POZOR: Nahajate se na arhivski strani spletne strani INŽENIRSKE ZBORNICE SLOVENIJE.
Za aktualne informacije obiščite www.izs.si

Topmenu  


Sporočila za medije

24.09.12

Preobrazba v trajnostni planet brez inženirjev ni mogoča

 

SPOROČILO ZA JAVNOST

 

 

Naslov: PREOBRAZBA V TRAJNOSTNI PLANET BREZ INŽENIRJEV NI MOGOČA

Podnaslov: Viktorju Marklju priznanje za mednarodni inženirski dosežek

 

 

Z objavo deklaracije se je v Ljubljani končal največji letni inženirski dogodek, ki sta ga organizirala Inženirska zbornica Slovenije (IZS) in Svetovna zveza inženirskih organizacij (WFEO). V njej so inženirji pozvali svetovne voditelje, da prepoznajo Svetovno inženirsko skupnost kot polnopravnega partnerja pri obravnavi zahtevnih trajnostnih izzivov. Na Gala večerji, kot zadnjem dogodku foruma, je slovenski inženir Viktor Markelj prejel priznanje za mednarodni inženirski dosežek.

 

Več kot 500 udeležencev iz več kot 60 držav iz petih celin je v Ljubljanski deklaraciji, ki jo je formalno potrdil tudi izvršni svet Svetovne zveze inženirskih organizacij, med drugim zapisalo, da v družbi obstoji nujna potreba po trajnostnem načrtovanju in gradnji stavb in infrastrukture, saj bo le na ta način mogoče zadostiti potrebam človeštva in zaščititi okolje, ter nadaljevalo, da so Svetovna zveza inženirskih organizacij in njeni člani pripravljeni, voljni in sposobni prispevati svoja znanja, kreativnost in predanost z namenom uresničitve sestavin deklaracije. Ob tem so pozvali svetovne voditelje, da prepoznajo Svetovno inženirsko skupnost kot polnopravnega partnerja pri obravnavi teh zahtevnih izzivov s ciljem preobrazbe sveta v trajnostni planet.

 

Na Gala večerji, kot zadnjem dogodku foruma, je slovenski gradbeni inženir Viktor Markelj prejel priznanje za mednarodni inženirski dosežek. Organizatorja je navdušil s projektom mostu čez reko Savo v Beogradu, za katerega je letos že dobil tudi priznanje Srbske inženirske zbornice. Viktor Markelj je s svojo projektno rešitvijo zmagal na mednarodnem natečaju za izdelavo idejnega projekta mostu in kasneje zanj izdelal vse zasnovalne načrte. Osrednji in ključni del mostu, ki ga postavlja na prvo mesto v svetovnem merilu, je način premostitve reke Save z obešanjem mostne razponske konstrukcije na poševne zatege, ki potekajo preko enega samega pilona višine 200 m. Z glavno razponsko konstrukcijo dolžine 376 m in s svojo izredno širino je most dosegel svetovni primat med tovrstnimi mostovi z enim samim pilonom.

 

Prilogi:

 

 Deklaracija v angleškem jeziku 

 

 Obrazložitev priznanja (112 KB)

 

 

Več informacij:

mag. Barbara Škraba Flis, generalna sekretarka IZS

01 547 33 40

 izsping@izspong.si

 

 


 
 
 
 

Kontakt

Inženirska zbornica Slovenije
Jarška cesta 10b, 1000 Ljubljana

T: +386 (0)1/547-33-33
F: +386 (0)1/547-33-20
E:  izsping@izspong.si