POZOR: Nahajate se na arhivski strani spletne strani INŽENIRSKE ZBORNICE SLOVENIJE.
Za aktualne informacije obiščite www.izs.si

Priročniki Publikacije  


Mag. Črtomir Remec ponovno izvoljen za predsednika ECEC

Mednarodno sodelovanje

 

mag. Barbara Škraba Flis, univ.dipl.inž.grad.

Generalna sekretarka IZS

 


Letošnja volilna skupščina Evropskega sveta inženirskih zbornic (ECEC) je potekala 26. septembra v Rimu. Udeležilo se je je 32 delegatov iz sedemnajstih članic, kot tudi gostje povabljenih mednarodnih inženirskih organizacij.

 

Predsednik svetovne zveze inženirskih organizacij Marwan Abdelhamid, predsednik Evropskega sveta gradbenih inženirjev (ECCE) Wlodzimierz Szymczak, generalni sekretar Evropske federacije nacionalnih inženirskih zvez (FEANI) Dirk Bochar in generalni sekretar Zveze arabskih inženirjev Adil Al-Hadithi so vsi izpostavili pomembnost sodelovanja med inženirskimi organizacijami in njihovo pripravljenost za še tesnejše sodelovanje z ECEC. Nekateri skupni projekti so v teku, med njimi sodelovanje s FEANI in ECCE pri pripravi skupnega ogrodja usposabljanja za inženirje, o katerem smo pisali v junijski, 74. številki revije. Eden bodočih večjih skupnih projektov bo organizacija tretjega Evropskega inženirskega dne leta 2017.

 

Sekretar Malteške zbornice inženirjev za mednarodne zadeve Paul Micallef in predsednik Zveze ukrajinskih inženirjev Nikolay Kiryukhin sta udeležencem skupščine predstavila svoji organizaciji in izrazila zanimanje za tesnejše sodelovanje z ECEC in morebitno (pridruženo) članstvo v ECEC.

12. skupščina ECEC je bila zadnja skupščina v mandatu preteklega vodstva ECEC, zato je predsednik ECEC mag. Črtomir Remec podal pregled aktivnosti ECEC v mandatu 2013 do 2015. 

Po potrditvi deklaracije o potrebnosti neodvisnih inženirskih storitev za stroškovno optimalno porabo naročnikovih finančnih sredstev in hkratno zagotavljanje potrebne kakovosti in varnosti gradenj ter sprejetju smernic in enotnega standarda za ECEC-jev program stalnega strokovnega usposabljanja pooblaščenih inženirjev je skupščina potrdila finančno poročilo za leto 2014 in sprejela finančni načrt za leto 2016. Sledile so volitve novega vodstva ECEC.

 

Na njih je bil za predsednika ECEC ponovno izvoljen predsednik Inženirske zbornice Slovenije mag. Črtomir Remec. Ponovna izvolitev je veliko priznanje mag. Remcu za njegovo preteklo delo, kot tudi priznanje Inženirski zbornici Slovenije.

Za podpredsednike ECEC so bili izvoljeni Hansjörg Letzner iz Italije, prof.dr. Zygmunt Meyer iz Poljske in prof.dr. Dragoslav Šumarac iz Srbije. Drugi zaporedni mandat je nastopil tudi dosedanji generalni sekretar Klaus Thürriedl iz Avstrije, medtem ko bo za finance tudi v bodoče skrbel Gabor Sz╬ll╬ssy iz Madžarske.

 

Izvršni odbor ECEC v novi sestavi se bo v triletnem mandatu 2015 do 2018 osredotočil na določitev skupnega ogrodja usposabljanja (common training framework, CTF) in pogojev za reguliran poklic “Evropski pooblaščeni inženir”, vzpostavitev sistema interaktivnega spletnega izobraževanja z možnostjo pridobitve certifikata ECEC po opravljenem preizkusu znanja, določitev kriterijev za izbor ponudnika inženirskih storitev po metodi kakovosti in cene ter na pridobitev novih članic s poudarkom na članicah izven osrednjega evropskega prostora. 

 


mag. Črtomir Remec

Na vprašanje uredništva, kako ocenjuje ponovno izvolitev za predsednika ECEC, je predsednik mag. Črtomir Remec odgovoril: “Ponovna izvolitev je veliko priznanje mojemu učinkovitemu vodenju z vključevanjem vseh članov upravnega odbora in služb IZS za odlično strokovno podporo predsedniški pisarni, ključni cilj v naslednjem mandatu pa je izboljšanje delovnih pogojev in plačila za evropske pooblaščene inženirje”.


SKUPNO OGRODJE USPOSABLJANJA (COMMON TRAINING FRAMEWORK, CTF)

 

Evropske inženirske organizacije se strinjajo o pomembnosti vzpostavitve skupnega ogrodja usposabljanja za evropske inženirje (CTF), saj bo le to, ne le poenostavilo postopek priznavanja poklicne kvalifikacije v drugi državi članici EU ampak tudi določilo minimalno stopnjo potrebne kvalifikacije. S tem bo posledično dvignilo zavedanje Evropske komisije o visoki stopnji potrebnega znanja, izkušenj in kompetenc, potrebnih za opravljanje poklica pooblaščeni inženir. Prav tako se strinjajo o nujnosti tesnega sodelovanja pri tem, zato so že začele sodelovati. CTF bo pripravljen za vse stopnje inženirskih kvalifikacij. ECEC se bo osredotočila le na določitev CTF za pooblaščene inženirje, kot najvišjo stopnjo poklicne registracije, začenši z gradbenimi inženirji. ECEC je ob tem že sprejela stališče, da morajo imeti pooblaščeni inženirji sedmo stopnjo evropske poklicne kvalifikacije, t.j. nivo znanja, ki ustreza drugemu bolonjskemu ciklu ali enakovredno. V prihodnjih mesecih bo delovna skupina ECEC za CTF dogovorila podrobnosti skupnega sodelovanja. Z delom bo pričela, ko bo Evropska komisija izdala smernice za CTF, ki bi jih že morala. V ožji delovni skupini ECEC CTF bo kot predstavnica IZS sodelovala generalna sekretarka IZS mag. Barbara Škraba Flis, v širši delovni skupini pa Mojca Ravnikar Turk iz MSG.

 

 


ECEC DEKLARACIJA O POVEZANOSTI KAKOVOSTI IN CENE INŽENIRSKIH STORITEV

 

Deklaracijo ECEC, ki pojasnjuje povezanost kakovosti in cene inženirskih storitev (Independance of engineering services saves people‘s money - Performance profiles for Engineering Services: Cost optimization and quality assurance) je pripravila delovna skupina ECEC, ki jo vodi podpredsednik ECEC Hansjörg Letzner. Kot predstavnik IZS v njej sodeluje predsednik komisije IZS za javna naročila, Andrej Pogačnik. Namen deklaracije je razložiti razmerje med kakovostjo in uspešnostjo izdelka/objekta kot posledico razmerja med ceno in kakovostjo naročene inženirske storitve. Pripravljena je na osnovi italijanske študije, ki na podlagi primerjav rezultatov večjega števila investicij v javne objekte kaže na to, da je z dobrim in podrobnim načrtovanjem, projektiranjem in zagotavljanjem širokega obsega potrebnih inženirskih storitev mogoče preprečiti dvig stroškov in nastanek kvalitativnih problemov. Ta deklaracija ECEC predstavlja dodatek k deklaraciji ECEC z naslovom “9 argumentov - zakaj je reguliran poklic pooblaščeni inženir pomemben za Evropo”, ki jo je ECEC predstavila pred dvema letoma. Deklaracija bo posredovana Evropski komisiji.

 

 


KRATEK PREGLED AKTIVNOSTI IN DOGODKOV ECEC V MANDATU 2013 DO 2015

 

2013

 

 

  • 10. obletnica ECEC
  • Ponovna vzpostavitev ECEC spletne strani
  • Prenovljene ECEC novice
  • Izid nove publikacije ECEC
  • Ustanovitev delovne skupine ECEC za stalno strokovno izobraževanje
  • Okrogla miza “Evropski pooblaščeni inženir”, Maribor
  • Deklaracija ECEC “9 argumentov - zakaj je reguliran poklic pooblaščeni inženir pomemben za Evropo”
  • Podeljena prva ECEC medalja

 

 

2014

 

 

  • Uveljavitev novih direktiv EU o javnem naročanju in priznavanju poklicnih kvalifikacij
  • Odprtje ECEC pisarne v Bruslju
  • Predstavitev memoranduma ECEC “Naj inženirji gradijo Evropo”
  • Včlanitev v Svetovno zvezo inženirskih organizacij
  • 2. Evropski inženirski dan v Bruslju “Mobilni inženirji gradimo inovativno Evropo”

 

 

2015

 

 

  • Sodelovanje v Visokem tripartitnem strateškem forumu Programa “Construction 2020” Evropske komisije
  • Predstavitev pilotnega projekta ECEC webinarjev
  • Sodelovanje z Evropsko komisijo in mednarodnimi inženirskimi organizacijami pri pripravi skupnega ogrodja usposabljanja za pooblaščene inženirje in ustanovitev delovne skupine ECEC
  • Ustanovitev delovne skupine ECEC za kakovost in vrednotenje inženirskih storitev 
  • Deklaracija ECEC o povezanosti kakovosti in cene inženirskih storitev

 

 

 


Izvršni odbor ECEC v novi sestavi (z leve): Klaus Thürriedl, Hansjörg Letzner, prof.dr. Zygmunt Meyer, mag. Črtomir Remec, Gabor Szőllőssy in prof.dr. Dragoslav Šumarac.
Delegati na skupščini ECEC.