POZOR: Nahajate se na arhivski strani spletne strani INŽENIRSKE ZBORNICE SLOVENIJE.
Za aktualne informacije obiščite www.izs.si

Priročniki Publikacije  


Nagrajeni izjemni inženirski dosežki

Nagrade IZS 2015

 

Z nagradami IZS želi zbornica izpostaviti izjemne dosežke slovenskih inženirjev in obeležiti delo posameznikov, ki s svojo inovativnostjo skrbijo za višje standarde v stroki in ustvarjajo dodano vrednost v slovenskem gospodarstvu.

 

 


NAGRADA ZA ŽIVLJENJSKO DELO

 

JANEZ GORIŠEK, univ.dipl.inž.grad., je širši javnosti poznan predvsem kot konstruktor smučarskih skakalnic in letalnic v Planici, njegovo delo pa je izredno cenjeno tudi v tujini, s čimer pomembno prispeva k promociji slovenske gradbene stroke v svetovnem merilu. Najprej z bratom, zdaj pa s sinom, je vztrajno in inovativno širil svojo vizijo v gradbeni stroki in športu, posredno pa zaznamoval tudi slovenski kulturni prostor, kjer Planica zavzema kultno mesto, ki presega gradbene dosežke in sam šport.

 

Intervju z Janezom Goriškom objavljamo na strani 20. V pogovoru se spominja pionirskih del pri gradnji planiških letalnic, s sinom Sebastjanom opisujeta spremembe v gradnji, ki bodo letalcem omogočile polete tudi čez 300 metrov in razmišljata o pomenu novega Nordijskega centra za šport in mednarodno prepoznavnost Slovenije.

 

 


NAGRADA ZA ŽIVLJENJSKO DELO

 

DANIEL MAGAJNE, univ.dipl.inž.grad., je z intenzivnim razmišljanjem o inovacijah in stalno željo po izboljšavah na svoji poklicni poti pomembno prispeval k razvoju znanj o gradnji in sanaciji mostov ter sanacij hiš in zemeljskih plazov.

 

IZJAVA: "Nagrade sem bil zelo vesel, čeprav so verjetno v tujini take nagrade precej bolj cenjene. Tudi zaradi teh nagrad se stanje v slovenskem gradbeništvu, to je treba priznati, izboljšuje, čeprav bistveno prepočasi."

 

 


NAGRADA ZA ŽIVLJENJSKO DELO

 

Dr. JOŽE TRIGLAV – JOC, univ.dipl. inž.geod, član mnogih uredniških odborov v poljudnih in strokovnih revijah, čigar bibliografija obsega že več kot 400 zapisov, je geodetsko stroko zaznamoval s sodelovanjem pri raziskovalnih in razvojnih projektih, z razumnim in praktičnim reševanjem strokovnih problemov ter neomajno strokovno etičnostjo, kar je pomembno prispevalo tudi k mednarodni uveljavitvi slovenske geodetske stroke.

 

IZJAVA: "V veliko veselje in ponos mi je, da ste mi to visoko priznanje za življenjsko delo podelili prav v slovenski inženirski organizaciji. Že v najzgodnejšem otroštvu je bila namreč moja želja in moj cilj: "Ko bom veeelik, bom veeelik inženir!". Tudi zdaj v zrelih letih sledim temu cilju, nagrada pa mi pomeni potrditev, da dosedanje delo in dosežke na tej poti cenite tudi slovenski inženirji. Geodezija ima s svojimi delovnimi področji močno povezovalno vlogo med različnimi inženirskimi strokami, take nagrade pa ta njen pomen potrjujejo in krepijo."

 

 


NAGRADA ZA ENKRATEN INŽENIRSKI DOSEŽEK

 

EDVARD ŠTOK, univ.dipl.inž.grad., je bil vodja projekta konstrukcije hokejske in plavalne dvorane Ledeni dvorec v Astani v Kazahstanu, ki sprejme 12.000 gledalcev in je postavljena na zahtevnem močvirnatem terenu, kjer so slovenskemu podjetju Konstat prav prišle izkušnje iz gradenj na Ljubljanskem barju. Gre sicer že za sedmi objekt, ki ga je nagrajenec projektiral v Astani.

 

IZJAVA: "Nagrada pripada našemu biroju in vsem sodelavcem izven biroja, ki so nam pomagali pri projektiranju in izvedbi Ledenaga dvorca v Astani. Vodil sem ekipo, ki je bila sposobna izpeljati to nalogo v dveh letih, skupaj z mojimi petimi meseci bivanja v Astani na revizijah in gradbišču. Objekt je impresiven in glede na to, da je namenjen predvsem hokeju, menim, da ga bomo videli kot del mednarodnih tekmovanj. Nagrada za stroko pomeni majhen obliž na vse rane, ki smo jih deležni ob propadu gradbeništva v Sloveniji od leta 2008 do danes!"

 

 


NAGRADA ZA ENKRATEN INŽENIRSKI DOSEŽEK

 

Prav tako izjemen inženirski dosežek je uspel DUŠANU ROŽIČU, univ.dipl.inž. grad., ki je na viaduktu čez železniško progo v Grobelnem zasnoval popolnoma novo tehnologijo gradnje mostov s spuščanjem konstrukcije v končno lego. Nagrajenec je kot projektant sodeloval tudi pri viaduktu Črni kal, mostu čez Muro in mostu Ada v Beogradu.

 

IZJAVA: "Odkrito povedano, nagrade nisem pričakoval, čeprav sem vedel, da sem bil predlagan za njo. Bil sem je vesel, saj pomeni potrditev, da delaš dobre in inovativne konstrukcije. Primer takšne konstrukcije je tudi nagrajena prvič uporabljena tehnologija gradnje viadukta Grobelno. Da bi takšna tehnologija gradnje lahko postala širše uporabna, bi bilo potrebno narediti še kakšno ponovitev, mogoče izboljšati kakšen detajl. Žal pa današnji časi, ko se gradbeništvo skupaj z inženirji bori za obstanek, niso naklonjeni razvijanju takšnih idej."

 

 


PRIZNANJE ZA OBETAJOČEGA MLADEGA INŽENIRJA

 

MARKO MOVRIN, univ.dipl.inž.grad., je pri 33 letih že sodeloval na več zahtevnih projektih, zadnjih 5 let pa je delal kot nadzorni inženir in vodja projekta elektrifikacije in rekonstrukcije železniške proge Pragersko – Hodoš.

 

IZJAVA: "Nagrada mi daje vedeti, da je bil dosedanji trud, ki sem ga vložil v svoje poklicno delo, opažen. Prav tako mi pomeni ogromno vzpodbudo in mi daje veliko energije za vnaprej, za številne izzive, ki bodo še sledili. S podeljevanjem nagrad zbornica tudi dokaže, da je inženirska stroka v Sloveniji še vedno na visokem nivoju in sposobna premagati marsikateri problem."

 

 


ČASTNI ČLAN INŽENIRSKE ZBORNICE

 

Častni član Inženirske zbornice je postal IVAN IVETA, univ.dipl.inž.el., dolgoletni sodelavec komisije za strokove izpite, čigar delo je pomembno vplivalo na strokovnost in vsebinsko kakovost delovanja zbornice. Na svoji poklicni poti je med drugim sodeloval pri razvoju prvih aparatov za pobiranje cestnine na naši prvi avtocesti, deloval kot vodja elektroenergetske inšpekcije in na tehničnem področju delal v Holdingu slovenskih elektrarn. S strokovnimi seminarji in pripravo gradiv je tako znotraj kot izven zbornice prispeval k ozaveščanju in krepitvi strokovnega znanja.

 

IZJAVA: "Podelitev naziva častnega člana Inženirske zbornice Slovenije je zame velika čast. Priznanje sprejemam ganjen, vesel in hvaležen. Naziv je spodbuda mlajšim kolegom, da z entuziazmom prispevajo k strokovnosti in vsebinski kakovosti delovanja zbornice."