POZOR: Nahajate se na arhivski strani spletne strani INŽENIRSKE ZBORNICE SLOVENIJE.
Za aktualne informacije obiščite www.izs.si

Priročniki Publikacije  


Pripravili smo dvoje novih meril za vrednotenje inženirskih storitev

PRIPRAVILI SMO DVOJE NOVIH MERIL ZA VREDNOTENJE INŽENIRSKIH STORITEV

Vrednotenje inženirskih storitev

 


Vrednost norma ure si mora izračunati oz. določiti vsak ponudnik sam!

Nova merila temeljijo na norma urah

 

Vrednotenje projektantskih storitev (pri načrtovanju stavb in inženirskih objektov) je mogoče na dva načina. Prvega predstavlja ocena vrednosti projektantskih storitev izražena kot delež (odstotek) predvidenih stroškov investicije, drugega pa ocena količine potrebnih norma ur, pomnožena z vrednostjo projektantske ure.

 

Vsi doslej pripravljeni ceniki so temeljili na prvem načinu. S strani (javnih) naročnikov in resornega ministrstva tudi zato niso bili nikoli podprti. Glede na to, da prav vsak udeleženec v procesu graditve, glede na naravo storitve, ki je predmet ponudbe oz. pogodbenega razmerja, lahko razumno sprejme, da je za določeno storitev potrebno določeno število časa (ur), da je le ta kakovostno opravljena, smo se odločili in nova merila pripravili na ta način.

 

Določili smo potrebno število norma ur za izdelavo načrtov posameznih strok, elaboratov, ki so sestavni del posamezne vrste projektne dokumentacije, in izvedbo drugih projektantskih storitev, ki jih po veljavnih predpisih izvajajo odgovorni projektanti, oziroma so povezane z izdelavo projektne dokumentacije.

 

Tako določeno število ur predstavlja predviden čas, potreben za izdelavo kakovostne projektne dokumentacije v skladu z veljavnimi predpisi in Navodilom IZS in ZAPS o podrobnejši vsebini projektne dokumentacije (gl. prispevek o tem na straneh 9 in 10). 

 

Vrednost norma ure si mora izračunati oz. določiti vsak ponudnik sam!

 

V vrednosti norma ure so zajeti stroški, ki nastanejo pri projektantskih storitvah: honorarji in plače vseh udeležencev, licence za programsko opremo, amortizacija strojne opreme, najemnina ali amortizacija prostorov, potni stroški, zavarovanja, materialni stroški kopiranja in tiskanja dokumentacije v razumnem številu izvodov, in drugi posredni stroški za administracijo, računovodstvo, knjigovodstvo in podobno. V vrednosti norma ure pa niso zajeti stroški pravnega svetovanja, dodatnega zavarovanja odgovornosti, vezane na projekt, ter stroški bančnih garancij. 

 

Tako določena vrednost projektantske storitve predstavlja povprečno porabo časa vseh, ki izdelujejo projektno dokumentacijo in so neposredno udeleženi v procesu izdelave posameznega načrta oziroma elaborata faz IDZ, IDP, PGD in PZI.

 

V to vrednost projektantske storitve pa ne sodijo ure, porabljene zaradi spreminjanja ali dopolnjevanja projektov na investitorjeve zahteve, ki odstopajo od potrjene projektne naloge, in sestanki, ki so posledica teh sprememb. Prav tako v tej vrednosti niso zajeti stroški izdelave elaboratov, študij, analiz in preiskav, geoloških, geomehanskih, geofizikalnih, hidroloških in drugih raziskav, geodetskih storitev in drugih storitev, ki niso obravnavane v teh merilih.

 

 

Indikativna merila za vrednotenje inženirskih storitev za vse vrste objektov

 

Indikativna merila za vrednotenje inženirskih storitev (IMVIS) je pripravila projektna skupina IZS za tarifna pravila. Zgledujejo se po v letu 2009 prenovljenih nemških tarifnih pogojih za arhitekte in inženirje (HOAI) in so logično nadaljevanje Tarifnih pogojev za projektantske storitve (TPPS) s to razliko, da ne določajo več tarif ampak potrebno število norma ur za izdelavo posamezne projektne dokumentacije oziroma izvedbo posamezne projektantske storitve. Število norma ur se odčita iz tabel.

 

 

Poenostavljena merila za vrednotenje projektantskih storitev za stavbe

 

Pripravila jih je posebna delovna skupina v sodelovanju z Zbornico za arhitekturo in prostor. Izhodišče za izdelavo poenostavljenih meril so predstavljala Indikativna merila za vrednotenje inženirskih storitev (IMVIS). Z namenom, da bodo merila enostavno razumljiva tudi, včasih neveščim, naročnikom, in prijaznejša do uporabnikov, so bila Indikativna merila (IMVIS) poenostavljena. Poenostavljena merila so izdelana le za stavbe. Tudi ta merila ne določajo tarif ampak potrebno število norma ur za izdelavo posamezne projektne dokumentacije oziroma izvedbo posamezne projektantske storitve. Določene norma ure so bile preverjene na podatkih za enajst različnih vrst objektov treh stopenj zahtevnosti. Število norma ur se lahko odčita iz grafov oziroma tabel ali pa se jih izračuna po enačbah.

 

Priloga meril je obrazec za izračun norma ure, ki je informativne narave.

 

V merilih je med drugim zapisano:

  • V kolikor se naročnik dogovori samo za posamezno fazo načrtovanja, se število potrebnih norma ur poveča za 20 do 30 %. V primeru, ko načrti ene ali več predhodnih faz niso (bili) izdelani, se številu potrebnih norma ur za naročeno fazo prišteje število potrebnih norma ur za izdelavo predhodnih (manjkajočih) faz projektne dokumentacije.
  • Ponudnik je dolžan ponudbo oblikovati tako, da sta iz nje razvidna potrebno število norma ur za izdelavo oz. izvedbo posamezne projektantske storitve in vrednost norma ure. Ponudbo, ki za izdelavo projektne dokumentacije predvideva vrednost norma ure (NU), ki od priporočene vrednosti norma ure (NU) odstopa navzdol za več kot 50 %, je potrebno obravnavati kot neobičajno nizko ponudbo.