POZOR: Nahajate se na arhivski strani spletne strani INŽENIRSKE ZBORNICE SLOVENIJE.
Za aktualne informacije obiščite www.izs.si

Topmenu  


Sporočila za medije

15.10.09

9. Dan inženirjev - Z ustreznimi ukrepi bi bilo mogoče v stavbah prihraniti tudi do 22 odstotkov energije

SPOROČILO ZA JAVNOST

 

Nadnaslov: 9. Dan inženirjev v Mariboru

 

Naslov: Z ustreznimi ukrepi bi bilo mogoče v stavbah prihraniti tudi do 22 odstotkov energije

 

Podnaslov: Inženirji bodo s skupnimi močmi poizkusili spremeniti vsakdanjo gradbeno prakso

 

Maribor, 14. oktoberInženirska zbornica Slovenije (IZS) je v Mariboru pripravila že 9. Dan inženirjev, ki so ga letos posvetili energetsko učinkoviti gradnji. »V IZS si nenehno prizadevamo za dvigovanje gradbene kulture, zato nadaljujemo z obravnavanjem aktualne problematike vezane na bistvene zahteve za kakovostno graditev. V Sloveniji se je do nedavnega zelo malo govorilo o energetsko učinkoviti gradnji, čeprav je večina obstoječih stavb energetsko potratnih, varčevanje z energijo in ohranjanje toplote pa je za vsako stavbo in gospodinjstvo izredno pomembno. Če želimo bistveno zmanjšati porabo energije in povečati delež uporabe obnovljivih virov energije, so stavbe z več kot 40% deležem skupne porabe energije velik izziv in priložnost. Zato smo prav energetsko učinkovito gradnjo v okviru letošnjega dne inženirjev postavili v ospredje,« je dejal predsednik IZS mag. Črtomir Remec. V okviru 9. Dneva inženirjev bo IZS že osmič podelila tudi nagrade IZS za inženirske dosežke. Dneva inženirjev se bo udeležilo več kot 290 slušateljev.

 

Po podatkih Evropske komisije r aba energije v stavbah predstavlja okoli 40 odstotkov porabe celotne končne energije v Evropski uniji (EU). Večino te energije se porablja za zagotavljanje ustreznih bivalnih in delovnih pogojev ter pripravo tople vode v objektih. Nekatere ocene kažejo, da bi bilo mogoče v stavbah z ustreznimi ukrepi prihraniti tudi do 22 odstotkov energije. Med te ukrepe spadajo energetsko učinkovitejši sistemi za prezračevanje, hlajenje, ogrevanje, pripravo tople vode in razsvetljavo prostorov ter izkoriščanje obnovljivih virov energije v stavbah.

 

Na letošnjem 9. Dnevu inženirjev z naslovom Energetsko učinkovita gradnja je vsaka stroka vključena v IZS dobila priložnost, da s tipičnim primerom pokaže svoj prispevek k energetsko varčni gradnji in razširi razpravo o pomenu in koristih energetsko učinkovite gradnje. »Gradbeništvo je dolgo veljalo za dejavnost, ki zelo pozno uvaja nove materiale in tehnologije, predvsem zaradi želje investitorjev po čim večjem zaslužku. Zato je nujno, da si vsi, ki sodelujemo v gradbenem procesu prizadevamo za spreminjanje gradbene kulture za hitrejšo, cenejšo in varčnejšo gradnjo. Ta bo pripomogla k večji gospodarski rasti ter zagotavljala zdravo in energetsko učinkovito bivalno okolje,« meni Remec. »Gradbena zakonodaja je daleč od tistega, kar bi si stroka in uporabniki želeli, vendar glede na večjo gospodarsko in socialno krizo ni pričakovati hitrega in učinkovitega ukrepanja politike. Zato je edina možnost, da se ozaveščeni investitorji in projektanti sami lotijo uvajanja dobrih gradbenih praks«, je še dodal predsednik IZS. Vsaka država ima sicer svojo specifiko, zato bi bilo dobesedno prenašanje le-te neučinkovito. S tem namenom je bil pred kratkim na pobudo IZS in Gospodarske zbornice Slovenije ustanovljen Strateški svet za politiko graditve in urejanje prostora.

 

Pomena učinkovite gradnje in rabe energije se zavedajo tudi v Mestni občini Maribor (MOM). »Že leta 2006 je s strani MOM bila ustanovljena Energetska agencija za Podravje, katere poslanstvo je aktivno delovanje na področju učinkovite rabe energije in rabe obnovljivih virov energije, kar predstavlja potencial tudi za razvoj našega mesta,« je dejal župan MOM, Franc Kangler. Agencija tudi sistematično uvaja oblikovanje osnovne baze podatkov o oskrbi in rabi vseh vrst energije, poudarja ozaveščenost in informiranje porabnikov ter pripravlja ukrepe za uvedbo novih energetskih rešitev. »Med konkretnimi cilji predvideva ukrepe celovite prenove, kot so obnova skupnih kotlovnic ter pospeševanje priključitve objektov na daljinsko ogrevanje. Na podlagi preliminarnih energetskih pregledov je po posebni metodologiji že pripravljen sklop ukrepov za učinkovito rabo energije v posameznih javnih zgradbah, za enkrat v šolah in vrtcih,« je še dodal župan MOM.

 

IZS je v okviru Dneva inženirjev že osmič zapored podelila tudi nagrade IZS za izjemne inženirske dosežke oziroma več izjemnih dosežkov v nekem časovnem obdobju. Nagrade so prejeli Angelo Žigon, univ.dipl.inž.grad., za enkraten inženirski dosežek, za projektiranje celotnega kompleksa Predora Šentvid, Robert Turkalj, univ. dipl. inž. kem. tehnol., za enkraten inženirski dosežek, za načrtovanje in vodenje projekta izgradnje objekta Razvojni center biofarmacevtike, Milivoj Kodrič, univ.dipl.inž.kem.tehnol., za več inženirskih dosežkov v določenem časovnem obdobju, za delovanje na področju procesne industrije, energetike, infrastrukturnih in javnih objektov v obdobju 1999 - 2009, Iztok Slatinšek, univ. dipl. inž. geod., za več inženirskih dosežkov v določenem časovnem obdobju, za razvoj in uvajanje novih tehnologij pri izvajanju hidrografskih meritev na rekah in inženirskih objektih in Jurij Božič, univ. dipl. inž. el., za več inženirskih dosežkov v določenem časovnem obdobju, za razvoj in uvajanje sodobne inženirske prakse elektro instalacij v eksplozijsko ogrožena okolja. Nagrajenci so prejeli plakete IZS in skulpture, ki jih je oblikovala akademska kiparka Mojca Smerdu.

 

9. Dan inženirjev so na IZS izkoristili tudi za predstavitev Priročnika o projektiranju gradbenih konstrukcij po Evrokod standardih. » Priročnik podaja pregled ključnih pravil projektiranja po prvih osmih Evrokodih, podkrepljenih z ustreznimi komentarji. Vsakemu komentarju so podani tudi računski primeri, ki nazorno ilustrirajo praktično uporabo teh pravil,« je ob predstavitvi povedal predsednik IZS. IZS je postala prva inženirska zbornica v EU, ki je izdala omenjene standarde.

###

Več informacij na spletni strani:

 http://www.izs.si

mag. Črtomir Remec, predsednik Inženirske zbornice Slovenije

Tel.: 01 / 547 33 40

E-mail:  izsping@izspong.si


 
 
 
 

Kontakt

Inženirska zbornica Slovenije
Jarška cesta 10b, 1000 Ljubljana

T: +386 (0)1/547-33-33
F: +386 (0)1/547-33-20
E:  izsping@izspong.si