POZOR: Nahajate se na arhivski strani spletne strani INŽENIRSKE ZBORNICE SLOVENIJE.
Za aktualne informacije obiščite www.izs.si

Priročniki Publikacije  


Odgovornim projektantom svetujemo izdelavo PZI

Energetska sanacija stavb

 

Žiga Lebar, univ.dipl.org., dipl.inž.str.

 


Ali naj bi odgovorni projektant dal pet izjav že na osnovi IDZ?

 

V letošnjem letu smo zasledili več razpisov za sofinanciranje operacij energetske sanacije stavb. Obnje se sploh ne bi spotaknili, če nas ne bi zmotila zahteva, da mora vlagatelj vlogi priložiti pet izjav odgovornih projektantov, ki jih je po našem prepričanju mogoče dati šele, ko je izdelan projekt za izvedbo (PZI), medtem ko za oddajo vloge zadošča že idejna zasnova (IDZ).

 

Da se bomo lažje razumeli, si poglejmo enega izmed takšnih razpisov, ki je bil v teku v času pisanja prispevka, t.j. "Javni razpis za sofinanciranje operacij za energetsko sanacijo osnovnih šol, vrtcev in zdravstvenih domov v lasti lokalnih skupnosti (4301-1/2012/87-MZIP)", ki ga je razpisalo Ministrstvo za infrastrukturo in prostor.

 

Pojasnilo razpisovalca

 

Razpisovalca, Ministrstvo za infrastrukturo in prostor, smo povprašali, kako vidi dejansko vlogo odgovornih projektantov v predmetnem razpisu, v katerem:

  • se zahteva okvirni projektantski popis del s tehnološko shemo in projektantskim predračunom in rekapitulacijo, pri čemer mora biti iz projektantskega popisa razvidna vrednost posameznih postavk ukrepov na enoto mere in projektantske ocene vrednosti na enoto mere,
  • morajo odgovorni projektanti podati izjave o ustreznosti rešitve?

 

Odgovor, ki smo ga prejeli (original hrani arhiv IZS), se glasi:


"MzIP vidi vlogo odgovornih projektantov v omenjenem razpisu tako da:

  • za naročnika pripravijo okvirni projektantski popis del s tehnološko shemo in projektantskim predračunom in rekapitulacijo in
  • podajo izjave o ustreznosti rešitev.

Odgovorni projektanti za rešitve, projekte, … jamčijo s svojim podpisom. Če menijo, da morajo za to, da lahko podajo izjavo, izdelati PZI, naj to povejo naročnikom (dajo ponudbe s PZI).

Za preverjanje kakovosti projektov (za kar odgovarjajo odgovorni projektanti) je pristojna IZS; IZS izvaja izobraževanje, podeljuje licence, … ."

 

Nasvet

 

Odločitev je torej prepuščena posameznemu odgovornemu projektantu. Odgovorni projektant pa naj bo previden in naj z dejstvi seznani tudi naročnika, saj lahko šele iz načrtov PZI korektno:

  • izluščimo popis del (na enoto mere),
  • izvajamo dela (kar med drugim nalaga tudi 83. člen ZGO: "Izvajalec mora na gradbišču izvajati dela po projektu za izvedbo"),
  • vršimo projektantski in gradbeni nadzor nad izvedbo (po omenjenem razpisu sta projektanstki in gradbeni nadzor upravičen strošek, glej 7/17 stran razpisa).

 

Sredstva bodo odobrena na podlagi ustrezno izoplnjene razpisne dokumentacije in izvedenih del, kjer pa lahko pride do razlik v oceni investicije zaradi neustreznih popisov del. Po eni strani se namreč zahteva od upravičenca/naročnika, da so dela izvedena strokovno, kar naloži odgovornemu projektantu, po drugi strani pa bo taisti odgovorni projektant nosil odgovornost za razliko sredstev, ki ne bodo izplačana, če bo prišlo do odstopanj tekom izvedbe, glede na predlagane rešitve v prijavi na razpis.

 

Svetujemo, da se člani izogibate bližnjicam, ki vas lahko privedejo v enega izmed tovrstnih nezavidljivih položajev in da energijo usmerite v tisto, kar najbolje znate – izdelavo kvalitetnih rešitev.

 

 

Izvleček iz razpisa 4301-1/2012/87-MZIP

(Celotno besedilo razpisa je dostopno na spletnih straneh MzIP.)

 

3.    Okvirni projektantski popis del s tehnološko shemo in projektantskim predračunom in rekapitulacijo. Iz projektantskega popisa mora biti razvidna vrednost posameznih postavk ukrepov na enoto mere in projektantske ocene vrednosti na enoto mere. V primeru nadomestne gradnje je potrebna projektna dokumentacija ali vsaj idejna rešitev v obsegu: situacija (vsaj 1:1000), karakteristični tlorisi in prerezi (1:200 ali pomanjšava na format A3) ter tehnični opis.

 

4.    Izjave projektantov o ustreznosti rešitve:

I.    za zagotovitev mehanske odpornosti in stabilnosti: izjava odgovornega projektanta ustrezne stroke o ustreznosti projektne rešitve (popisa del) glede na statično stabilnost in vplive, ki jih bodo posegi imeli na statično stabilnost (npr. to zajema izjavo, da dodatna obremenitev ne bo poslabšala statične stabilnosti, da ne bo negativnih vplivov zaradi posegov, ki bi izhajali iz kapilarne vlage …);

II.    za zagotovitev varnosti pred požarom: izjava odgovornega projektanta ustrezne stroke za požarno varnost o ustreznosti projektne rešitve z vidika požarne varnosti (npr. da uporabljeni materiali ustrezajo zahtevam glede požarne varnosti, da so upoštevani potrebni odmiki …);

III.    za zagotovitev zaščite pred hrupom: izjava odgovornega projektanta ustrezne stroke, da posegi (elementi) izpolnjujejo pogoje glede zaščite pred hrupom;

IV.    za zagotovitev varčevanja z energijo in ohranjanja toplote (izjave so potrebne le za tiste ukrepe, ki so predmet operacije):

a)    izjava projektanta ustrezne stroke, da izračuni gradbene fizike ustrezajo zahtevani izolativnosti in da predvidene sestave zadoščajo predpisom s področja gradbene fizike (npr. glede difuzije vodne pare, …);

b)    izjava odgovornega projektanta strojne stroke o ustreznosti projektne rešitve strojnih instalacij z (npr. da uporabljeni materiali in naprave ustrezajo zahtevam glede predpisov s področja strojnih instalacij in zahtev glede varčnosti).