POZOR: Nahajate se na arhivski strani spletne strani INŽENIRSKE ZBORNICE SLOVENIJE.
Za aktualne informacije obiščite www.izs.si

Priročniki Publikacije  


Akademik Peter Fajfar prejel Zoisovo nagrado za življenjsko delo

Zoisove nagrade za znanstveno odličnost

 

Peter Koren, univ.dipl.inž.grad.

Član UO MSG

 

 


V Avditoriju Portorož so 20. novembra svečano podelili Zoisove nagrade in priznanja, priznanje Ambasador znanosti in Puchova priznanja. S spoštovanjem vseh, ki poznamo delo nagrajenca, je bila sprejeta odločitev Odbora RS za nagrade in priznanja, da Zoisovo nagrado za življenjsko delo podeli akademiku Petru Fajfarju.

 

Priznanje pomeni, da so krogi, ki spremljajo znanstvene dosežke v Sloveniji, prepoznali izjemno delo nagrajenca in, kot je zapisano v utemeljitvi nagrade, spoznali, "da je nagrajenec odločilno prispeval, da se je potresno inženirstvo kot veja znanosti povzpelo v najožji evropski in svetovni vrh. Znanstvene podatkovne zbirke potrjujejo izjemno citiranost nagrajenčevih del in ga uvrščajo med vodilne svetovne znanstvenike potresnega inženirstva".

 

Razumljivo je, da utemeljitev nagrade ne more zajeti širine znanstvenega, raziskovalnega in pedagoškega dela nagrajenca, tudi ne nesporne praktične uporabnosti njegovega dela. Ta kratek prispevek tudi ne more zajeti njegovega izjemnega vpliva na dogajanje v vseh vejah sodobnega potresnega inženirstva – tako na domači kot na svetovni ravni.

 

Enkraten življenjski opus nagrajenca so prepoznali tudi v Inženirski zbornici Slovenije, katere soustanovitelj je. Ta je leta 2009 podelila akademiku Fajfarju posebno priznanje za razvoj inženirstva, leta 2013 pa tudi nagrado za življenjsko delo na področju graditve objektov.

 

Podelitev še posebej pozdravljamo vsi slovenski gradbeni inženirji, predvsem tisti, ki smo se kadarkoli srečali s potresno varno gradnjo kot zavezanci uporabe tehničnih predpisov in standardov. Peter Fajfar je sam in s sodelovanjem izjemno strokovno podkovanih sodelavcev v pomoč inženirjem razvil teoretična, predvsem pa tudi praktična orodja. V letih njegovega vodenja in ob usposobitvi izjemnih naslednikov je na Fakulteti za gradbeništvo in geodezijo nastala skupina raziskovalno usmerjenih, pedagoško in znanstveno učinkovitih sodelavcev, ki ima zagotovo mesto v svetovnem vrhu potresnega inženirstva.

 

Nagrajencu iskreno čestitamo in želimo še mnogo delovnih uspehov!

 

 


Zahvala akademika Petra Fajfarja na podelitvi Zoisovih nagrad

 

Avditorij Portorož, 20. 11. 2015

 

V veliko čast in zadovoljstvo mi je, da se lahko v imenu vseh današnjih nagrajencev zahvalim za nagrade in priznanja, ki smo jih dobili. Delimo si jih z vsemi našimi sodelavci, ki jih nocoj ni bilo na tem odru, vendar brez njih teh nagrad in priznanj ne bi bilo.

 

Osebno sem z nagrado seveda zelo počaščen. Le redko se zgodi, da nagrado dobi predstavnik klasične tehniške vede. Inženirstvo kljub svojemu velikemu pomenu za družbo na splošno ni ustrezno upoštevano in cenjeno. Še posebno to danes velja za najstarejšo tehniško disciplino gradbeništvo, ki mu pripadam in ki je zadnje čase pri nas v hudi krizi. V najbolj razvitih državah inženirstvo velja kot gonilna sila napredka in inovacij, ki ima ključno vlogo pri ustvarjanju bolj humanega sveta.

 

Nocoj je praznik znanosti. Znanost je za narodno identiteto prav tako pomembna kot umetnost. Le zelo redko je, tako kot nocoj, v soju žarometov in v elitnem času na televiziji, razen ko gre za medijsko napihovanje posameznih ekscesov. Raziskovalci delamo tiho v svojih kabinetih, laboratorijih in na terenu, rezultati prihajajo na dolgi rok. Mogoče bo današnja slovesnost pritegnila koga od mladih talentov, da se bo odločil za raziskovalno delo, in mu pokazala, da se tudi v majhni Sloveniji ob dobrem mednarodnem sodelovanju da doseči mednarodno odmevne rezultate. Dovolim si upati, da bodo vsi takšni imeli priložnost delati doma, oziroma da se bodo lahko vrnili po začasnem bivanju in delovanju v tujini in s svojimi izkušnjami prispevali k našemu napredku. Znanje je adut Slovenije, samo z znanjem se lahko uveljavimo v svetu. Politika se mora zavedati, da je vlaganje v znanost investicija v prihodnost, gospodarstvo mora spoznati, da je znanje v njegovem poslovnem interesu, naš znanstveni in visokošolski prostor pa se mora bolj odpreti.

 

Naj se na koncu v imenu vseh nagrajencev še enkrat zahvalim za veliko čast, ki nam je bila izkazana s podelitvijo Zoisovih nagrad in priznanj, priznanja Ambasador znanosti in Puhovih priznanj. Nocojšnja počastitev predstavlja priznanje za naše dosedanje delo in vzpodbudo za nadaljnje napore pri odkrivanju novega.