Priročniki Publikacije
Info z dveh okroglih miz MSS
Okrogla miza MSS
Mitja Lenassi, univ.dipl.inž.str.
Predsednik UO MSS
Matična sekcija strojnih inženirjev (MSS) je v mesecu oktobru in novembru organizirala in izpeljala dve okrogli mizi, prvo z naslovom Energetska učinkovitosti obstoječih stavb in drugo z naslovom Vpeljava dveh postopkov v slovensko inženirsko prakso (Cx in TAB).
ENERGETSKA UČINKOVITOSTI OBSTOJEČIH STAVB
Na okrogli mizi smo izpostavili, da samo okoli 2 % gradbenih del zajema novogradnje in zato ni dovolj, osredotočiti se samo nanje, ampak predvsem na preostalih 98 %. Med 75 in 85 % vseh stavb v urbanih središčih leta 2030 bo tistih, ki stojijo že danes! Obstoječe stavbe so tiste, ki predstavljajo pravo priložnost za nižanje rabe primarne energije.
Kot zaključek prve okrogle mize izhaja, da bi morali pristopiti k pripravi tehnične smernice, ki bi zajemala naslednje tri osnovne sklope:
- zagotavljanje postopkov in programov, ki bodo bistvenega pomena za energijsko varčno obratovanje, vzdrževanje in spremljanje
- povečanje energijske učinkovitosti sistemov in sestavnih delov, ki porabljajo energijo, in
- nadgradnja energijske učinkovitosti obstoječega ovoja stavbe.
VPELJAVA DVEH POSTOPKOV V SLOVENSKO INŽENIRSKO PRAKSO (CX IN TAB)
Na drugi okrogli mizi smo se dotaknili sedanje (ne)ustrezne ureditve nadzora nad izvedbo vsaj (strojnih) inštalacij v ZGO, (ne)ustrezne toliko, da tud MzIP razmišlja, kako to področje ustrezno urediti. Pri tem smo opozorili, da že prenovljena Evropska direktiva (EPBD Recast, 2010/31/EU) v svojem 8. členu zahteva od držav članic, da postavijo sistemske zahteve za doseganje celotne energijske učinkovitosti stavb, pravilno namestitev, ustrezno dimenzioniranje, in tudi nastavitev ter krmiljenje tehničnih stavbnih sistemov v obstoječih in novih stavbah. To pa pravzaprav pomeni vzpostavitev postopka “preverjanja in usposobitve” (angl. Commissioning – Cx) inštalacijskih sistemov, ki predstavlja kakovostno preverjanje in beleženje stanja skozi celoten projekt, kar zagotavlja njihovo končno usposobitev – pripravljenost za obratovanje. Ta zajema tudi izvedbo strokovnih “preizkušanj, nastavitev ter uravnoteženj” (ang. Testing, Adjusting & Balancing – TAB). Direktiva zahteva vzpostavitev sistema neprestanega preverjanja skozi razvoj projekta, ki na koncu zagotavlja, da so vsi tehnični sistemi stavbe in njihovi posamezni sklopi, zasnovani, načrtovani, izvedeni, praktično preskušeni, delujoči in vzdrževani tako, kot je to zahtevano s projektno nalogo in zamišljeno. Postopek je prikazan na spodnji sliki. Predstavlja strokovno delo skupine, v katero so vključeni predstavniki naročnika/investitorja, projektantov, izvajalcev, dobaviteljev opreme in strokovnega izvajalca meritev in nastavitev.
Kot zaključek druge okrogle mize izhaja, da bi morali pristopiti k pripravi tehnične smernice, ki bi odgovorila na naslednje izzive:
- kako kar najprimerneje vpeljati “postopek preverjanja in usposobitve” (Cx) in “postopek preizkušanj, nastavitev ter uravnoteženj” (TAB) inštalacijskih sistemov v našo inženirsko prakso,
- kakšna strokovna znanja in izkušnje morajo imeti izvajalci teh postopkov,
- kako vzpostaviti sistem izobraževanj in nato certificiranj teh strokovnjakov,
- je mogoče in smiselno oba postopka povezati z zahtevo 15. člena evropske direktive po vzpostavitvi sistema neodvisnih strokovnjakov za pregledovanje klimatskih sistemov?
Prvo okroglo mizo sva vodila predsednik UO MSS Mitja Lenassi, univ. dipl. inž. str. in predsednik SS MSS Mitja Drašler, univ. dipl. inž. str., pri drugi se je pridružil Peter Repanšek, univ. dipl. inž. str., ki je aktivno udeležen ravno na področju obratovanja in vzdrževanja klimatskih sistemov.