Priročniki Publikacije
Cenejši dostop do standardov
CENEJŠI DOSTOP DO STANDARDOV
Pomisli najprej na male
Velika večina ponudnikov inženirskih storitev deluje v obliki malih, srednjih in celo mikro podjetij. Majhna inženirska podjetja prevladujejo na trgu EU. 96% inženirskih podjetij v EU ima manj kot 20 zaposlenih.
Zato Inženirska zbornica Slovenije podpira Akt o malih in srednjih podjetjih in se zavzema za čim prejšnjo implementacijo Akta na nacionalni ravni, saj bi realizacija ukrepov, zaobjetih v aktu, pomenila izpolnitev kritičnih interesov inženirskih podjetij in pooblaščenih inženirjev.
Ker bo akcijski načrt implementacije Akta o malih in srednjih podjetjih v državah članicah EU obravnavan na sestanku Sveta za konkurenčnost dne 25. septembra 2009, smo naša stališča do implementacije tega akta konec avgusta v pismu predstavili vsem sedmim slovenskim evropskim poslancem, predsednikoma Državnega zbora RS in Državnega sveta RS, štirim ministrom (dr. Križaniču, dr. Lahovniku, ga. Pavlinič Krebs, g. Erjavec), vodjem poslanskih skupin v Državnem zboru RS in predsedniku Slovenskega inštituta za standardizacijo (SIST) ter jih zaprosili za podporo našim prizadevanjem, saj je izvedba ukrepov zelo pomembna za več kot 6000 naših članov, pooblaščenih inženirjev.
V času do oddaje glasila v tisk smo prejeli odgovore evropskega poslanca g. Peterleta, vodje kabineta predsednika Državnega zbora RS (DZ RS), vodje Poslanske skupine socialnih demokratov v DZ RS in direktorice SISTa.
V odgovoru se je evropski poslanec g. Peterle zahvalil za stališča IZS in zapisal: »Kot člana SME-kroga me še posebej veseli vaša podpora »aktu«. Po svojih močeh se bom potrudil, da bo prišlo do čim prejšnje implementacije v duhu vaših prizadevanj.«
Predsednik DZ RS je stališče IZS posredoval kolegiju predsednika DZ RS, vodjem poslanskih skupin, poslancema narodnosti, nepovezanemu poslancu in Odboru za gospodarstvo.
Vodja poslanske skupine socialnih demokratov v DZ RS, g. Kontič, pa je sporočil, »da se bo Poslanska skupina socialnih demokratov po vseh svojih močeh še naprej trudila za čim hitrejšo implementacijo vseh načel ter v sodelovanju z Vlado RS in nevladnimi organizacijami skušala ustvariti tako poslovno okolje, ki bo do malih in srednjih podjetij prijazno in spodbudno. Seveda pa bomo v svojem delovanju upoštevali tudi predloge in napotke, ki ste jih posredovali iz Inženirske zbornice Slovenije.«
SIST je v odgovoru podprl naša prizadevanja in naredil bistveni korak v pomoč pooblaščenim inženirjem, zaposlenim v mikro in malih podjetjih, za kar se mu zahvaljujemo. Direktorica SIST, mag. Strle Vidali, je v odgovoru zapisala: »Naše stališče je, da je potrebno spremeniti financiranje slovenske nacionalne standardizacije, v korist mikro, malih in srednjih podjetij. Dokler pa tega ne bo, predlagamo, da bi vašim članom iz sfere mikro in malih podjetij, čim prej omogočili dostop do cenejših vsebin standardov. Popust 40% do 50% bi veljal ob potrdilu vaše zbornice o članstvu posameznika v tekočem koledarskem letu in bi bil omejen le na en izvod standarda. S tem popustom pa član IZS, ki je hkrati zaposlen v mikro ali malem podjetju, ne bi mogel naročiti celotnih zbirk standardov CEN, CENELEC, saj se verjetno nobena organizacija ne ukvarja hkrati z vsemi področji. Dobavo članu IZS bomo zagotavljali v zaščiteni elektronski obliki z imenom in naslovom prejemnika na prvi strani. Za papirne dokumente popust ni možen.«. Na podlagi navedenega bomo takoj stopili v stik s SIST za čim prejšnjo realizacijo njihove ponudbe.