Priročniki Publikacije
OCENA DELA IZPITNIH KOMISIJ IN ZAHTEVNOST STROKOVNIH IZPITOV
Martina Babnik
Svetovalka za javna pooblastila
Na Inženirski zbornici Slovenije je Komisija za strokovne izpite v letu 2013 začela izvajati anonimno anketo s katero želimo preveriti delo izpitnih komisij in zahtevnost strokovnih izpitov.
Iz odgovorov kandidatov, ki so opravljali strokovni izpit za projektiranje, vodenje del, revidiranje in vodenje posameznih del v skladu z Zakonom o graditvi objektov ter kandidatov, ki so opravljali strokovni izpit v skladu z Zakonom o geodetski dejavnosti za geodetsko stroko ter za izvajanje geodetske dejavnosti, je razvidno, da so kandidati pozitivno ocenili delo izpitnih komisij in da je zahtevnost strokovnega izpita ustrezna.
REZULTATI ANKETE:
· Strokovni izpit po ZGO je opravilo 186 kandidatov, ki so v povprečju za pripravo na strokovni izpit potrebovali 136 ur. Delo mentorjev in izpraševalcev so ocenjevali z ocenami od 1 do 5. Povprečno so mentorje ocenili z oceno 4,56, izpraševalce pa z ocenami od 4,05 do 4,29. Pri ocenjevanju zahtevnosti strokovnega izpita sta jih slabi dve tretjini menili, da je nivo primeren, tretjina, da je nivo zelo zahteven, le dober odstotek pa, da izpit ni zahteven.
· Strokovni izpit za geodetsko stroko je opravilo enajst (11) kandidatov, ki so v povprečju za pripravo na strokovni izpit potrebovali 186 ur. Delo mentorjev in izpraševalcev so ocenjevali z ocenami od 1 do 5 ter mentorje ocenili s povprečno oceno 4,09. Izpraševalcem so namenili ocene od 4,36 do 4,56. Kandidati so menili, da je ta izpit zahteven, od tega jih je nekaj manj kot 65 odstotkov zapisalo, da je izpit zelo zahteven, nekaj več kot 35 odstotkov pa, da je nivo primeren.
· Za strokovni izpit za izvajanje geodetske dejavnosti je enajst (11) kandidatov v povprečju potrebovalo 123 ur in tudi ti so mentorje in izpraševalce ocenjevali z ocenami od 1 do 5. Mentorje so ocenili s povprečno oceno 4,8. Z ocenami od 4,38 do 4,8 so ocenili izpraševalce. Vsi kandidati so se strinjali, da je nivo strokovnega izpita primeren.
Podanih je bilo še nekaj posameznih predlogov oz. pripomb, ki na samo izvedbo izpita in na delo izpitnih komisij bistveno ne vplivajo.
V sliki in tabeli predstavljamo statistiko opravljenih strokovnih izpitov v letu 2014. Statistika zajema vse stroke, razen požarne varnosti in varstva pri delu, ker teh izpitov nismo izvedli, saj ni bilo kandidatov.