POZOR: Nahajate se na arhivski strani spletne strani INŽENIRSKE ZBORNICE SLOVENIJE.
Za aktualne informacije obiščite www.izs.si

Priročniki Publikacije  


Zemljiškoknjižna šola 2014

mag. Marijana Vugrin, univ.dipl.inž.geod.
Članica UO MSGeo

 

Center za izobraževanje v pravosodju (CIP) je letos ponovno organiziral zemljiškoknjižno šolo in sicer že petnajsto. CIP organizira in izvaja izobraževanja za sodnike in sodno osebje, kot tudi za druge pravosodne funkcionarje in zaposlene v pravosodnih organih na podlagi letnega programa dela, ki ga sprejme minister za pravosodje na predlog Strokovnega sveta CIP. Sredstva za izvedbo izobraževanj pridobiva iz proračunskih sredstev in na razpisih Evropske Komisije. Tako je bila tudi letošnja Zemljiškoknjižna šola delno financirana iz sredstev Evropske unije.

Že tretje leto smo na Zemljiškoknjižno šolo vabljeni kot slušatelji tudi predstavniki Matične sekcije geodetov pri IZS. Pred tremi leti je IZS na CIP posredovala prošnjo za obisk dveh članov MSGeo na tej šoli. Zakon o evidentiranju nepremičnin in Zakon o geodetski dejavnosti namreč nalagata našim članom tudi obvladanje znanj, povezanih z izvedbo postopkov v zemljiški knjigi in ker se je samo “poslovanje” zemljiške knjige z uvedbo nove elektronske zemljiške knjige dodobra spremenilo, smo želeli pridobiti nova znanja iz prve roke. CIP je dovolil, da se dva člana IZS udeležita te šole in tako smo postali stalni udeleženci tega izobraževanja. Pridobljeno znanje smo prenesli na naše strokovnjake in s tem izboljšali izvajanje geodetskih postopkov, ki so osnova za nastajanje novih nepremičnin, katerega končni cilj je poočitev teh nepremičnin v zemljiški knjigi in povezava s stvarnimi pravicami in pravnimi dejstvi.

Pridobljeno znanje smo vključili v predavanja za imetnike geodetskih izkaznic, posamezne vsebine smo objavili tudi na GEOblogu ter si s pridobljenim znanjem pomagali pri oblikovanju odgovorov na vprašanja članov, zastavljena na GEOblogu. Poleg tega smo sedaj prepoznani tudi pri Centru za pomoč uporabnikom Centra za informatiko Vrhovnega sodišča RS, na katerega se lahko obračamo v primeru problemov, ki jih imajo naši člani v povezavi z aplikacijo eZK opravila (aplikacija za pridobivanje in spreminjanje podatkov zemljiške knjige).

Zemljiškoknjižna šola traja dva dni. Prvi dan je namenjen predavanjem s področja stvarnega prava in zemljiške knjige, drugi dan pa predstavitvi nadgradenj aplikacije in odgovorom na vprašanja, ki jih že predhodno na CIP naslovijo sodniki in zemljiškoknjižni pomočniki.

Letos smo poslušali predavanje Berte Žorž, višje sodnice Višjega sodišča v Kopru z naslovom Procesni in nekateri materialno pravni problemi pri odločanju v ZK postopkih, predavanje Jureta Likarja in Barbare Jan- Bufon, okrajnih sodnikov Okrajnega sodišča v Ljubljani z naslovom Vpisi v zvezi z ZVetLom in predavanje Jaše Trklja, vodje projekta iZK z naslovom Postopek popravljanja pomotnih vpisov in postopek odprave napak migracije s pregledom sodne prakse. V praktičnem delu smo se posvetili vsebini predvidenih nadgradenj, branju zgodovinskega izpisa iz zemljiške knjige, postopku 064, ki je namenjen dokončanju etažne lastnine ter delitvi in združitvi stavb ter odgovorom na zastavljena vprašanja slušateljev.

Na GEOblogu smo že objavili gradivi Napake migracije v ZKNJ in njihova odprava in Določitev parcele kot splošnega skupnega dela, ki smo jih oblikovali na podlagi znanja, ki smo ga pridobili na letošnji šoli. Širše bodo novosti predstavljene še v okviru predavanja za geodetsko izkaznico z naslovom Etažna lastnina in kataster stavb v decembru. Z vodjo projekta iZK Jašo Trklja smo se domenili, da ji pošljemo dopis s strani IZS o možnih nadgradnjah aplikacije e ZK s katero se vodi elektronska zemljiška knjiga.