POZOR: Nahajate se na arhivski strani spletne strani INŽENIRSKE ZBORNICE SLOVENIJE.
Za aktualne informacije obiščite www.izs.si

Priročniki Publikacije  


Pogoji za delovanje slovenskih pooblaščenih inženirjev na Hrvaškem, v Srbiji, Makedoniji in Črni gori

POGOJI ZA DELOVANJE SLOVENSKIH POOBLAŠČENIH INŽENIRJEV NA HRVAŠKEM, V SRBIJI, MAKEDONIJI IN ČRNI GORI

 

Vodja javnih pooblastil

Renata Gomboc, inž.mat.

 

 


Z Republiko Hrvaško, Srbijo, Makedonijo in Črno Goro niso sklenjeni bilateralni sporazumi, ki bi reševali vprašanje pogojev za opravljanje storitev s področja graditve objektov

V zadnjem obdobju smo na zbornico prejeli nekaj vprašanj vezanih na pogoje, pod katerimi lahko slovenski pooblaščeni inženirji opravljajo delo na Hrvaškem, v Srbiji, Makedoniji in Črni Gori.

 

Pogoj za delovanje pooblaščenega inženirja v tuji državi je obstoj vzajemnosti med državama. To pomeni, da je potrebno najprej preveriti ali je morebiti sklenjen bilateralni sporazum med državama, ki rešuje vprašanje pogojev za opravljanje storitev s področja graditve objektov in urejanja prostora. V primeru, da takšen bilateralni sporazum ni sklenjen, je potrebno v pravnem redu tuje države preveriti, kakšni so pogoji za tujce, ki želijo nastopati pri storitvah s področja gradnje. Enake oz. podobne pogoje in pravice kot jih ima slovenski državljan v neki tuji državi, mora imeti tudi tuj državljan v Republiki Sloveniji.

 

Z Republiko Hrvaško, Srbijo, Makedonijo in Črno Goro niso sklenjeni bilateralni sporazumi, ki bi reševali vprašanje pogojev za opravljanje storitev s področja graditve objektov. Zato smo za navedene države preverili pravne rede tujih držav in ugotovili sledeče:

 

Republika Hrvaška

V Republiki Hrvaški področje graditve ureja Zakon o arhitekturni in inženirski dejavnosti na področju prostorskega načrtovanja in graditve, ki je bil sprejet 18.12.2008. Zakon v členih od 65. do 81. določa pogoje, pod katerimi lahko tuje fizične osebe v Republiki Hrvaški nastopajo kot odgovorni projektanti in odgovorni nadzorniki. Hkrati pa Zakon v 163. členu določa, da ti členi stopijo v veljavo šele s pristopom Republike Hrvaške v Evropsko unijo. Določila zakona so 2.4.2009 prenesli tudi v Statut zbornice.

 

V skladu z določili novega zakona in statuta si slovenski državljani trenutno ne morejo pridobiti pooblastila za odgovorno projektiranje oziroma opravljanje strokovnega nadzora pri graditvi.

 

Republika Srbija

V Republiki Srbiji ureja pogoje za opravljanje dejavnosti, ki so v zvezi z graditvijo objektov, Zakon o načrtovanju in izgradnji (Uradni glasnik Republike Srbije, št. 47/03). Na podlagi navedenega zakona ter Statuta Inženirske zbornice Srbije je Upravni odbor Inženirske zbornice Srbije leta 2003 sprejel Sklep o pogojih in postopku za ugotavljanje usklajenosti licenc, ki jih izdajajo druge države, s pravili Inženirske zbornice Srbije. Inženirska zbornica Srbije priznava usklajenost licenc, ki so jih izdale druge inženirske zbornice univerzitetnim diplomiranim prostorskim načrtovalcem, univerzitetnim diplomiranim inženirjem arhitekture, gradbeništva, strojništva, elektrotehnike in drugih tehničnih strok, in jim izdaja licence za odgovorne planerje, odgovorne urbaniste, odgovorne projektante in odgovorne vodje del.

 

V skladu s sklepom o pogojih in postopku za ugotavljanje usklajenosti licenc, ki jih izdajajo druge države, s pravili Inženirske zbornice Srbije, mora posameznik, ki želi opravljati delo odgovornega projektanta oz. odgovornega vodje del v Republiki Srbiji, opraviti del strokovnega izpita pred pristojno komisijo v Republiki Srbiji. Strokovni izpit se nanaša predvsem na poznavanje ustreznih tehničnih predpisov Republike Srbije na področju graditve objektov.

 

Prošnji za uskladitev licence pooblaščenega inženirja mora slovenski državljan predložiti naslednja dokazila:

• diplomo o izobrazbi,

• potrdilo o opravljenih izpitih na fakulteti,

• potrdilo o vpisu v imenik pooblaščenih inženirjev, ki ga izdaja Inženirske zbornice Slovenije,

• statut Inženirske zbornice Slovenije oziroma člene Zakona o graditvi objektov na podlagi katerih si je posameznik pridobil pooblastilo,

• dokazilo o strokovnem izpitu,

• podrobnejši seznam referenc in

• dokazilo o vplačilu nadomestila za ugotavljanje usklajenosti licenc.

 

Sklep o pogojih in postopku za ugotavljanje usklajenosti licenc, ki jih izdajajo druge države s pravili Inženirske zbornice Srbije, je objavljena na  spletni strani, kjer si lahko ogledate podrobnejša navodila za vpis.

 

Državljan Republike Slovenije, ki je vpisan v imenik pooblaščenih inženirjev IZS, in ima ustrezno izobrazbo, kot je določeno v Zakonu o načrtovanju in izgradnji, si lahko pridobi licenco Inženirske zbornice Srbije, če predhodno opravi del strokovnega izpita po programu Zveze inženirjev in tehnikov Srbije.

 

Republika Makedonija

V Republiki Makedoniji ureja področje gradnje objektov Zakon o izgradnji investicijskih objektov (Službeni vestnik RM št. 51/05), ki predvideva, da lahko tuj arhitekt ali inženir s pooblastilom druge države opravlja delo odgovornega projektanta in odgovornega vodje del pod pogojem recipročnosti in pod pogojem, da ima pooblastilo potrjeno s strani Makedonske inženirske zbornice Makedonska inženirska zbornica potrdi pooblastilo, v kolikor posameznik pozna zakonske in druge predpise Republike Makedonije s področja gradenj. V zakonu ni eksplicitno napisano katera dokazila mora tuja fizična oseba predložiti ob vpisu v imenik, predvidevamo pa, da gre za ista dokazila, kot za njihove državljane.

 

Državljan Republike Slovenije, ki je vpisan v imenik pooblaščenih inženirjev IZS, si bo ob predhodno opravljenem strokovnem izpitu iz makedonske zakonodaje in predpisov s področja graditve objektov, ter potrditvi slovenske licence s strani Makedonske inženirske zbornice, v Republiki Makedoniji lahko pridobil pooblastilo kot odgovorni projektant in/ali odgovorni vodja del.

 

Republika Črna gora

V Črni Gori področje graditve ureja Zakon o urejanju prostora in gradnji objektov (Službeni list SG, št. 51/08). V skladu z navedenim zakonom lahko tuja fizična oseba nastopa kot odgovorni projektant ali odgovorni vodja del, če ima univerzitetno izobrazbo ustrezne tehnične smeri s tremi leti delovnih izkušenj, opravljenim strokovnim izpitom in je član Črnogorske inženirske zbornice. Odgovorni projektant za družinske hiše je lahko tudi oseba z visokošolsko izobrazbo. Vlogi za vpis v članstvo Inženirske zbornice Črne Gore mora posameznik predložiti: overjeno fotokopijo diplome, dve fotografiji, podrobnejši seznam referenc in fotokopijo osebne izkaznice. Več o pogojih si lahko pogledate na  spletni strani. Samo licenco za opravljanje inženirskih storitev pa izdaja Ministrstvo za urejanje prostora na podlagi Pravilnika o načinu priznavanja licenc tujim osebam (Službeni list SG, broj 68/08).

 

V skladu z navedenim pravilnikom mora posameznik, ki želi, da se mu prizna licenca, pridobljena v matični državi, tudi v Republiki Črni gori, predložiti še naslednja dokazila:

• overjeno fotokopijo potnega lista,

• overjeno fotokopijo licence in

• overjeno fotokopijo diplome o pridobljeni tehnični izobrazbi.

 

Državljan Republike Slovenije, ki je vpisan v imenik pooblaščenih inženirjev IZS in ima ustrezno izobrazbo, kot je določeno v Zakonu o urejanju prostora in gradnji objektov, si lahko pridobi licenco pooblaščenega inženirja v Republiki Črni gori, če se vpiše v Črnogorsko inženirsko zbornico in vloži zahtevo za priznanje licence na Ministrstvu za urejanje prostora.