POZOR: Nahajate se na arhivski strani spletne strani INŽENIRSKE ZBORNICE SLOVENIJE.
Za aktualne informacije obiščite www.izs.si

Topmenu  


Sporočila za medije

07.03.08

Vladni predlog zakona inženirsko stroko vrača v preteklost

Ljubljana, 7. marec – V Inženirski zbornici Slovenije (IZS) opozarjajo, da predlog Zakona o arhitekturni in inženirski dejavnosti, ki ga je vlada 27.2.2008 posredovala v Državni zbor RS, predstavlja dolgoročni upad strokovnosti in kakovosti na področju graditve ter celotne inženirske stroke, ki se je po tranziciji šele v zadnjih nekaj letih uspela spet postaviti na noge. »S to predlagano zakonsko rešitvijo se rušijo vsi naši dosedanji rezultati za izboljšanje kakovosti gradnje,« opozarja predsednik IZS mag. Črtomir Remec. IZS in Zbornica za arhitekturo in prostor Slovenije (ZAPS) sta zato na poslanske skupine naslovila prošnjo za vložitev pobude za splošno razpravo o predlogu zakona. Iz zbornic sporočajo, da so dobili podporo med poslanci, ki so že vložili pobudo za splošno razpravo.

Kot je znano, je vlada na seji 21.2.2008 sprejela predlog Zakona o arhitekturni in inženirski dejavnosti, ki je v popolnem nasprotju z vsemi dosedanjimi usklajevanji pri katerih sta sodelovali IZS in ZAPS. Zbornici opozarjata, da sprejeti predlog zakona prinaša bistveno spremembo na področju izvajanja javnih pooblastil. Govori o ukinitvi obveznega članstva in posledično o prenosu javnih pooblastil na ministrstvo. »Žal ta različica predloga zakona ni bila usklajena s poklicnima zbornicama, prav tako ni bila objavljena niti kot gradivo za vlado. Očitno je, da gre v konkretnem primeru za izključitev stroke iz procesa priprave predloga zakona,« pojasnjuje predsednik IZS Remec.

V zbornici pojasnjujejo, da jim razlog za tako drastično spremembo predloga zakona ni znan. Obrazložitev ministrstva za okolje in prostor, da bo predlagana rešitev prinesla pomembno okrepitev vloge zbornice na področju prostorskega načrtovanja in graditve objektov, je po prepričanju zbornice neutemeljena. »Ravno nasprotno. Tak zakon bo na področje graditve objektov vnesel pravo zmedo. Ocenjujemo, da ukinitev obveznega članstva in prenos javnih pooblastil na ministrstvo ne bosta sprostila pogojev na trgu storitev, pa tudi ne prispevala k preglednosti podeljevanja različnih licenc in pooblastil. Postavlja se vprašanje, ali prenos javnih pooblastil na ministrstvo ne pomeni državne administrativne regulacije,« se sprašujejo v IZS. Ob tem dodajajo, da se ministrstvo pri razlagi izhodišč za sprejem predloga zakona tudi sklicuje na upoštevanje evropske zakonodaje, kar pa je nenavadno, saj se tako predlog zakona z dne 18.2.2008, pri katerem sta sodelovali obe zbornici, kot tudi vladni predlog z dne 21.2.2008, sklicujeta na Direktivo Evropskega parlamenta in Evropskega Sveta o storitvah na notranjem trgu z dne 12.12.2006.

Vladni predlog zakona po prepričanju IZS ne določa enotno pravil dobre prakse, kodeksa poklicne etike in posledično določitev kršitev in sankcij za kršitve za področje Republike Slovenije v celoti. Po predlogu zakona pravila dobre prakse veljajo le za člane poklicne zbornice in ne za vse posameznike, ki imajo naziv pooblaščeni inženir, arhitekt, krajinski arhitekt,… V zbornici tudi ugotavljajo, da čeprav predlog zakona v 1. členu določa kot namen zakona pogoje in pravila za opravljanje dejavnosti in storitev na področju prostorskega načrtovanja, arhitekturnega, krajinsko-arhitekturnega in inženirskega projektiranja ter drugih storitev pri graditvi v javnem interesu, javni interes v samem zakonu ni opredeljen.

V sprejetem predlogu zakona so na novo določeni tudi cilji zbornice, in sicer je kot cilj navedeno spodbujanje razvoja stroke na področju graditve objektov in uresničevanja drugih skupnih interesov, ki so opredeljeni v statutu posameznih zbornic. S tem je opuščen bistveni element dosedanjega javnega pooblastila, to je določanje strokovnih načel na področju graditve objektov. Glede na to, da zadnji predlog zakona tega ni prenesel na izvajalca javnih pooblastil, bo s sprejemom takšnega zakona ukinjen mehanizem, ki bi omogočal nadaljevanje razvoja stroke, kot je to določeno sedaj.

V IZS ugotavljajo tudi, da so dodatne spremembe v predlogu zakona, ki ga je potrdila vlada, direktno prepisane iz posameznih členov Zakona o gospodarskih zbornicah. Zaradi navedenega je celotni predlog zakona neskladen s samim seboj. Predlagatelj dodatnih sprememb je neupravičeno in napačno izenačil status in položaj interesne zbornice s statusom in položajem poklicne zbornice, in pri tem zanemaril dejstvo, da so dejavnost in storitve na področju graditve objektov v javnem interesu, česar ne moremo trditi za združevanje gospodarskih subjektov v gospodarski zbornici, opozarjajo v IZS.

Upravna odbora obeh zbornic sta predlog zakona že označila za nesprejemljiv, obe zbornici pa sta tudi že sklicali skupščino oz. zbor članov.  ZAPS je zbor arhitektov sklicala za 10. marec, skupščina IZS pa se bo sestala 18. marca.

 

Več informacij na spletni strani:

 http://www.izs.si

mag. Črtomir Remec, predsednik IZS

Tel.: 01 / 547 33 40

E-mail:  izsping@izspong.si

 


 
 
 
 

Kontakt

Inženirska zbornica Slovenije
Jarška cesta 10b, 1000 Ljubljana

T: +386 (0)1/547-33-33
F: +386 (0)1/547-33-20
E:  izsping@izspong.si