Topmenu
Sporočila za medije
Člani IZS sodelujejo pri evidentiranju in analizi napak pri graditvi
SPOROČILO ZA JAVNOST
ČLANI IZS SODELUJEJO PRI EVIDENTIRANJU IN ANALIZI NAPAK PRI GRADITVI
Do nepravilnosti in napak prihaja v vseh fazah graditve
Ljubljana, 29. marec 2010 – Inženirska zbornica Slovenije (IZS) je v okviru programa izobraževanj svojih članov, katerega cilj je konkurenčnost strokovnih znanj pooblaščenih inženirjev, članov IZS, izvedla posvet »Napake pri graditvi – analiza stanja in instrumenti za spremljanje napak pri graditvi«. Na njem je Zavod za gradbeništvo (ZAG) članom IZS - projektantom, nadzornikom, izvajalcem - predstavil delne rezultate naloge ki jo izvaja po naročilu Ministrstva za okolje in prostor. Zanimanje za predstavitev je bilo izredno veliko. Predstavitve so se udeležili tudi nekateri naročniki.
Prvi cilj naloge je vzpostavitev sistema za spremljanje nepravilnosti in napak. Projektanti, in nadzorniki so bili na posvetu pozvani, da izpolnijo razdeljene vprašalnike in s tem tvorno pripomorejo k evidentiranju napak in iskanju vzrokov zanje, kot jih vidijo sami. Analiza zbranih podatkov bo omogočala dosego končnega cilja - dopolnitve sistema gradbeno- tehničnih predpisov in prenove krovne gradbene zakonodaje. » Tega si v IZS želimo, saj je naša naloga in poslanstvo, da določamo strokovna načela na področju graditve objektov in pospešujemo razvoj inženirskih strok, in tudi tako spreminjamo gradbeno kulturo.« V povezavi s tem je IZS z izvajalcem naloge ZAG že tudi dogovorila program izobraževanj IZS s posameznih ožjih področij, obdelanih v nalogi.
Članom IZS so bili predstavljeni delni rezultati naloge, ki kažejo, da prihaja do nepravilnosti in napak v vseh fazah graditve, od projektiranja do gradnje, in to kljub reviziji in nadzoru. Evidentirane nepravilnosti in napake so zelo raznovrstne glede na vzroke in posledice. Posledice so lahko najprej pomanjkljivosti, nato nedoseganje bistvenih zahtev, sledijo že poškodbe in celo porušitve. Izvajalci naloge menijo, da je zaradi škodljivih posledic napak pri graditvi nujno pričeti s sistematično obravnavo in postopnim odpravljanjem vzrokov za nastanek napak.
V okviru naloge so bile analizirane napake v visokogradnji. V analizo so bile vključene tipične nepravilnosti in napake, ki so bile predmet strokovnega dela na ZAG v zadnjih letih. Vključene so bile napake s področij gradbenih konstrukcij, gradbenih materialov, gradbene fizike in geotehnike.
S področja gradbenih konstrukcij so bile med drugim izpostavljene pogoste nepravilnosti pri zasnovi konstrukcij in analizi deformacij. Zaradi te napake se konstrukcije prekomerno deformirajo in poškodujejo, sčasoma pa prihaja do degradacije materialov in izgube nosilnosti. Pri zidanih konstrukcijah je škodljiva opustitev ali nepravilna izvedba armirano-betonskih zidnih vezi. Posledice te napake se pokažejo ob hujšem neurju ali ob potresu. Problematična je lahko že menjava kritine, v kolikor ni preverjena ustreznost vseh stikov. Pri velikopanelnih kritinah so kritične pritrditve letev na špirovce, saj so letve redke, na špirovce pa so pritrjene kar z gladkimi žičniki. Ti nimajo zadostne izvlečne nosilnosti, da bi prevzeli sile srka, ki nastanejo ob neurjih.
S področja gradbenih materialov so bile predstavljene tipične napake, do katerih pride zaradi (ne)kakovosti gradbenih materialov, napačne izbire, napak pri vgradnji in/ali vzdrževanju. Poseben poudarek je bil dan tudi na varnost/drsnost talnih površin, kjer še ni vseh potrebnih podzakonskih aktov, ki bi omogočali nedvoumno klasifikacijo in s tem pravilno izbiro talnih oblog za različne namene.
S področja gradbene fizike so najbolj izpostavljene premalo dimenzionirane toplotne izolacije, ki je pogosto posledica pomanjkljive, neustrezne ali nejasne zakonodaje, pogosto pa projektanti in izvajalci ne izpolnjujejo pogodbenih obveznosti. Pri strehah nepravilnih oblik prihaja do zamakanj na kritičnih mestih, ki jim je bilo pri projektiranju posvečeno premalo pozornosti. Pogoste so težave pri ravnih strehah in terasah zaradi pomanjkljivega vzdrževanja.
Na področju geotehnike so pogoji za napake specifični, predvsem zaradi dane heterogenosti temeljnih tal in spremenljive višine talne vode. Stabilnost objektov je lahko ogrožena zaradi slabe zgoščenosti temeljnih tal in zasipov ob objektih. Izredno škodljive so posledice napak na hidroizolacijah. Neustrezno pripravljena, neravna ali mokra podlaga ne more zagotoviti sprijemnosti hidroizolacije, kar onemogoča osnovno funkcijo tega sloja. Ponekod pa napake nastanejo na stikih hidroizolacijskih slojev, ker so varjeni trakovi premalo segreti.
Rezultati dosedanjih analiz že dajejo prve kazalce pogostosti izbranih parametrov pri pojavu napak. Še zanesljivejšo sliko pa bo mogoče pridobiti na osnovi analize večjega števila podatkov o napakah, ki bodo pridobljeni tudi na osnovi izpolnjenih vprašalnikov. Vprašalniki, ki so bili izdelani kot osnutek sistema za spremljanje, zbiranje in vrednotenje napak, so bili predstavljeni projektantom, nadzornikom in izvajalcem.
Aktivni odziv z izpolnitvijo vprašalnikov s strani članov IZS bo skupaj z že zastavljenim programom izobraževanj IZS s posameznih ožjih področij, obdelanih v nalogi, omogočal uspeh zastavljene naloge.
###
-------
Več informacij na spletni strani:
mag. Črtomir Remec, predsednik IZS
Tel.: 01 / 547 33 40
E-mail: izs@izs.si