POZOR: Nahajate se na arhivski strani spletne strani INŽENIRSKE ZBORNICE SLOVENIJE.
Za aktualne informacije obiščite www.izs.si

Topmenu  


Sporočila za medije

21.09.16

Ob 100-letnici inženirstva na Slovenskem: Zgodovina se ponavlja, a na moderen način

 

»Sto let organiziranega združevanja in delovanja je ogromen dosežek. Delovanje Inženirske zbornice Slovenije je z vidika ministrstva za okolje in prostor zelo pomembno, še zlasti v zadnjem času, ko smo se vsi skupaj veliko ukvarjali s spremembami gradbene zakonodaje. Veliko je bilo nasprotovanj, a tudi veliko konstruktivnih predlogov in prepričana sem, da se bo tovrstno dobro sodelovanje nadaljevalo tudi v prihodnje,« je ob odprtju razstav v ljubljanski Mestni hiši in na Kongresnem trgu poudarila ministrica za okolje in prostor Irena Majcen. Razstavi je v poklon 100-letnici inženirstva na Slovenskem pripravila Inženirska zbornica Slovenije (IZS).

 

Z leve: predsednik IZS Črtomir Remec, ministrica za okolje Irena Majcen in ljubljanski župan Zoran Janković.

 

IZS nadaljuje tradicijo svojih predhodnic, Tržaške inženirske zbornice, ki je bila ustanovljena leta 1913, v času Avstro-Ogrske monarhije, in Ljubljanske inženirske zbornice, ki je delovala med obema svetovnima vojnama, je poudaril njen dolgoletni predsednik Črtomir Remec: »Lahko bi rekli, da se zgodovina ponavlja, a na moderen način. Ljubljansko inženirsko zbornico in njeno naslednico, IZS, povezuje marsikaj. Med drugim zakonska podlaga za ustanovitev, organiziranost in aktivnosti zbornice, pogoji za pridobitev naziva pooblaščeni inženir in pooblastila za poslovanje ter zbornični predpisi s pravili delovanja članov pri opravljanju inženirskih del. Poleg tega sta obe, vsaka v svojem obdobju, delovali tako v času gospodarskega razcveta kot tudi v času hude gospodarske krize – prva v tridesetih letih prejšnjega stoletja, druga v zadnjih desetih letih.«

 

Pretežni del razstave, ki jo je ob visokem jubileju pripravila IZS v Zgodovinskem atriju ljubljanske Mestne hiše, prikazuje delovanje in organiziranost Ljubljanske inženirske zbornice in njene naslednice, Inženirske zbornice Slovenije, ter njunih pooblaščenih inženirjev – strokovnjakov javnega zaupanja s področja načrtovanja in izvajanja gradenj. Zaradi lažjega razumevanja je, kjer je bilo to mogoče in potrebno, dodan zgodovinski okvir, ki pojasnjuje upravno, gospodarsko in politično okolje časa. Organiziranost in delovanje zbornic nadgrajujejo fotografije stanovanjskih, sakralnih, športnih, infrastrukturnih in gospodarskih objektov oziroma njihove gradnje v zadnjih sto letih. »Tehnološkega napredka ni mogoče spregledati. Pričujoča razstava je poklon inženirjem in celotni stroki,« je dejal župan Mestne občine Ljubljana Zoran Janković in poudaril, da se lahko tako Ljubljana kot tudi Slovenija pohvalita z inženirskimi projekti na svetovni ravni.

 

Zmagovalne fotografije natečaja IZS. 

 

Razstavo zaokrožujejo tri zmagovalne fotografije umetniškega fotografskega natečaja z naslovom Inženirji ustvarjamo življenjsko okolje, ki ga je IZS pripravila pred začetkom letošnjega poletja. »Namen natečaja je bil skozi fotografski objektiv predstaviti in izpostaviti inženirske dosežke na področju graditve objektov v zadnjem stoletju. Dobili smo res lepe in markantne fotografije, med katerimi smo izbrali deset najboljših, ki jih razstavljamo na Kongresnem trgu v Ljubljani, zmagovalne tri pa so na ogled tudi v Mestni hiši,« je povedal predsednik ocenjevalne žirije Matjaž Grilc, vodja projektne skupine za prostor pri IZS, ki je tudi podelil nagrade avtorjem najboljših fotografij.

 

Zmagala je fotografija Marka Korošca »V oblakih«, ki prikazuje inženirski objekt viadukt Črni Kal. Drugo mesto je zasedla fotografija Simona Raka »Črna luknja«, katere osrednji motiv je Termoelektrarna Trbovlje, nagrada za tretje mesto pa je šla v roke Petra Ježa, in sicer za fotografijo »Jutro v Podgradu, ki prikazuje daljnovod Beričevo–Krško. Več fotografij z natečaja je na ogled na razstavi na Kongresnem trgu, kjer si je mogoče ogledati tudi razstavo fotografij, ki prikazujejo inženirje različnih strok pri njihovem delu. Razstav v Mestni hiši je na ogled do ponedeljka, 26. septembra, na Kongresnem trgu pa do sobote, 15. oktobra.

 

Z leve: predsednik ocenjevalne komisije Matjaž Grilc, fotografi Marko Korošec, Simon Rak in Peter Jež, ministrica Irena Majcen.

 

Inženirska zbornica je v poklon visokemu jubileju pripravila tudi dva spremljevalna dogodka. V Zgodovinskem atriju Mestne hiše bodo danes ob 18. uri predstavili knjigo Ljubljanska inženirska zbornica 1919–44 avtorja dr. Boga Zupančiča, jutri, v četrtek, prav tako ob 18. uri, pa dela zmagovalca fotografskega natečaja, Marka Korošca.

 

Zvočni posnetek z izjavo generalne sekretarke IZS, mag. Barbare Škraba Flis je objavljen  tukaj (751 KB), izjava predsednika ocenjevalne žirije Matjaža Grilca pa je objavljen  tukaj (886 KB).

 

Avtor fotografij je Borut Cvetko/Mediaspeed.

 

Inženirska zbornica Slovenije (IZS), ki je bila ustanovljena pred 20. leti, združuje 7000 pooblaščenih inženirjev, ki kot projektanti, revidenti, nadzorniki in vodje del delujejo na področju graditve objektov. Združeni so v šestih matičnih sekcijah: gradbenih inženirjev, strojnih inženirjev, elektroinženirjev, inženirjev tehnologov in drugih inženirjev, inženirjev geodetov ter inženirjev rudarske in geotehnološke stroke. Osnovno poslanstvo IZS je dvigovanje gradbene kulture, ki vključuje informiranje, izobraževanje in etično delovanje članov. Sekcije in komisije IZS aktivno sodelujejo pri pripravi sistemske prostorske, gradbene, javno-naročniške in geodetske zakonodaje. IZS je podaljšana roka države, ki s pooblastilom izvaja licenciranje inženirjev v postopku graditve – ima 11 pooblastil po zakonih o graditvi objektov in geodetski dejavnosti. Je aktivna članica mednarodnih inženirskih združenj in zbornic. Zastopa tudi poklicne interese svojih članov.

 

Več informacij:

 

Petra Kavčič, Inženirska zbornica Slovenije

Telefon: 01 547 33 37; e-pošti:  petra.kavčičping@izspong.si,  izsping@izspong.si

 

Agencija Andreja Jernejčič – Lin&Nil
Telefona: 01 547 65 18, 041 812 669; e-pošta:  infoping@jernejcicpong.si


 
 
 
 

Kontakt

Inženirska zbornica Slovenije
Jarška cesta 10b, 1000 Ljubljana

T: +386 (0)1/547-33-33
F: +386 (0)1/547-33-20
E:  izsping@izspong.si