. RS 28/09) je bila definirana odgovornost in funkcija izvajalca – preglednika.

Pravilnika definirata, da naloge, povezane s pregledi sistemov, smejo opravljati le posamezniki s pridobljeno nacionalno poklicno kvalifikacijo (NPK) za pregledovanje električnih inštalacij v skladu z Zakonom o nacionalnih poklicnih kvalifikacijah. Ker v času sprejema pravilnikov program usposabljanja za pridobitev NPK preglednika še ni bil vzpostavljen, so bili začasno sprejeti in potrjeni programi izobraževanja, kot sta npr. Edison (običajna instalacija) in Edison plus (zahtevna instalacija). 

V Uradnem listu RS št. 2/2012 z dne 9. 1. 2012 sta bili objavljeni dopolnitvi obeh pravilnikov v zvezi s pregledovanjem nizkonapetostnih električnih instalacij in strelovodnih napeljav. Pravilnika v bistvu izpolnjujeta prehodno določbo in uvajata kot zahtevano usposobljenost na osnovi pridobljene ustrezne Nacionalne poklicne kvalifikacije: ”Poleg posameznikov s pridobljeno nacionalno poklicno kvalifikacijo za pregledovanje električnih inštalacij iz tretjega odstavka 9. člena tega pravilnika smejo do 31. decembra 2014 naloge povezane s pregledi električnih inštalacij opravljati tudi posamezniki, ki so do 31. decembra 2011 pridobili potrdilo o usposobljenosti za pregledovanje električnih inštalacij v skladu s predpisi, ki urejajo gospodarske zbornice.”.

Za priznavanje NPK za preglednika električnih instalacij in strelovodnih napeljav so sprejeti naslednji dokumenti (november 2013):

  • Preglednik manj zahtevnih električnih inštalacij in inštalacij zaščite pred delovanjem strele 8765865021 (Ur.l. 604-8/2012/25),
  • Preglednik zahtevnih električnih inštalacij in inštalacij zaščite pred delovanjem strele 6533273021 (Ur.l. 604-8/2012/25),
  • Navodila za preverjanje znanja in potrjevanja poklicnih kvalifikacij.


Kakšno je torej stanje danes? Do 31. 12. 2014 lahko pregled, meritve in preskuse opravljajo tisti, ki imajo priznano NPK, in tisti, ki so do 31. 12. 2011 pridobili potrdilo o usposobljenosti za pregledovanje električnih inštalacij v skladu s predpisi, ki ga urejajo gospodarske zbornice (Edison, Edison plus, …). Od 1. 1. 2015 bodo te storitve lahko opravljale le osebe s priznano NPK.


Sorodno dosedanjemu programu Edison in Edison plus obstajata dve stopnji NPK: za manj zahtevne in zahtevne instalacije. V drugo skupino spadajo objekti z zahtevnimi električnimi inštalacijami, stroji, opremo in napravami ter zahtevno zaščito pred strelo iz vidika zagotavljanja električne varnosti, zanesljivosti in kakovosti:

  • objekti z eksplozijsko ogroženimi prostori,
  • objekti v zaščitnem nivoju 1 in zaščitnem nivoju 2 zaščite pred delovanjem strele,
  • objekti z lastno transformatorsko postajo in / ali lastno električno centralo.



Opomba 1: Določitev ”zahtevnosti” iz naslova dela preglednika ni enaka ”zahtevnosti” objekta glede ne določila Uredbe o vrstah objektov glede na zahtevnost gradnje; torej je potrebno ločiti pojma zahtevnost instalacij od zahtevnosti objekta.


Opomba 2: Za dela v Ex ogroženih prostorih je potrebno, da je izvajalec kakršnihkoli del v tem območju ustrezno strokovno usposobljen za dela v Ex okolju. 


Pogoji za pristop k usposabljanju in priznanju NPK za manj zahtevne ali zahtevne instalacije določa Katalog strokovnih znanj in spretnosti. Ta predpisuje stopnjo in vrsto izobrazbe ter potrebne delovne izkušnje.


Zavedamo se, da gre pri pregledih električnih inštalacij in strelovodnih napeljav za prevzem odgovornosti za zdravje in življenje ljudi (in živali). Zato je vloga preglednika še kako pomembna. V tej smeri je potrebno omeniti, da sta temelj dela preglednikov oba pravilnika (za nizkonapetostne električne inštalacije v stavbah, o zaščiti stavb pred strelo), vključno s pripadajočima smernicama. Tehnične smernice sicer v fazi projektiranja niso obvezne, saj se lahko uporabijo drugi ukrepi, če zagotavljajo vsaj enako stopnjo varnosti kot ukrepi iz smernic. To pa ne velja za izvedbo prvega ter rednih in izrednih pregledov inštalacij. Ti se izvajajo izključno na način, ki je določen v tehničnih smernicah.


Kaj je torej še potrebno narediti, da bomo dosegli želeno kvaliteto in stopnjo zavedanja za odgovorno delo preglednika:

  • zavedanje investitorja, da kvalitetna izvedba pregleda pomeni in zagotavlja večjo varnost objekta in da nizka cena storitev preglednika običajno pomeni slabo opravljeno delo, ki ne bo doseglo želenega namena,
  • nadzornik na gradbišču mora pravočasno zahtevati prisotnost preglednika, po potrebi občasno tudi v teku gradnje, 
  • zagotoviti, da bodo dela na zahtevnih inštalacijah res opravljali le pregledniki s priznano NPK za zahtevne instalacije,
  • zagotoviti, da bodo pregledniki res opravili svoja dela (evidentirane spremembe v PID dokumentaciji, ta pa mora biti skladna z rezultati in poročilom preglednika).


Kakšen pa je odnos preglednika in izvajalca del? Zakon o graditvi objektov in njegovi podzakonski predpisi ne uvajajo nezdružljivosti izvajanja del in opravljanja pregledov. Izvajalec del, ki izpolnjuje predpisane pogoje za svojo dejavnost izvajalca, sme izvesti pregled inštalacije, ki jo je izvedel, če izpolnjuje predpisane pogoje za preglednika. V praksi to pomeni, da kontrolo lahko izvaja ista oseba, kot je izvedla neko instalacijo, torej gre za kontrolo lastnega dela. Če to združimo z običajno časovno stisko (izvajanje del običajno tik pred tehničnim pregledom), ne čudi, da so poročila pogosto pomanjkljiva. Zato je smiselno priporočilo investitorjem, da v lastni režiji in neodvisno najamejo preglednika, ki ni v pogodbenem (finančnem) odnosu z izvajalcem del. Tako bo res omogočena neodvisnost pregleda od izvedenih del.


Pri graditvi objektov nastopajo skladno z Zakonom o graditvi objektov odgovorni projektant, odgovorni nadzornik in odgovorni vodja del. V fazi gradnje s preglednikom sodelujeta le nadzornik in izvajalec del. Ker pa gre za področje, ki je bistvenega pomena za kasnejšo varno uporabo inštalacij in strelovodnih napeljav, je smiselno in priporočljivo (potrebno), da že odgovorni projektant v projektni dokumentaciji predpiše pogoje in zahteve za delo preglednika (zahtevnost, morebitne vmesne faze pregledov), in sicer v tehničnem opisu in popisu del. Ker le usklajeno delo vseh štirih nastopajočih v procesu nastajanja ideje do izgradnje objekta lahko zagotovi uspešno zaključeno gradnjo in kasnejše varno obratovanje. 

 

 

V letu 2009 sta bila sprejeta Pravilnik o zahtevah za NN inštalacije v stavbah in Pravilnik o zaščiti stavb pred delovanjem strele, ki med ostalim podajata zahteve, da pregled in preskus električnih inštalacij lahko opravljajo le posamezniki s pridobljeno nacionalno poklicno kvalifikacijo (NPK). V letu 2013 je bil vzpostavljen sistem pridobitve priznanja NPK.