POZOR: Nahajate se na arhivski strani spletne strani INŽENIRSKE ZBORNICE SLOVENIJE.
Za aktualne informacije obiščite www.izs.si

Topmenu  


Sporočila za medije

18.11.10

Inženirji iščejo usmeritve za oživitev slovenskega gradbeništva

SPOROČILO ZA JAVNOST

 

 

10. Dan inženirjev v Ljubljani

 

 

Naslov:  Inženirji iščejo usmeritve za oživitev slovenskega gradbeništva

 

 

Podnaslov: Kriterij najnižje cene pri javnih naročilih preprečuje nujno potrebna vlaganja v raziskave in razvoj in s tem onemogoča konkurenčnost inženirskih in gradbenih podjetij v tujini

 

 

Ljubljana, 18.  november Inženirska zbornica Slovenije (IZS) je v Ljubljani pripravila 10. jubilejni Dan inženirjev, ki so ga posvetili iskanju pravih usmeritev za ponovno oživitev gradbenega sektorja v Sloveniji. »V IZS smo že pred nastopom finančne in gospodarske krize začeli uresničevati strategijo spreminjanja gradbene kulture. Zavedamo se težke situacije v kateri se je znašel slovenski gradbeni sektor, zato želimo oblikovati usmeritve, ki bodo pripomogle k oživitvi slovenskega gradbeništva in ne nazadnje celotnega slovenskega gospodarstva. Te bomo iskali na temeljih najboljših domačih in tujih gradbenih dosežkov, svetovnih trendov na področju gradnje mostov, predorov in stavb ter v razpravi z udeleženci okrogle mize,« je ob Dnevu inženirjev povedal mag. Črtomir Remec, predsednik IZS. V okviru 10. Dneva inženirjev bo IZS že devetič podelila tudi nagrade IZS za inženirske dosežke. Dneva inženirjev se bo udeležilo več kot 300 slušateljev.

 

 

Finančna in posledično gospodarska kriza sta v zadnjem obdobju pustili hude posledice v celotnem gradbenem sektorju v Evropski uniji, situacija v Sloveniji pa je še za odtenek slabša, za kar ob sami krizi obstaja še kakšen dodaten vzrok. »Eden od glavnih razlogov za sedanje težave slovenskega gradbeništva je ob velikem zmanjšanju obsega državnih investicij tudi kriterij najnižje cene pri javnih naročilih, ki je preprečeval, da bi bili vsi udeleženci v procesu graditve resnično zainteresirani za iskanje najboljših inženirskih rešitev«, je prepričan predsednik IZS, mag. Remec.

 

 

Zaradi nekonkurenčnih razpisnih pogojev se je vse manj pozornosti posvečalo tudi raziskavam in razvoju, tako imamo danes samo peščico gradbenih in projektivnih podjetjih, ki so nadaljevala trend tehničnega in tehnološkega razvoja ter lahko uspešno nastopajo tudi na tujih, bolj zahtevnih trgih. Prav zato bodo morala tudi podjetja bolj aktivno pristopiti k reševanju nastale situacije, saj bo potrebno bistveno več pozornosti posvetiti kvaliteti in ne le kvantiteti. »Preskok iz kvantitete in rutine, značilne za obdobje konjunkture, v kvaliteto in inovativnost ne bo enostaven. Bistveno več bo potrebnih vlaganj v raziskave in razvoj ter zaposlene, saj so ti s svojimi idejami in inovacijami ključni za doseganje želenih pozitivnih učinkov. Nujno potrebujemo tudi nove investicije na področju javne infrastrukture in stavb,« še dodaja Remec. Ob tem predsednik IZS še dodaja, da pričakujejo, da bo država skupaj s privatnim sektorjem uspela pravočasno zagotoviti finančne vire in bo veliko bolj učinkovito organizirala vodenje investicij v železniško, energetsko in ostalo infrastrukturo ter stavbe. V IZS še naprej spodbujajo k sledenju vizije trajnostne gradnje, ki bo skupaj z ostalimi usmeritvami vplivala na ponovno oživitev slovenskega gradbeništva. »Kot predsednik IZS si bom prizadeval za trajnostno gradnjo, ki bo ekonomsko upravičena, prijazna okolju in družbeno sprejemljiva. Ključne smernice smo že sprejeli spomladi na konferenci Trajnostno gradbeništvo in zelena javna naročila, ki smo jo organizirali v IZS, in tem smernicam moramo slediti,« še dodaja predsednik IZS.

 

 

IZS bo v okviru 10. Dneva inženirjev že devetič zapored podelila tudi nagrade IZS. Nagrade bodo podelili za življenjsko delo, izjemne inženirske dosežke oziroma več izjemnih dosežkov v nekem časovnem obdobju, podelili pa bodo tudi nazive častni član IZS. Nagrade bodo prejeli mag. Marko Završki, za enkraten inženirski dosežek, za projektiranje oblikovno in dimenzijsko izjemno zahtevne Športne dvorane Stožice in sodelovanje pri njeni izvedbi, mag. Rok Fazarinc, za več inženirskih dosežkov v določenem časovnem obdobju s področja varovanja in urejanja voda ter vodnega okolja, mag. Hailu Kifle, za več inženirskih dosežkov v določenem obdobju za uvedbo novih tehnologij ter izvirnost in racionalnost projektiranja daljnovodov visokonapetostnega nivoja v elektroenergetskem sistemu Slovenije in dr. Mihael Brenčič, za več inženirskih dosežkov v določenem časovnem obdobju za razvoj in uvajanje novih inovativnih posegov na področju odvodnjavanja podzemnih voda pri izgradnji AC v Sloveniji. Nagrade za življenjsko delo na področju graditve objektov bodo prejeli prof.dr. Bojan Majes, akademik prof.dr. Miha Tomaževič in Mitja Novak. Nazive častni član IZS pa bodo prejeli Mitja Vidmar, univ.dipl.inž.el., Bogdan Drinovec, univ.dipl.inž.grad. in Jože Sovinc, univ.dipl.inž.str.. Nagrajenci bodo prejeli plakete IZS in skulpture, ki jih je oblikovala akademska kiparka Mojca Smerdu.

 

 

19. in 20. novembra bo IZS gostila srečanje Evropskega sveta inženirskih zbornic (ECEC), katerega ustanovna članica je. »Gre za priznanje in potrditev, da tudi izven meja delamo odlično in so naša prizadevanja za dvig inženirske stroke opažena,« je povedal mag. Črtomir Remec. V okviru srečanja izvršnega odbora in skupščine ECEC, se bodo predstavniki ECEC sestali tudi z ministrom za okolje in prostor, prof.dr. Rokom Žarnićem.

 

 

 Razlagalno gradivo (179 KB)

 

###

-------

Več informacij na spletni strani:

www.izs.si

mag. Črtomir Remec, predsednik IZS

Tel.: 01 / 547 33 40

E-mail:  izsping@izspong.si


 
 
 
 

Kontakt

Inženirska zbornica Slovenije
Jarška cesta 10b, 1000 Ljubljana

T: +386 (0)1/547-33-33
F: +386 (0)1/547-33-20
E:  izsping@izspong.si