POZOR: Nahajate se na arhivski strani spletne strani INŽENIRSKE ZBORNICE SLOVENIJE.
Za aktualne informacije obiščite www.izs.si

Priročniki Publikacije  


Izvajanje ZGeoD-1 — pojasnila in podzakonski predpisi

IZVAJANJE ZGeoD-1 — POJASNILA IN PODZAKONSKI PREDPISI

Zakon o geodetski dejavnosti

 

Matjaž GRILC, univ.dipl.inž.geod.

Član UO MSGeo

 


Pojasnila o izvajanju ZGeoD-1

 

Mineva četrti mesec od začetka veljave novega Zakona o geodetski dejavnosti (ZGeoD-1) in pri izvajanju zakona se uporabnikom še vedno pojavljajo določena vprašanja oz. nejasnosti. Geodetska uprava RS je skupaj z Inženirsko zbornico Slovenije – Matično sekcijo geodetov in Gospodarskim interesnim združenjem geodetskih izvajalcev, najpogostejša vprašanja zbrala in izdala Pojasnila o izvajanju zakona in odgovorila na najpogostejša vprašanja. Pojasnila so že druga po vrsti (prva so bila izdana v mesecu novembru), vsi dokumenti in odgovori na vprašanja pa so objavljeni na spletni strani Matične sekcije geodetov, na spletnem naslovu http://www.izs.si/izpostavljena-novica/n/aktualno-2/?tx_ttnews[backPid]=17&cHash=cb7468e175cb2a3403145843d93f4ca6.

 

V “Pojasnilih št. 2” so zbrana in pojasnjena predvsem vprašanja o pravici do izvajanja geodetskih storitev in potrjevanju elaboratov. Na tem mestu bi izpostavil naslednje dileme, ki jih pojasnilo podrobno obravnava in o njih daje jasne odgovore:

  • Dileme glede seznama geodetskih podjetij, ki ga vodi IZS – kdaj je podjetje vpisano, pogoji za vpis, obveznost vpisa, dokazila …?
  • Dileme glede javne objave imen odgovornih geodetov v seznamu geodetskih podjetij.
  • Dileme glede potrjevanja elaboratov geodetskih storitev.
  • Dileme glede formalnega preizkusa zahteve za izvedbo upravnega postopka po ZEN.


Pojasnilu so dodani še nekateri drugi odgovori na posamezna vprašanja, ki so jih poslala geodetska podjetja in posamezniki in se nanašajo predvsem na:

  • Registracijo dejavnosti geodetskih podjetij.
  • Vračanje elaborata na dopolnitev – komu, na kateri naslov?
  • Osebni prevzem elaboratov za dopolnitev.
  • Izdaji podatkov iz zbirke listin – komu in za katere namene?


Vsem geodetom, članom Matične sekcije geodetov, priporočam branje teh pojasnil, ki kvalitetno pojasnijo nekatere dileme, ki so se s praktičnim izvajanjem zakona pojavile. V primeru, da napisana pojasnila še vedno niso dovolj nazorna oz. da se vam pri izvajanju zakona porajajo še kakšna druga vprašanja oz. dileme, pa nam pišite na e-naslov  izsping@izspong.si in v Matični sekciji geodetov bomo poskrbeli, da boste na svoje vprašanje dobili ustrezen odgovor.

 

 

Podzakonski akti ZGeoD–1

 

Zakon o geodetski dejavnosti je predpisal zakonski rok, v katerem morajo biti izdani podzakonski predpisi, ki bolj podrobno urejajo posamezne segmente geodetske dejavnosti.

 

V drugi polovici februarja so v Uradnem listu številka 10/2011 in 11/2011, izšli naslednji podzakonski predpisi:

 

1. Pravilnik o programu in načinu opravljanja izpita iz geodetske stroke

Ta pravilnik določa pogoje in način opravljanja izpita iz geodetske stroke za tiste posameznike, ki se želijo kot odgovorni geodeti vpisati v imenik pooblaščenih inženirjev pri Inženirski zbornici Slovenije. Pravilnik določa:

  • Obseg izpita (splošni in posebni del).
  • Katalog potrebnih znanj za izpit.
  • Potrebno izobrazbo za pristop k izpitu
  • Izpitno komisijo.
  • Način opravljanja izpita (pisni del in ustni del izpita).
  • Pogoje za pristop k izpitu.
  • Stroške za opravljanje izpita.
  • Prehodne in končne določbe.


IZS je bila že do sedaj pooblaščena za izvajanje teh izpitov. Obstoječi pravilnik zato pomeni zgolj uskladitev z novim Zakonom o geodetski dejavnosti in nekaterimi novostmi pri uradnih nazivih izobrazbe, ki jo ima današnji sistem izobraževanja v veljavi.

 

2. Pravilnik o programu in načinu opravljanja strokovnega izpita za izvajanje geodetskih storitev

Ta pravilnik določa pogoje in način opravljanja strokovnega izpita za izvajanje geodetskih storitev. Ta izpit je potreben pogoj za pridobitev geodetske izkaznice in ga ne gre enačiti z izpitom, ki je potreben za vpis v imenik pooblaščenih inženirjev pri IZS. Potrebno znanje je zato v tem pravilniku skoncentrirano na znanja iz področja geodetske službe, geodetskih storitev in splošnega upravnega postopka na področju geodetske službe. IZS do sedaj ni izvajala tega izpita. S sprejemom novega ZGeoD-1, pa je dobila tudi to pooblastilo in izvajanje izpita prevzela v svojo organizacijo.
Pravilnik opredeljuje naslednje tematike:

  • Obseg izpita (splošni in posebni del).
  • Katalog potrebnih znanj za izpit.
  • Potrebno izobrazbo za pristop k izpitu.
  • Izpitno komisijo.
  • Način opravljanja izpita (pisni del in ustni del izpita).
  • Pogoje za pristop k izpitu.
  • Stroške za opravljanje izpita.
  • Prehodne in končne določbe.


3. Pravilnik o pogojih in postopkih za točkovanje, spremljanje, potrjevanje in evidentiranje obveznega strokovnega izobraževanja geodetov

Ta pravilnik določa pogoje in postopke za točkovanje, spremljanje, potrjevanje in evidentiranje strokovnega izobraževanja geodetov, ki so vpisani v imenik geodetov pri IZS. Strokovno izobraževanje geodetov, ki je po zakonu za nosilce geodetke izkaznice obvezno, je do sedaj opravljal Geodetski inštitut Slovenije. S sprejetjem novega ZGeoD-1 je država tudi to pooblastilo prenesla na IZS. Ta pravilnik tako določa, na kakšen način bo IZS uredila to obvezno izobraževanje in kakšne so obveznosti geodetov, ki so vpisani v imenik geodetov pri IZS. Pravilnik ureja:

  • Program obveznega strokovnega izobraževanja.
  • Način izvedbe izobraževanj.
  • Točkovanje udeležbe na strokovnih izobraževanjih.
  • Potrdila in evidence o udeležbi na izobraževanjih.
  • Prehodne in končne določbe.


Pravilnik o spremembah pravilnika o pogojih in načinu računalniškega dostopa do podatkov iz evidenc in zbirk geodetskih podatkov.

 

Ta pravilnik praktično pomeni zgolj redakcijo terminologije, saj je novi ZGeoD- 1 drugače poimenoval podjetja, ki lahko izvajajo geodetske storitve. Prejšnji termin “geodetska podjetja, ki imajo dovoljenje za izvajanje geodetskih storitev”, je nadomestil s terminom “geodetska podjetja, ki lahko v skladu z zakonom, ki ureja geodetsko dejavnost, izvajajo geodetske storitve”. V nadaljevanju pravilnik spreminja nekatere pristojnosti v posameznih členih in jih iz Geodetskega inštituta Slovenije prenaša na Geodetsko upravo RS.

 

Vsi sprejeti pravilniki urejajo področje dela geodetov, vpisanih v imenike geodetov pri IZS. Še najbolj pa tisti, ki govori o obveznem izobraževanju. Zato vse geodete pozivamo, da pravilnike natančno preberejo in jasno ugotovijo svoje obveznosti, ki jih morajo vsako leto izpolniti na področju lastnega strokovnega izobraževanja. V primeru nerazumevanja ali nejasnosti pa nam lahko pišete na e-naslov  izsping@izspong.si in v Matični sekciji geodetov bomo poskrbeli, da boste prejeli čim bolj jasne odgovore.

 

V času priprave te številke glasila sta Geodetska uprava RS in IZS že uskladila program obveznega izobraževanja geodetov. V teku je organizacija izobraževanj, ki se bodo predvidoma začela po 1. maju 2011. O pričetku izvajanja izobraževanj vas bomo obvestili na vhodni spletni strani IZS ( www.izs.si) in podstrani matične sekcije geodetov.