POZOR: Nahajate se na arhivski strani spletne strani INŽENIRSKE ZBORNICE SLOVENIJE.
Za aktualne informacije obiščite www.izs.si

Priročniki Publikacije  


Novi izdelki dobre inženirske prakse

Dobra inženirska praksa

 

Petra Kavčič

Svetovalka IZS za izobraževanje, informiranje in natečaje

 


Splošna smernica za pripravo projektne dokumentacije varnost in zdravje pri delu, 2. del: posebni del MST, avtor: dr. Primož Gspan

 

V juniju smo izdali še drugi – posebni del smernice, ki se navezuje na Navodila o podrobnejši vsebini projektne dokumentacije. Prvi del smernice tako vsebuje splošne predpise, podlage, razlage in problematiko za predhodno zagotavljanje varnosti in zdravja uporabnikov objekta. Drugi del pa vsebuje konkretne napotke, zahteve in predloge za to, da bo objekt zgrajen tako, da bo mogoče za uporabnike – predvsem zaposlene – izpolniti predpisane in temeljne zahteve varnosti in zdravja pri uporabi. Namen drugega dela smernice je zato dopolniti Navodila z vsebino varnosti in zdravja, kot jo prepisuje Zakon o varnosti in zdravju pri delu (ZVZD-1) in iz njega izhajajoči predpisi. V njej so smiselno razložene nekatere posebnosti izrazja s področja graditve objektov ter varnosti in zdravja pri delu.

 

 


Navodila o podrobnejši vsebini projektne dokumentacije – stavbe, ceste, železnice, sistemi za namakanje kmetijskih zemljišč, odvodnjavanje kmetijskih zemljišč in regulacije Komisija za sistemske zakone, vodja projektne skupine: Ivan Leban

 

Zbornica je na podlagi Pravilnika o podrobnejši vsebini projektne dokumentacije pripravila že sedem delov Navodil o podrobnejši vsebini projektne dokumentacije.

 

Sestavljena so iz uvodnega dela, v katerem so predstavljene vse vrste dokumentacij, ki jih srečamo pri projektiranju, in pripadajoča zakonodaja. V uvodnem delu so podane tudi vsebine in napotki, ki so skupni za vse vrste objektov.

 

Na osnovi uvodnega dela je bilo do letos poleti pripravljenih še šest posebnih delov, vezanih na vsebino projektne dokumentacije za posamezne tipične objekte: stavbe, ceste, železnice, sistemi za namakanje kmetijskih zemljišč, odvodnjavanje kmetijskih zemljišč in regulacije. Vsebina je v teh posebnih delih urejena najprej po vrsti dokumentacije, kot jo predvidevata Zakon o graditvi objektov (UL RS št. 110/2002 s spremembami, v nadaljevanju ZGO-1) in seveda že zgoraj omenjeni pravilnik, znotraj teh pa po posameznih načrtih.

 

 


Pripomoček MSS : Investicijske vrednosti strojnih inštalacij in opreme MSS

 

Naslovni izdelek (v nadaljevanju predlog) je po sklepu UO MSS pripravila posebna delovna skupina MSS. Pripravljen je bil letos septembra in testiran v dveh projektivnih birojih. Novembra je bil poslan vsem članom upravnega odbora MSS in njihovim namestnikom ter strokovnemu svetu MSS. V tem času je delovna skupina prejemala predloge inpopravke, jih upoštevala in pripravila trenutno zadnjo verzijo pripomočka (verzija 1/december 2012), ki je bila decembra predana vsem članom MSS v uporabo.

 

Pripomoček je sestavljen iz dveh delov:

 

  • Strojne instalacije skupno (A)
  • Strojne instalacije posamezno (B)

 

Gornjemu je dodan tudi primer izdelave ocene investicijske vrednosti za poslovno stanovanjskih objekt (42.000 m2) in to na oba načina (A in B). Primerjava obeh cen pokaže majhno razliko.

 

Pripomoček je namenjen v prvi vrsti projektantom strojnih instalacij pri pripravi ponudb za izdelavo projektne dokumentacije in izvedbo drugih storitev. Služi pa lahko tudi za izdelavo ocene investicijske vrednosti v PGD projektni dokumentaciji in kot eno od orodij investitorjem in razpisovalcem.

 

Pripravljalci pričakujemo pripombe uporabnikov v smislu korekcij in dodatnih predlogov ocen, ki bodo nastali ob uporabi in jih lahko pošljete na e-naslov  marijan.kuheljping@biro-espong.si. Temu predlogu naj bi sledile nove izpolnjeno verzije enkrat do dvakrat letno.

 

 


Priročnik MSE: Priročnik za oceno investicij elektroinštalacij in opreme po vrstah objektov MSE

 

Po nekaj letih je delovna skupina v okviru MSE izdala revidiran in razširjen Priročnik. V novem Priročniku je zajeto za objekte, ki so bili obdelani v dosedanjem, bistveno več podatkov iz prakse, kar daje večjo verodostojnost ocenam. Dodana je še vrsta objektov, predvsem s področja stavb. Vse ocene so osnovane na tržnih cenah iz leta 2012. Za lažjo orientacijsko oceno so poleg tabel pripravljeni tudi pregledni diagrami, praviloma vezani na ceno izvedenih del in opreme na kvadratni meter. Sam Priročnik je namenjen tako projektantom kot nadzornikom, saj lahko le na podlagi realne ocene investicije s pomočjo naših tarifnih pogojev izračunajo tudi ceno projektantskih storitev. Namenjen pa je tudi Investitorjem, saj je dober pripomoček za oceno in kontrolo ocene predvidene investicije in posredno tudi vrednosti projektantskih in drugih inženirskih storitev.

 

Seveda je tak Priročnik živa stvar, zato se delovna skupina priporoča za pripombe in nove podatke, ki bi lahko ta Priročnik še izboljšali.

 

 

Dokumenti na spletu

Vsi zgoraj navedeni dokumenti so dostopni brezplačno in objavljeni na spletni strani zbornice www.izs.si v rubriki dobra praksa (link http://www.izs.si/dobra-praksa/pravila-dobre-prakse/).

 

Dokončujemo

Pregled zakonodaje, standardov in izrazoslovja s področja fotonapetostnih sistemov (MSE in MST) Smernico o trajnostni gradnji (Komisija za dobro prakso).