POZOR: Nahajate se na arhivski strani spletne strani INŽENIRSKE ZBORNICE SLOVENIJE.
Za aktualne informacije obiščite www.izs.si

Priročniki Publikacije  


Sprejeta dvoletna strategija dela CLGE

SPREJETA DVOLETNA STRATEGIJA DELA CLGE

Generalna skupščina CLGE

 

Kraj srečanja: Opatija, Hrvaška

Čas srečanja: 6. in 7. maj 2011

Udeleženec: Delegat CLGE iz MSGeo, Matjaž GRILC, univ. dipl. inž. geod.

 


Nacionalni delegati.

V mesecu maju je v Opatiji potekala prva letošnja generalna skupščina organizacije CLGE, ki združuje odgovorne geodete cele Evrope. Organizacija te skupščine je prvič potekala pod novim vodstvom, ki je v delo generalne skupščine uvedlo nekaj dobrodošlih novosti.

 

Tokratno zasedanje generalne skupščine je bilo med bolj zanimivimi in koristnimi v zadnjem času. Prvič se nam je “delovno” predstavilo novo vodstvo CLGE, ki je bilo izvoljeno na zadnji generalni skupščini leta 2010 v Varni, z Jean – Yves PIRLOT-om, prejšnjim generalnim sekretarjem združenja, na čelu. Novo vodstvo je pripravilo tudi novo strategijo dela in delovni načrt za dvoletno mandatno obdobje in nam te usmeritve predstavilo na tej generalni skupščini. Strategija je bila deležna živahne razprave in konstruktivnih predlogov za dopolnitev aktivnosti.

 

Druga pomembna informacija s te generalne skupščine je sprejem Makedonije v polnopravno članstvo CLGE. Makedonski kolegi prinašajo v združenje nove izkušnje, hkrati pa bodo na osnovi izkušenj ostalih članic lažje usklajevali potrebne aktivnosti pri vključevanju v evropske integracije. Skupščina je tudi potrdila hrvaškega predstavnika, dr. Danka Markovinovića za podpredsednika združenja. Ker s hrvaškimi kolegi vzorno sodelujemo tudi izven organizacije CLGE, se nam je sedaj odprla možnost, do bolj neposrednega vplivanja na odločitve, ki jih predlagajo in sprejemajo članice združenja.

 

Tretja, glede na komentarje prisotnih delegatov, najbolj pomembna novost pa so bile delavnice, ki so se odvijale ob zaključku skupščine. Delegati smo se razporedili v štiri delovne skupine, kjer smo v kreativnem vzdušju izmenjavali izkušnje o vnaprej pripravljenih temah. Vsaka od štirih tem je imela uvodničarja, ki je kasneje tudi usmerjal razpravo. Obravnavali smo naslednje teme:

  • EGNOS – satelitski sistem za podporo meritvam in navigaciji,
  • DPKB – mednarodni kodeks za izmero stavb,
  • GATEWING – sistem aerosnemanja za podporo geodetskim meritvam,
  • CLGE – Dynamic knowlege base – izgradnja baze podatkov o geodetskih zadevah v posameznih članicah združenja.

 

Po zaključku posamezne razprave smo oblikovali sklepe, ki so jih potem moderatorji predstavili na zaključnem plenarnem zasedanju in na osnovi teh zaključkov sprejeli tiste sklepe, ki so za združenje kot celoto, obvezujoči.

 

Takšen način dela generalne skupščine je velik napredek v smeri medsebojnega spoznavanja, mreženja in razumevanja različnosti in hkrati velik vir idej, ki jih lahko implementiramo v naših nacionalnih organizacijah, konkretno v naši Matični sekciji geodetov.

 

Po uradnem zaključku generalne skupščine, so hrvaški organizatorji, ki so dogodek vzorno izpeljali, organizirali še izlet v Istro, kjer so domačini udeležencem demonstrirali nabiranje tartufov, druženje pa se je zaključilo s tipično istrsko večerjo.